حقوق و قضا
شهریاری در نامه هایی به خداییان و بذرپاش:

چرا مطالبات شرکت های تولید کننده واکسن کرونا پرداخت نمی شود؟

چرا مطالبات شرکت های تولید کننده واکسن کرونا پرداخت نمی شود؟

حقوق و قضا: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در دو نامه جداگانه به رئیس کل دیوان محاسبات و رئیس سازمان بازرسی کشور خواهان بررسی علت عدم پرداخت مطالبات شرکت های واکسن ساز داخلی کرونا شد و اظهار داشت که پرداخت نشدن مطالبات شرکتها و موسسات می تواند سبب بی اعتمادی و سرخوردگی محققین آنها و ورشکستگی این شرکتها شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، متن دو نامه جداگانه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان به مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات و خداییان رئیس سازمان بازرسی به شرح زیر است:
« احتراما از آن جا که شرکت های دانش بنیان تولید واکسن " کرونا" حسب سیاست های داهیانه مقام معظم رهبری توانستند با کوشش های وسیع شبانه روزی خود و با بهره بردن از تمام ظرفیت های علمی و نیروهای متخصص داخلی کشور را تا حدود زیادی از وابستگی صرف به واردات این محصول بی نیاز کرده و حنی در حیطه صادرات نیز ورود نموده و موفقیت هایی را کسب نمایند به شکلی که امروز این شرکتها توانسته اند به دستاورد های بزرگی در حوزه تولید واکسن کرونا دست یابند که ماحصل این امر تولید واکسن های نورا، پاستوکووک، رازی، اسپایکوژن، فخرا و برکت است.
اما این شرکتها تولیدات خودرا مستقیما به بازار عرضه نکردند بلکه در اختیار سفارش دهنده و خریدار یعنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دادند و منتظر دریافت طلب خود از دولت ماندند که تا به امروز نیز این انتظار باقی مانده است.
متاسفانه عدم پرداخت مطالبات شرکتها و موسسات به عنوان یک واقعیت تلخ می تواند سبب بی اعتمادی و سرخوردگی محققین آنها و ورشکستگی این شرکتها شود و بدین جهت لازم و شایسته می داند نکاتی را در این باب به عرض برساند:
۱- تولید واکسن موثر بر بیماری کووید فرایندی پیچیده است که بدون یاری دولت ها و با منابع سرشار مالی امکان پذیر نیست و دراین زمینه نگاهی گذرا بر چرخه تولید این محصول راهبردی در ممالک مختلف و بهره مندی از کمکهای چشم گیر بخش عمومی (دولت با نهادها و موسسات وابسته ) کفایت می کند.
۲- در کشور ما نیز شرکت های دانش بنیان با اتکا به سفارش و سفارش دولت مبادرت به تهیه و تولید واکسن در مقیاس مورد نیاز زدند اما این سفارشات که با وعده قطعی تامین هزینه تمام شده و مخارج حاشیه های آن صورت گرفت تنها در حد حرف باقی ماند و متاسفانه عملا تا بدین لحظه پرداختی از طرف دولت به آنها صورت نگرفته است.
۳- وظیفه دستگاههای نظارتی بررسی دقیق این مورد است و با توجه به این که رسیدگی شایسته به این مساله بهبود سیستم سلامت و چرخه امور در این عرصه را در پی دارد لازم است این بررسی با دقت تمام و بدون فوت وقت انجام پذیرد.
بنا بمراتب فوق این کمیسیون انتظار دارد نتایج بررسی های آن مرجع محترم درباب علت عدم پرداخت مطالبات شرکت های واکسن ساز داخلی را در اسرع وقت دریافت نماید.
توفیق بیش از پیش جنابعالی را از درگاه خداوند منان خواهانم.»
منبع:

1401/05/14
13:40:06
5.0 / 5
574
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد