حقوق و قضا
عمرانی در گزارش حقوق و قضا:

ماده 45 الحاقی قانون مبارزه با مواد مخدر به نفع قاچاقچی است

ماده 45 الحاقی قانون مبارزه با مواد مخدر به نفع قاچاقچی است

به گزارش حقوق و قضا معاون قضایی دادستان با اشاره به این که ماده 45 الحاقی مواد مخدر به نفع قاچاقچی است، اظهار داشت: برای نخستین بار از واژه خرده فروشان در قانون جدید نام برده ایم و برای آنها مجازات در نظر گرفته ایم.سعید عمرانی در گفت و گو با خبرنگار مهر در تحلیل ماده ۴۵ الحاقی قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار نمود: این قانون به نفع قاچاقچی است، ماده ۴۵ الحاقی انگیزه مقابله کننده را هم کاهش داده است و این مساله را می توان در مقدار کشفیات مشاهده کرد، مواد مخدر در وزن های بالاتری کشف می شود و اینگونه تلقی می شود که ترس قاچاقچیان ریخته است.
وی اضافه کرد: در قانون جدید اهتمام کرده ایم که همین موضوع هم تعدیل شود و رویکرد های جدیدی دراین زمینه داشته باشیم.
معاون قضائی دادستان کل کشور در رابطه با خرده فروشان مواد مخدر اظهار داشت: در حوزه دستگیری خرده فروشان مواد مخدر مشکل بزرگی که داریم این است که به خریداران آنها دسترسی نداریم، یعنی افرادی نیستند که پیش دادیار بیایند و شهادت بدهند که از آن خرده فروش مواد مخدر خریده اند و طبق قانون دست دادیار برای برخوردهای شدیدتر بسته است.
عمرانی افزود: البته از آنجا که بیشتر خرده فروشان خود اعتیاد هم دارند می توان اقداماتی برای نگهداری و حتی بازپروری آنها انجام داد اما از نظر قانونی راه برخورد قطعی وجود ندارد.
وی اشاره کرد: بنا بر این در قانون جدیدی که نوشته ایم برای نخستین بار اسم از خرده فروشان مواد مخدر برده ایم و برای آنها جرم در نظر گرفته ایم، امیدواریم قوه قضائیه این طرح را امضا کند و برای دولت هم ارسال نماید و دولت در قالب لایحه برای مجلس ارسال نماید.
معاون قضائی دادستان کل کشور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که آیا وقت آن نرسیده است که مراکز بهاران تغییر ظرفیت دهد، اظهار داشت: باید شرایط موجود را باتوجه به شرایط کرونائی بررسی نماییم، در این که باید این مراکز هم توسعه پیدا کند و هم به کیفیت آنها افزوده شود شکی نیست اما باید تغییر رویکرد داشته باشند تا کارایی آنها بیشتر شود.
عمرانی اضافه کرد: ضرورت یک تجدید نظر در تمامی جوانب نگهداری معتادان و مراکز بازپروری لازم است. در قانون جدید که پیش نویس کردیم گفته ایم که حداقل توقف معتاد در مراکز بازپروری باید یک سال باشد، الان با مصوبه ستاد کرونا یک سال نگهداری می نماییم.


منبع:

1400/08/03
21:59:25
5.0 / 5
1024
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد