حقوق و قضا
وكیل اولیای دم مهشاد و ریحانه:

عدم ابلاغ قرار منع تعقیب به شکات، کاملا برخلاف قانون است

عدم ابلاغ قرار منع تعقیب به شکات، کاملا برخلاف قانون است

در پی صدور قرار منع تعقیب برای سه تن از متهمان پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران که به فوت مهشاد کریمی - خبرنگار ایسنا - و ریحانه یاسینی - خبرنگار ایرنا - منجر گردید، وکیل اولیای دم اظهار داشت: نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است که سه متهم اصلی پرونده اتوبوس خبرنگاران، که از مقامات دولتی هستند، از اتهامات خود مبرا شده اند و این مساله حتی به ما ابلاغ نشده است.پرتو برهانپور در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به روند قضایی پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران اظهار داشت: ۶ آذرماه قرار عدم صلاحیت مستدلی از جانب بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب نقده صادر شد. بر مبنای آن سه تن از مدیران دولتی شامل مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر ارومیه و رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه به دلیل بی مبالاتی و قصور مسؤلان هماهنگی سفر و عدم تأمین وسیله نقلیه مناسب با شرایط راه و جغرافیای منطقه و بدون هماهنگی با ادارات مرتب ایمنی ترافیک مقصر شناخته شدند.

وکیل اولیای دم مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی افزود: به همین علت پرونده به ارومیه برای ادامه رسیدگی فرستاده شد چونکه رسیدگی به جرایم مدیران دولتی در صلاحیت دادگاه های کیفری مرکز استان محل وقوع جرم است و اگر دو یا چند نفر متهم به مشارکت یا معاونت در ارتکاب جرم باشند و یکی از آنان جزء مدیران دولتی باشد، پرونده باید در مرکز استان رسیدگی شود. حسب مستندات موجود در ۲۶ دیماه پرونده در شعبه ۶ بازپرسی ارومیه ثبت و بدون هیچگونه ابلاغی به شکات یا وکلای آنان، پرونده در ۲۵ بهمن ماه به شعبه ۲ تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع شد.

وی تصریح کرد: ظاهرا این پرونده به دلیل صدور قرار منع تعقیب برای مدیران دولتی و نتیجتا حدوث اختلاف نظر بین دادسرای ارومیه و دادسرای نقده به تجدیدنظر استان فرستاده شده، در حالیکه این قرار قطعی نیست و اصلا به ما ابلاغ نشده تا بتوانیم به آن اعتراض نماییم. معضل اصلی ما همین عدم رعایت قانون است که ما را در مقابل خانواده ها هم در وضعیت بغرنجی قرار می دهد و سبب فشار مضاعف بر آنان می شود.

برهانپور خاطرنشان کرد: متاسفانه مشابه این مورد را در مرحله قبلی رسیدگی به پرونده شاهد بودیم چونکه نظریه کارشناسی نه به وکیل خبرنگاران مجروح و نه به وکلای اولیای دم ابلاغ نشده بود و بعد از یک سری پیگیری ها در نهایت ابلاغ گردید و از نکات مثبت قرار نهایی دادسرای نقده، این بود که نظریه کارشناسی هیات سه نفره که در خصوص قصور صد در صدی راننده را به علت عدم حضور طرفین و عدم توجه به علل و مستندات، به صراحت مخالف با اوضاع و احوال مسلم قضیه اعلام نمود اما این که این مدت چه اتفاقی افتاده را نمی دانیم؟

وکیل اولیای دم مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی در پاسخ به این پرسش که آیا با مورد مشابهی در خصوص عدم ابلاغ قرار به شکات روبرو شده اید، اظهار داشت: واقعا نه. حتی در دادگاه های انقلاب و در موارد امنیتی و سیاسی یا جرائم منافی عفت و سختگیرانه ترین پرونده ها هم اشخاص اجازه دارند که در دفتر شعبه از متن رای رونویسی کنند و بسیار عجیب است که قرار نهایی را به وکلای شکات ابلاغ نکنند و حق اعتراض به آنرا نادیده بگیرند.

برهانپور در انتها درباره تأثیر این کار در روند رسیدگی به پرونده اظهار نمود: مهم ترین تأثیر این کار خارج شدن پرونده از روند قانونی می باشد. وقتی ما اطلاعاتی از تصمیمات اتخاذ شده نداریم، توانایی اعتراض هم به رای صادر شده نداریم. امیدواریم این روند ادامه پیدا نکند و یک روند رسیدگی شفاف و عادلانه، حداقل سبب التیام اندکی از درد خانواده ها و دیگر خبرنگاران شود.
1400/11/29
22:51:38
5.0 / 5
650
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد