لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رییس سازمان بازرسی كل كشور:

انحصار صدمه های بسیاری به کشور وارد کرده است

انحصار صدمه های بسیاری به کشور وارد کرده است

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: پیشنهاد مشخص سازمان بازرسی کل کشور در مورد مشکلات خدمات تلفن ثابت، خارج کردن شبکه مخابرات از انحصار است. انحصار صدمه های بسیاری به بخش های مختلف کشور من جمله این حوزه وارد کرده است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان با تبریک ایام ولادت پیامبر (ص) و بزرگداشت هفته وحدت اظهار داشت: رویکرد سازمان بازرسی پیشگیرانه و صدمه شناسانه است و اگر اخطار و تذکری به دستگاه اجرایی ارسال می شود در جهت این رویکرد است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به قانون تشکیل سازمان بازرسی اظهار داشت: در ماده ۱۱ قانون تشکیل سازمان پیشبینی شده تا در موارد لزوم پیش از وقوع سوء جریان و تخلف، سازمان به دستگاه اجرایی، گزارش هشداری عرضه نماید تا به اقدامات بعدی نیاز نباشد.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه های سازمان بازرسی کل کشور مصادف با روی کار آمدن دولت جدید و تغییر اعضای شوراهای شهر و شهرداران سراسر کشور، برگزاری جلسات آگاه سازی و توجیهی برای دستگاههای اجرایی می باشد. هدف سازمان از برگزاری این جلسات آشنا کردن یا یادآوری برخی وظایف قانونی و همینطور توجه دادن به مقررات است تا جهل به قانون و مقررات سبب انحراف و تخلف نشود.

درویشیان ضمن اشاره به بسته هدیه سازمان بازرسی کل کشور به دولت اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور در جهت کمک به دولت جدید، چالش ها و صدمه های کلان هر حوزه به همراه راهکارهای پیشنهادی جهت رفع این چالش ها و صدمه ها را طی یک بسته هدیه به وزرا عرضه می کند.

وی ضمن اشاره به بسته هدیه سازمان بازرسی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: یکی از مباحثی که در گزارش سازمان به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن پرداخته شده، مبحث فضای مجازی است. متأسفانه شورایعالی فضای مجازی در دوره های گذشته خیلی جدی گرفته نشده و باید جلسات این شورا مرتباً برگزار گردد.

وی ضمن اشاره به آمار استفاده از شبکه اجتماعی خارجی در کشور اظهار داشت: آمارهای رسمی وزارت ارتباطات مؤید این مورد است که بخش زیادی از مصرف اینترنت کشور از بستر شبکه های اجتماعی خارجی مانند اینستاگرام، تلگرام و واتساپ است.

وی اضافه کرد: علت این که مردم از شبکه های اجتماعی داخلی کمتر استقبال می کنند، کیفیت و کاربردهای شبکه های اجتماعی خارجی است که اگر ضعف های شبکه های داخلی مرتفع شود قاعدتاً مردم از شبکه های داخلی هم استقبال خواهند کرد که در این حوزه پیشنهادهای مشخصی را در گزارش عرضه کرده ایم.

درویشیان با تاکید بر لزوم تکمیل شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: مواضع اخیر شما نشان دهنده این است که در مورد اجرای شبکه ملی اطلاعات اهتمام جدی دارید. متأسفانه کار در این عرصه آن طور که انتظار می رفت پیش نرفته و لزوم دارد عملیاتی شدن این شبکه تسریع شود.

وی ضمن اشاره به فرابخشی بودن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: محصولات و کارکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر همه وزارت خانه ها و حتی کل کشور شامل خصوصی و دولتی تأثیرگذار است. حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی کشور متأثر از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که این مورد نشان دهنده اهمیت کار در حوزه فضای مجازی است.

عضو شورایعالی قوه قضاییه با تاکید بر اجرای دولت الکترونیک اظهار داشت: سال ها و در برنامه های مختلف پنج ساله کشور مقرر است دولت الکترونیک اجرا شود ولی هنوز به سرانجام نرسیده است. البته اطلاع داریم که دستگاههای اجرایی دارای بانک‎های اطلاعاتی در به اشتراک گذاری اطلاعات مقاومت می کنند که باید در قانون ضمانت اجرایی معتبری برای تمکین دستگاه ها برای تبادل اطلاعات پیشبینی شود.

وی افزود: یکی از نگاههای سازمان بازرسی کل کشور و تاکید رئیس قوه قضاییه در مراسم سالگرد تأسیس سازمان، نظارت هوشمند و الکترونیک است که قاعدتاً تحقق دولت الکترونیک به تحقق این هدف کمک می نماید که بسیار حائز اهمیت می باشد. سازمان بازرسی کل کشور به برخی از سامانه های دستگاه ها دسترسی پیدا کرده است؛ اما توسعه این امر نیازمند اهتمام جدی دولت می باشد.

درویشیان ضمن اشاره به عملکرد برخی زیرمجموعه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: مبحث دیگری که بررسی های کارشناسی سازمان بازرسی مؤید آن است، بحران مالی و خطر ورشکستگی شرکت مخابرات در مورد تلفن ثابت است. باید شرایط مناسبی برای توسعه تلفن ثابت فراهم گردد. چونکه هنوز بخش زیادی از مردم تلفن ثابت را بر تلفن همراه ترجیح می دهند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: پیشنهاد مشخص سازمان بازرسی کل کشور در مورد مشکلات خدمات تلفن ثابت، خارج کردن شبکه مخابرات از انحصار است. انحصار صدمه های بسیاری به بخش های مختلف کشور من جمله این حوزه وارد کرده است.

وی اظهار داشت: تناسبی بین جرایم با حجم و انتفاع مالی اپراتورها از انجام تخلف، وجود نداشته و این مورد زمینه ضعف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نظارت بر اپراتورها و کیفیت خدمات عرضه شده به مردم را فراهم آورده است.

درویشیان در مورد حوزه فضایی کشور هم اظهار داشت: در گذشته به دلیل فقدان نقشه راه مدون و مشخص در حوزه فضایی مشکلاتی در این عرصه داشتیم. برخی قراردادهای ما در این عرصه هنوز به سرانجام نرسیده است. این در شرایطی است که حوزه فضایی یکی از نیازهای جدی کشور است و در خیلی از بخش ها قابل استفاده می باشد.

وی در نهایت پیشنهاد کرد تا کارگروهی بین سازمان بازرسی کل کشور و وزارت ارتباطات تشکیل گردد تا موارد این بسته پیشنهادی را بررسی و راهکارهای آنرا اجرایی کنند.

در ادامه این نشست عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن استقبال از بسته هدیه سازمان بازرسی و همینطور تشکیل کارگروه مشترک جهت پیگیری اجرای مواد این بسته اظهار داشت: ما از رویکرد حل مساله سازمان بازرسی کل کشور استقبال می نماییم.

منبع:

1400/07/29
22:28:50
5.0 / ۵
1181
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد