لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

نظر دیوان عالی کشور درباره نوع جرم برداشت از کارت بانکی مسروقه

نظر دیوان عالی کشور درباره نوع جرم برداشت از کارت بانکی مسروقه

به گزارش حقوق و قضا طبق نظر اکثریت نسبی اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور، برداشت از کارت بانکی مسروقه و استفاده از رمز آن، با مبحث ماده ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی (جرائم رایانه‎ای) مطابقت ندارد و مشمول عنوان مجرمانه سرقت است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی در ارتباط با پرونده اصراری کیفری روز سه شنبه- یازدهم مرداد ماه- با حضور حجت‎الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

در این جلسه اختلاف نظر بین شعبه ۴۸ دیوان عالی کشور و شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی در مورد شمول ماده ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی نسبت به بهره برداری از کارت بانکی مسروقه و استفاده از رمز آن عنوان شد.

در این پرونده متهمان که بعنوان مسافر، سوار خودرو پراید شدند، با تهدید و زور، وجوه نقد و کارت بانکی راننده را تصاحب و ضمن دریافت وجوه از عابر بانک، مبادرت به خریدهای مختلف هم می‎کنند.

پیرامون این پرونده در خصوص این که آیا سارق کارت بانکی که با تهدید و زور، رمز کارت را از صاحب آن دریافت کرده، علاوه بر مبحث سرقت کارت، مرتکب بزه کلاهبرداری رایانه‎ای مبحث بزه ماده ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی (جرائم رایانه‎ای) هم شده است یا خیر، بحث و بررسی انجام گرفت که نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی بر این بود که سرقت کارت بانکی که به صورت غیر مجاز بوده است، در صورتیکه بعد از سرقت، برداشت از حساب شخصی صاحب کارت انجام گیرد، جرم دیگری به نام کلاهبرداری رایانه‎ای نیست و متهمان باید تحت عنوان مجرمانه سرقت محکوم و مجازات گردند.

با این تفاسیر نهایتاٌ رای شعبه ۴۸ دیوان عالی کشور که مشعر بر عدم شمول ماده مذکور (۷۴۱ قانون مجازات اسلامی) در مورد مورد مطروحه به اکثریت نسبی، صائب تشخیص و تائید گردید.

منبع:

1401/05/13
12:30:53
5.0 / ۵
749
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد