حقوق و قضا
دادستان كل كشور:

در زمینه اداری کشور شایسته عمل نمی نماییم

در زمینه اداری کشور شایسته عمل نمی نماییم

به گزارش حقوق و قضا دادستان کل کشور اظهار داشت: واقعیت تلخ این است که ما در زمینه اداری کشور و دوایر دولتی آنگونه که شایسته و بایسته است به وظایف خود عمل نمی نماییم.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در مراسم افتتاحیه نشست کمیته صیانت از حقوق مردم که ظهر امروز (چهارشنبه) ۲۵ خرداد در مجتمع فرهنگی شقایق برگزار شد، اظهار داشت: در قرآن کریم نزدیک به ۳۰۰ بار واژه حق به کار برده شده است. ما در مکتب غنی و مبتنی بر وحی الهی در مذهب تشیع و مکتب ولایت امامان معصوم (ع) راجع به حق و حقوق مطالب زیادی داریم.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به حقوق مردم اهتمام جدی شده است. در قانون اساسی، سیاست های راهبردی و قوانین مختلف، موضوع حقوق مردم و حقوق بشر امری مهم و قابل توجه است. ما وظیفه داریم که در دستگاه قضایی و تقنینی و دستگاه های اجرائی و بخش های فرهنگی و... اولا این امر مهم را بشناسند و در جهت اجرای آن اهتمام لازم را داشته باشند.

دادستان کل کشور اضافه کرد: واقعیت تلخ این است که ما در زمینه اداری کشور و دوایر دولتی آنگونه که شایسته و بایسته است به وظایف خود عمل نمی نماییم. بخش اندک خالی لیوان را مورد توجه قرار می دهم که ما وظیفه داریم نسبت به بخش خالی لیوان یعنی ضعف ها و اشکالات چه نماییم که این لطمه ها را یا کلا از بین ببریم یا به حداقل امکان برسانیم. این کوتاهی ها و قصورها گاهی اوقات سبب خسارت های وسیع می شود که جبران ناپذیر و گاهی اوقات یک اثرات بسیار گسترده ای دارد.
وی با اشاره به حادثه متروپل آبادان اظهار داشت: ما از قوه قضاییه و مجلس و دولت هیات هایی جهت بررسی حادثه فرستادیم و گزارش جامعی تهیه شد که روز گذشته آنرا خدمت رئیس قوه قضاییه فرستادم. این گزارش و گزارشی که هیات اعزامی از جانب دولت تهیه کرده بود و کلیاتی هم که از طرف مجلس تهیه شده بود را دیدم و گزارش ها نزدیک به هم است. بخش قابل توجهی از علت اصلی برای این حادثه دلخراش قصور و کوتاهی و تقصیری است که بخش های مختلف که به نحوی دست اندرکار این ساختمان بودند در قبل و حین و پس از کار انجام دادند. نتیجه آن این شد که ساختمان باکیفیت فرو بریزد و عده ای کشته و مصدوم شوند و مال مردم از بین برود که نتیجه عدم اهتمام به تکالیفی است که ما داریم.
وی اضافه کرد: مجلس لازم است که نسبت به ترک فعل ها، قانون گذاری کند. ما نسبت به ترک فعل در قانون نواقصی داریم که باید برطرف شود برای اینکه تعدادی از این لطمه ها به ترک فعل های مدیران برمی گردد.
منتظری افزود: ما در ارتباط با صیانت از حقوق عامه، فاقد قانون هستیم و لایحه ای تهیه کردیم و ان شاءالله تقدیم مجلس می شود.
دادستان کل کشور اظهار داشت: با یکسری دستورالعمل ها کارهایی انجام می دهیم ولی کافی نیست و ان شالله با همکاری مجلس و دولت بتوانیم این نقیصه را برطرف نماییم. ستاد حقوق بشر بر طبق بخشنامه یکسری اقداماتی مانند تشکیل همین کمیته را انجام می دهد ولی اولا یک مساله در این عرصه که باید انجام دهیم این است که دادستانی کل و ستاد حقوق بشر و دستگاه های اجرائی باید با هم تبادل اطلاعات کنند. ثانیا نکته دیگر عدم تداخل در امور و تکالیف دیگری است که باید به آن دقت نماییم. ما به خود اجازه نمی دهیم که به حریم دستگاه های اجرائی ورود نماییم. ما در دستگاه قضایی باید نظارت نماییم که اگر مدیر و دستگاهی به تکالیف خود عمل نکرد از آنها بازخواست کند. هر کس باید در حد خود عمل کند.
وی افزود: از زمانی که آقای غریب ابادی دبیر ستاد حقوق بشر شدند اقدامات خوبی داشتند و انتظار داریم زمینه تعامل و هم افزایی را در ستاد فراهم آورند و تشکیل کمیته نوید بخش این است که تعدادی از ضعف ها در حوزه تداخل و رها شدن را که شاهدیم بتوانیم تقویت نماییم و به نفع مردم است برای اینکه همه ما خدمتگذار مردمیم. بزرگترین افتخار ما و بزرگترین سند بارزشی که داریم این است که به مردم خدمت بهتر و سالم تری برسانیم و اگر جایی شاهد لطمه و ضعفی هستیم بجای نادیده گرفتن آن متناسبا تلاش نماییم که ضعف ها را برطرف نماییم.
منتظری در آخر خطاب به دادستان ها اظهار داشت: تا آن زمان که در این سمت هستم این امادگی را داریم که مسایل را منتقل کنم و دادستان ها هم در مرکز و استانها باید مسایل را منتقل کنند برای اینکه مردم فقط مردم تهران نیستند و عزیزان هموطن که در شهرهای دور افتاده اند حق و حقوقشان با مردم تهران تفاوتی ندارد.

منبع:

1401/03/26
10:15:50
5.0 / ۵
633
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد