حقوق و قضا
دبیر ستاد حقوق بشر:

حمید نوری بدون انجام تحقیقات جامع دستگیر شد

حمید نوری بدون انجام تحقیقات جامع دستگیر شد

به گزارش حقوق و قضا دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از اقدام دولت و دستگاه قضایی سوئد، اظهار داشت: دادستان سوئدی بدون انجام تحقیقات جامع، از دادگاه درخواست حکم دستگیری و بازداشت نوری را کرد و مبنای این درخواست فقط اظهارات و خاطرات واهی چند تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین بود.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر اعلام نمود: کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل قوه قضاییه، اظهار داشت: دستگیری نوری در فرودگاه استکهلم در ۱۹ آبان ۱۳۹۸( ۹ نوامبر ۲۰۱۹)، حاکی از یک تله گذاری و تبانی بین نظام قضایی سوئد و گروهک تروریستی منافقین است؛ بگونه ای که دو نفر از اعضای این گروهک گزارشی را حاوی ادعاها و اتهامات واهی مقابل نوری در آبان ۱۳۹۸ بوسیله یک دفتر حقوقی در انگلیس به مقامات سوئدی ارائه می کنند و همزمان به بهانه حل و فصل اختلاف خانوادگی دخترخوانده نوری، وی را به سوئد می کشانند.

دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از اقدام دولت و دستگاه قضایی سوئد، اظهار داشت: دادستان سوئدی بدون انجام تحقیقات جامع، از دادگاه درخواست حکم دستگیری و بازداشت نوری را نمود و مبنای این درخواست فقط اظهارات و خاطرات واهی چند تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین بود. از ین جهت، اصل برائت و حق بر آزادی رفت و آمد این تبعه ایرانی از طرف مقامات سوئدی نقض گردید.

غریب آبادی اضافه کرد: از زمان دستگیری نوری تا تکمیل به اصطلاح تحقیقات و ارائه کیفرخواست در ۵ مرداد ۱۴۰۰، ۲۱ ماه به طول انجامید و در تمام این مدت نیز این تبعه ایرانی در حبس انفرادی به سر برده است و این حاکی از یک بازداشت خودسرانه و بدون دلائل متقن و مستند بود.

وی افزود: متاسفانه دولت سوئد نه به مسئولیت خود تحت کنوانسیون ۱۹۶۳ وین ناظر بر روابط کنسولی برای اطلاع این بازداشت به سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم عمل کرد و نه مراتب را به اطلاع خانواده اش رساند.

دبیر ستاد حقوق بشر از نقض حقوق قربانی و فرزندان برای ملاقات با خانواده خود نیز انتقاد نمود و اظهار داشت: در طول مدت حدود ۲ سال بعد از بازداشت، باوجود این که خانواده این تبعه ایرانی دو بار نیز به سوئد سفر کرده بودند، اما مقامات سوئدی اجازه ملاقات به آنها ندادند.

غریب آبادی از نقض حقوق قربانی درباب دسترسی به پزشک نیز سخن گفت و اضافه کرد: با وجود این که آقای نوری از ضعف بینایی رنج می برد و بارها از مقامات زندان درخواست کرده بود تا بتواند به چشم پزشک مراجعه کند و از عینک استفاده نماید، اما به این خواسته وی هم توجهی نشد.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: با نوری در زندان به طور غیر انسانی و تحقیرکننده ای نیز رفتار شد. وی علاوه بر اینکه بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه ماموران سوئدی قرار گرفت، در حضور ماموران زن نیز لباس های وی را به طور کامل از تنش درآوردند، موضوعی که باوجود شکایت قربانی، اما ترتیب اثری به آن داده نشد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه اظهار داشت: این اقدامات ضد بشری مقابل فردی که بصورت ساختگی و با ادعاهای واهی دستگیر و محاکمه شد، از کشوری که مدعی پشتیبانی از حقوق بشر است و همیشه به قطعنامه های حقوق بشری مقابل ایران نیز رای مثبت می دهد، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

وی اضافه کرد: دولت سوئد باید پاسخگوی این اقدامات ناقض حقوق بشری خود باشد.

از سوی دیگر، غریب آبادی از سیاست دولت سوئد در پشتیبانی از گروههای تروریستی نظیر الاحوازیه و منافقین به شدت انتقاد نمود و اظهار داشت: سوئد در اروپا به مرکزی برای هدایت اقدامات تروریستی مقابل ایران تبدیل گشته است. رهبر گروهک حرکه النضال (حبیب الاسیود، معروف به چعب) که محاکمه آن در ایران در جریان است، در سوئد مستقر بود و از امکانات و تسهیلات دولت این کشور نیز برخوردار بود.

وی اشاره کرد: برخی اعضای گروهک تروریستی منافقین نیز در این کشور حضور دارند و اقدامات تروریستی خود مقابل ایران را از این کشور هدایت می کنند. اینکه دولت سوئد با اختصاص بودجه ده ها میلیون یورویی نظام قضایی خودرا در اختیار این گروهک قرار داده، خود حاکی از ادامه سیاست حمایت این کشور از تروریست ها و برنامه های خرابکارانه مقابل جمهوری اسلامی ایران می باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه اشاره ای هم به احمدرضا جلالی که به جرم جاسوسی و اقدامات مغایر امنیت ملی در ایران دستگیر و محاکمه شد، کرد و اظهار داشت: این محکوم نیز در سوئد مستقر بود و اقدامات خودرا مقابل ایران با هدایت این کشور و رژیم صهیونیستی انجام می داد.

غریب آبادی به دولت سوئد سفارش کرد که دست از پشتیبانی از گروههای تروریستی بردارد، دامن خودرا از ارتباط با گروهک منافقین که دست آن به خون بیش از ۱۲۰۰۰ ایرانی بی گناه آلوده است پاک کند، استقلال و حرفه ای گری نظام قضایی خودرا حفظ کند، به حقوق بشر افراد احترام بگذارد و به این نمایش ساختگی مقابل ایران نیز خاتمه دهد.

منبع:

1400/12/22
22:39:47
5.0 / 5
630
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد