لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
مدیركل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های كل كشور:

زندانیان مستعد به سبب محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته شوند

زندانیان مستعد به سبب محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته شوند

به گزارش حقوق و قضا خراسان رضوی مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کل کشور اظهار داشت: هیچ استعدادی در داخل زندان ها بواسطه محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته شود.


حمیدرضا عزیزیان در گفت و گو با ایسنا درباب برگزاری چهارمین دوره مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی زندانیان سراسر کشور به میزبانی مشهد اظهار نمود: مسابقات ورزشی زندانیان سراسر کشور سالهای متمادی بعنوان یکی از مولفه های اثرگذار نشاط اجتماعی، اصلاح تربیتی و حرفه ای وجود داشته و جزو برنامه‎ های ثابت در سلسله اقدامات فرهنگی سازمان زندان هاست. در ۲ سال اخیر به سبب شیوع ویروس کرونا مسابقات کشوری به تاخیر افتاد، اما مسابقات استانی درون زندان های بزرگ کشور برقرار بود.
وی اضافه کرد: واکسیناسیون ضربتی زندانیان سراسر کشور کمک کرد بتوانیم این مسابقات را برگزار کرده و باردیگر فستیوال های ورزشی و همایش تربیت بدنی را شروع نماییم. یکی از اهداف برگزاری این دسته از مسابقات دیده شدن زندانیانی است که توانمندی های اجتماعی، ورزشی و فرهنگی دارند. بخش عمده زندانیان که مدتی میهمان سازمان زندان ها هستند، به دلیلهای گوناگون قضایی دوران محکومیت خودرا سپری می کنند، اما توانمندی های این افراد بواسطه بودن در حبس نباید تحت تاثیر قرار بگیرد.
مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کل کشور بیان کرد: جشنواره های هنری و مسابقات ورزشی دیگری در حیطه سربازان وظیفه زندان ها، کارکنان و زندانیان خواهیم داشت که شروع آن با مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در مشهد بوده است. حدود ۲۸ استان جهت شرکت در این مسابقات اعلام آمادگی کرده اند.
عزیزیان تصریح کرد: قسمتی از این فعالیت باید با هماهنگی مرجع قضایی برای اعزام زندانیان صورت گیرد، از همین رو بسیاری از ورزشکاران خوب ما در سازمان زندان ها که می توانستند به کیفیت این مسابقات اضافه کنند، به لحاظ مسائل قضایی، نداشتن وثیقه و... امکان حضور در این مسابقات را نداشتند. ظرفیت های نهفته بسیاری در مجوعه زندان های کشور وجود دارد که طی این دوره از مسابقات در مشهد شاهد آن خواهیم بود.
وی افزود: این مسابقات چهارمین دوره مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی است که آنرا به نام شهید ابراهیم هادی متصل کردیم تا از این پهلوان شهید نیز یادی کرده باشیم که زندگی او سراسر مرام پهلوانی بود. گود زورخانه نمادی از خضوع و فروتنی است که مقرر است به خودسازی برسد.
مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کل کشور اظهار داشت: هم اکنون ۱۰ هزار نفر از زندانیان فعالیت ورزشی دارند که با توسعه این ورزش می توانیم تا آخر سال جاری به عدد ۲۰ هزار نفر برسیم. این ورزش وجوه مختلفی دارد که می تواند به فضای تلطیف شده داخل زندان ها کمک نماید و اساسا اثرات ارزشمندی را در پی خواهدداشت.
عزیزیان اشاره کرد: هم اکنون حدود ۱۰ الی ۱۵ رشته از زیرمجموعه ورزش های همگانی در زندان ها انجام می شود. پنجمین دوره المپیاد ورزشی زندانیان سراسر کشور همزمان با المپیک و پارالمپیک توکیو در زندان های سراسر کشور انجام شد و حدود ۵۰ هزار نفر از زندانیان در رشته های مختلف شرکت کردند. اگر زندانی مشغول به اشتغال، آموزش، حرفه آموزی و ورزش نباشد، عملا در زمینه بازتوانی اجتماعی کاری انجام نداده ایم. توجه به هدفمند کردن اوقات زندانیان در زندان یکی از برنامه های اصلی سازمان زندان ها است.
وی اشاره کرد: بخش عمده تمرکز ما برای این است که هیچ استعدادی در داخل زندان ها بواسطه محرومیت از آزادی نادیده گرفته نشود. با تفاهم نامه با فدراسیون های متناظر ورزش های گوناگون، اقداماتی انجام داده ایم که آسیبی به فعالیت حرفه ای ورزشی یک زندان بعد از آزادی نیز وارد نشود.
منبع:

1400/07/22
12:43:19
5.0 / ۵
1039
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد