حقوق و قضا

جزییات پرونده مامور انتقال تیم های تروریستی به کشور

جزییات پرونده مامور انتقال تیم های تروریستی به کشور

حقوق و قضا: حکم اعدام حیدر قربانی، معروف به راننده مرگ، به بهتان مشارکت در قتل عمدی سه نفر از شهروندان کُرد اهل سنت کردستان و عضویت در گروهک تروریستی دموکرات در زندان سنندج اجرا شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، بامداد امروز، حکم اعدام حیدر قربانی، معروف به راننده مرگ، به بهتان مشارکت در قتل عمدی سه نفر از شهروندان کُرد اهل سنت کردستان و عضویت در گروهک تروریستی دموکرات در زندان سنندج اجرا شد.
براساس گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کُردستان این فرد در سال ۹۵، به عضویت مخفی گروهک های تروریستی درآمده و نسبت به اخاذی از تعدادی از مردم در مناطق کُردنشین و تهدید آنها اقدام و در همان سال مستقیماً در قتل سه نفر از شهروندان کُرد و یک مورد آدم ربایی نقش داشته است.
۱۹ مهرماه سال ۹۵ بود که گزارش یک تیراندازی در شهر کامیاران به پلیس رسید و تعقیب متهمان و پیگیری پرونده شروع شد. طبق گزارش مرکز فوریت های پلیسی مشخص شد که دو شهروند به سبب به هدف خوردن گلوله به بیمارستان منتقل شدند که در نهایت مرحوم شاهو کریمیان در پی به هدف خوردن ۱۳ گلوله در بیمارستان جان خودرا از دست می دهد و شهروند دیگر که از ناحیه دست راست بدن مورد به هدف خوردن گلوله قرار گرفته بود تحت مراقبت و اقدامات درمانی قرار گرفت.
تحقیقات ابتدایی حکایت از آن داشت که در ساعت ۲۱: ۳۰ در صورتیکه شاهو کریمیان در مقابل درب منزل خود بوده یک دستگاه پژو نقره ای رنگ که دارای سه سرنشین بوده از سمت بالای کوچه به سمت آنها حرکت و مبادرت به تیراندازی به سمت شاهو کریمیان و یکی دیگر از شهروندان می کند و در ادامه از محل تیراندازی می گریزد.
تحقیقات پلیس آگاهی کُردستان بیان کننده این بود که قبل از این نیز افرادی بصورت مشابه مورد هدف شلیک گلوله قرار گرفته بودند که در بعضی موارد منجر به شهادت و در موارد دیگر منجر به جرح شده بود.

در تاریخ ۹ مهرماه سال ۹۵، در پی حمله مسلحانه، دو نفر دیگر به اسامی جبار ابراهیمی و صدیق امینی در روستای تخته زنگی به شهادت رسیدند. همین طور در تاریخ سوم مهر ماه سال ۹۵، در کامیاران در پی شلیک گلوله فرد دیگری مجروح شد.
بررسی ها حکایت از این داشت که در هر سه محل جنایت؛ شخصی به نام حیدر قربانی حضور داشته و هر سه جنایت نیز با تاکید بر روشی واحد صورت گرفته است.
در نهایت حیدر قربانی از اعضای گروهک تروریستی دموکرات و چند نفر دیگر بعنوان متهمان پرونده در این رابطه دستگیر شدند. وی در اعترافات خود اظهار داشت که سه نفر مسلح از اعضای حزب دموکرات نزد او آمده و خواسته اند که برای آنها خودرو تهیه نماید و قصد دارند با اخاذی، برای حزب دموکرات پول جمع آوری کنند.
حیدر قربانی هم خودروی پژو ۴۰۵ نقره ای با پلاک جعلی تهیه می کند و در «روستای کوره» به آنها تحویل می دهد.
ترور صدیق امینی و جبار ابراهیمی در مقابل چشمان خانواده
حیدر قربانی درباب نحوه ترور جبار ابراهیمی و صدیق امینی گفته است: روز پنجشنبه بود که ماشین سرقتی را تهیه و به منزل آوردم. روز جمعه پس از ظهر صلاح (عامل گروهک تروریستی دموکرات) با من تماس گرفت و اظهار داشت که به «کوره دره» بیا که دو نفر سوار شدند و به طرف تخته زنگی رفتیم. منتظر صدیق امینی بودم که وانت و پرایدی از خانه وی بیرون آمد. آن دونفر با عجله از ماشین پیاده شدند و به طرف پراید رفتند. خانواده اش نیز در آنجا بودند. جبار ابراهیمی از ماشین پیاده شد و چند بار التماس کرد، اما صلاح او را هول داد و به او شلیک کرد و سپس صدیق امینی را به رگبار بست و فرار کرد. در ادامه ماشین را آتش زدیم و سه نفری به سمت ارتفاع حرکت کردیم.
حیدر قربانی در قسمتی از اعترافاتش عنوان کرده که یکی از اقوامم در یکی از شهرهای عراق سکونت دارد و من در سال ۹۲ به شمال عراق سفر داشتم و در آنجا با یکی از عناصر حزب دموکرات مرتبط شدم. قرار بود تا با من تماس بگیرند که در نهایت ۲۵ مرداد ماه سال ۹۵، آن فرد با من تماس گرفت و به من ماموریت داد که صلاح رحمانی و دو نفر دیگر را داخل کشور جا به جا کنم.
نقش آفرینی بعنوان مامور انتقال تیم های تروریستی در کشور
بر اساس تحقیقات انجام شده، دو تیم تروریستی گروهک دموکرات با همکاری حیدر قربانی مبادرت به عملیات تروریستی در ایران می کنند که حیدر قربانی مبادرت به انتقال دو تیم از اعضای گروهک به داخل کشور و سپس خارج کردن آنها از کشور پس از اختتام عملیات تروریستی کرده بود.
بنا بر مستندات پرونده، حیدر قربانی نقش قابل توجهی در تهیه فهرست ترور و اقدامات تیم های عملیات گروهک دموکرات و انتقال تیم های ترور با خودرو های سرقتی داشته است.
علاوه بر این حیدر قربانی در جلسه ای با حضور تعدادی از اعضای گروهک تروریستی دموکرات در یکی از پایگاه های آنها در کشور عراق حضور داشته و دستور ترور و اعزام تیم ترور نیز در آن جلسه صادر شده بود. حیدر قربانی مسئولیت هماهنگی و انتقال تیم ترور و تهیه فهرست های ترور را بر عهده داشته است و فرد اصلی اطلاعاتی و نقش اصلی در هدایت ترورها را عهده دار بوده است.
نقش حیدر قربانی در ترور شاهو کریمیان از زبان متهم دیگر پرونده
یکی از متهمان پرونده در قسمتی از اظهارات خود درباب نحوه ترور شاهو کریمیان و نقش آفرینی حیدر قربانی عنوان کرد: «در آن روز زمانی که هوا داشت تاریک می شد حیدر قربانی به من زنگ زد و گفت برو خودروی پیکان من را بیاور و به آدرس منزل شاهو کریمیان برو و دور بزن و ببین در منزل حضور دارد یا خیر. زمانی که رسیدم حیدر قربانی به من زنگ زد و گفت با خودروی پیکان به جایی بروم وقتی به آنجا رسیدم به من اظهار داشت که به شهرستان روانسر برو و ببین که در راه ایست و بازرسی زده اند و این که آیا گشت بازرسی حضور دارد یا خیر و من به سمت روانسر حرکت کردم.»
وی همین طور در بخش دیگری از اظهارات خود عنوان می دارد ساعت ۹ الی ۳۰/۹ شب بود که به منزل یکی از آشنایان رسیدم و پس از حدود نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه یا بیشتر حیدر قربانی به آنجا آمد و حالت اضطراب و استرس داشت و پیش از ورود به داخل منزل به من اظهار داشت که شاهو کریمیان را کشتیم.
صدور کیفرخواست
پس از انجام تحقیقات ابتدایی در دادسرا در نهایت در تاریخ ۲۰ آذرماه سال ۹۶ کیفرخواست حیدر قربانی صادر شد و پرونده جهت رسیدگی به شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج ارجاع که منجر برمبنای کیفرخواست به بهتان مشارکت در قتل و شهادت سه نفر از شهروندان شد.
در ادامه با تشکیل جلسات دادگاه با حضور متهمان و وکلای مدافع آنان دفاعیات خودرا ارائه دادند. در نهایت دادگاه باتوجه به مستندات متقن و دلیلهای محکم درباب حیدر قربانی مبادرت به صدور رای کرد و برمبنای رای دادگاه وی محکوم به اعدام شد.
در نهایت بعد از فرجام خواهی متهم پرونده نسبت به رای دادگاه، پرونده جهت فرجام خواهی راهی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور شد که بعد از بررسی دلیلهای موجود، دیوان عالی کشور حکم دادگاه بدوی در خصوص اعدام حیدر قربانی را تأیید کرد.


منبع:

1400/09/29
10:30:25
5.0 / ۵
974
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد