حقوق و قضا
دیوان عدالت اداری اعلام كرد

ممنوعیت گرفتن خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری توسط شهرداری

ممنوعیت گرفتن خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری توسط شهرداری

هیات عمومی دیوان عدالت اداری گرفتن خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری توسط شهرداری از تاریخ تصویب را باطل کرد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از دیوان عدالت اداری، به دنبال شکایت از شورای اسلامی شهر تهران و درخواست ابطال مصوبه شماره شناسه ۲۷۵۲ و رده بندی ۵/۹۹/۲۸۰/۹ موضوع دویست و هشتادمین جلسه رسمی دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران مصوب ۱۳۹۹/۱۲/۲۴بر لزوم گرفتن خسارت از وسایل نقلیه باری دارای بار اضافه توسط سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، هیات عمومی دیوان عدالت اداری وارد بحث و بررسی گردید.

بر اساس مصوبه مذکور و در اجرای ماده ۹ قانون «توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» مصوب سال ۱۳۸۶، و ماده ۳۱ قانون «رسیدگی به تخلفات رانندگی» مصوب سال ۱۳۸۹ و ماده ۸۶ بخشنامه «راهنمایی و رانندگی» مصوب سال ۱۳۸۴ درباب ممنوعیت حمل بار اضافه و لزوم گرفتن خسارت از وسایل نقلیه باری دارای بار اضافه، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران موظف است نسبت به گرفتن خسارت ناشی از حمل بار اضافه توسط وسایل نقلیه باری بر شبکه معابر و ابنیه فنی شهر تهران از شروع سال ۱۴۰۰ مطابق این مصوبه اقدام نماید.

در نهایت هیات عمومی بعد از بحث و بررسی و با نظر به این که در ماده ۸۰ قانون «تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» مصوب ۱۳۷۵ با اصلاحات بعدی، صلاحیت شوراها مشخص و احصا شده است و تعیین خسارت و ترتیبات آن در قانون یاد شده نیامده است. همین طور در ماده ۳۱ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی چنین وظیفه ای برای شوراها مقرر نشده است. بدین سبب مصوبه ۲۸۰ جلسه رسمی شورای اسلامی شهر تهران مصوب ۱۳۹۹/۱۲/۲۴تحت عنوان تعیین و گرفتن خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری خارج از حدود اختیارات تشخیص و از تاریخ تصویب باطل شد.
1401/01/27
19:46:11
5.0 / 5
721
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد