لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رییس دیوان عالی كشور:

با دقت بیشتر، این حجم از فرجام خواهی و اعاده دادرسی نداریم

با دقت بیشتر، این حجم از فرجام خواهی و اعاده دادرسی نداریم

به گزارش حقوق و قضا رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اینکه نباید به حقوق مردم بی تفاوت بود، اظهار داشت: اگر روی برخی پرونده ها دقت نظری بیشتری برای کشف حقیقت صورت گیرد، این حجم از فرجام خواهی، اعاده دادرسی و اعتراض نخواهیم داشت.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، جلسه تبیین و ارزیابی نتایج حاصل از بازرسی های به عمل آمده از جانب دیوان عالی کشور با حضور حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور و القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران، دیوان عالی کشور را از مراجع عالیه بر محاکم و دادگاه ها دانست و اظهار داشت: در دوره حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم، این نظارت ها نهادینه شد و طی دو سال گذشته این نظارت ها جنبه میدانی و کاربردی پیدا کرده است.

وی افزود: رصد استان ها صرف حضور قضات دیوان عالی کشود در میان قضات استان ها و دادگاه ها، دارای پیام پرارزش نهادینه شدن نظارت ها و آموزش های علمی برای قضات در سرتاسر کشور است.

القاصی مهر با اشاره به اینکه نتیجه بازرسی ها می تواند ما را در انجام امور و برنامه ریزی ها کمک نماید، خاطرنشان کرد: بدون شک نتیجه بازرسی ها حاصل تجربیات گرانقدر دوستان بوده و امکان دارد مشکلات موجود در روند رسیدگی ها و نکات مغفول مانده در بدنه دادگستری و دادگاه ها مشخص شود و ما را تا اجرای دقیق قانون و عدالت کمک نماید.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور اظهار داشت: قضات دیوان عالی کشور به مدت یک هفته در شهرهای مختلف استان تهران حضور بهم رساندند و یک بررسی نظارتی بر احکام دادگاه ها انجام دادند که چکیده آن مکتوب شده است.

وی اجرای عدالت و قسط را ضامن بقای نظام دانست و اضافه کرد: هرچه عدالت بهتر باشد قدرت آن نظام بیشتر خواهد بود در این میان وظیفه ما هم اجرای قسط است بنابراین هر شرایطی باید قائم به اجرای عدالت شود.

رئیس دیوان عالی کشور ضمن اشاره به لزوم لیست بندی پرونده های حجیم خاطرنشان کرد: پرونده های مهم همچون پرونده های مفاسد اقتصادی، مسئله دار و ملی که حجم زیادی دارد باید لیست بندی شود تا قضات دیوان عالی بتوانند با سهولت به منابع و اطلاعات مدنظر خود، دست یابند.

رئیس دیوان عالی کشور با تکیه بر این که ماهانه در دیوان عالی حدود دو هزار پرونده اختلاف در صلاحیت داریم، اضافه کرد: چرا پرونده ها مدام باید در گردش باشد، این اقدام احقاق حق را به تاخیر می اندازد بنابراین درخواست دارم همکاران دقت بیشتری در این حوزه داشته باشند.

مرتضوی مقدم افزود: از سویی دیگر گاهی گزارش گردش کار پرونده های مهم مفصل است بنابراین باید تلاش شود تا گزارش ها تکراری نباشد چونکه برخی گزارش ها خسته کننده است در حالیکه میتوان چکیده پرونده را به صورت جامع و خلاصه در پرونده منعکس کرد.

وی با اشاره به اینکه باید در نگارش آراء دقت کافی صورت گیرد، بیان داشت: باید رای صادره از نظر انشا و املا و استفاده از واژه های حقوقی و درست مورد توجه قرار گیرد ضمن آنکه هرچه نگارش زیباتر باشد به رای هم جلوه بهتری می دهد.

رئیس دیوان عالی کشور درباره تعیین مجازات و توجه به آثار و تبعات مجازات بر برخی افراد، اظهار داشت: برخی از دوستان به درستی پایبند قانون بوده و دقیق مُرّ قانون را اجرا می کنند این درحالی است که افراد با یکدیگر متفاوت هستند و همه را به یک مورد نمی توان مجازات کرد، گاهی با یک مجازات زندگی فرد متلاشی می شود بنابراین باید تاجای ممکن از مجازات جایگزین حبس بهره برد.

وی با اشاره به اینکه باید در احقاق حق جسارت داشته باشید افزود: نباید هیچ چیزی مانع از احقاق حق باشد و با جسارت نسبت به احقاق حقوق عمل کنند.

مرتضوی مقدم خاطرنشان کرد: باید اوقات مردم را محترم بشمارید و کرامت و عزت مردم را حفظ کنید نباید کاری کنید که مردم برای گرفتن حق خود مجبور به پیدا کردن واسطه شوند.

وی ضمن اشاره به این که نباید به حقوق مردم بی تفاوت بود، خاطرنشان کرد: اگر روی برخی پرونده ها دقت نظری بیشتری برای کشف حقیقت صورت گیرد، این حجم از فرجام خواهی، اعاده دادرسی و اعتراض نخواهیم داشت.

وی افزود: برخی آرای اشتباه سبب می شود فرد به دنبال وکیل باشد در حالیکه باید کاری نماییم مردم بدون دغدغه به دادگستری بیایند و به دنبال احقاق حق خود باشد.

در ادامه صدقی معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور اظهار داشت: نظارتی که همکاران دیوان در مجموعه های قضایی استان ها بوجود می آورد فرصتی مغتنم است.

وی بیان داشت: بازدید قضات از یک واحد قضایی تفاوت زیادی با دیگر بازدیدها دارند چونکه به مدیریت بهتر همکاران قضایی در واحدهای قضایی کمک می نماید.

منبع:

1400/09/20
15:26:10
5.0 / 5
933
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد