حقوق و قضا

ماجرای تعارض بین مفاد موافقت نامه های بین المللی با قوانین و مقررات داخلی

ماجرای تعارض بین مفاد موافقت نامه های بین المللی با قوانین و مقررات داخلی

به گزارش حقوق و قضا یك عضو حقوقدان شورای نگهبان توضیحاتی را درباره ماجرای تعارض بین مفاد موافقت نامه های بین المللی با قوانین و مقررات داخلی ارائه داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، هادی طحان نظیف در ارائه گزارشی به مردم از جلسه شورای نگهبان در اینستاگرام خود نوشت: "چهارشنبه ۱۸ تیرماه جلسه شورای نگهبان بود. رسیدگی به ادامه «اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار جلسه بود که بررسی آن به اتمام رسید.
یک نکته مهم که در جلسه در مواد مختلف این مصوبه عنوان شد و البته در مباحث حقوق داخلی و بین المللی و همینطور در بررسی موافقت نامه های بین المللی و یا در مصوبات مجلس یا اساسنامه های دولتی که به موافقت نامه بین المللی ارجاع داده می شود، مطرح است، اینکه معلوم نیست در مقام تعارض بین مفاد منشورها، موافقت نامه های بین المللی و دستورالعمل های ابلاغی توسط نهادهای بین المللی با قوانین و مقررات داخلی، کدام یک حاکم خواهد بود؟ این مسئله در مواد مختلف اساسنامه همچون ماده یک، بند ۲۲ ماده ۷، ماده ۹، تبصره ۳ ماده ۱۴ و بند ۲ ماده ۲۷ وجود داشت.
همینطور اطلاق بند ۱۶ ماده ۷، در مورد اجبار به اجرای مقررات نسبت به مقرراتی که در آینده به تصویب می رسند و همینطور نسبت به تعهدات بین المللی در این خصوص که به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده باشد هم قابل تامل به نظر می رسید.
در ادامه بررسی «اصلاحیه اساسنامه صندوق کارآفرینی امید» در دستورکار بود که بررسی آن ناتمام ماند و به جلسه بعد موکول شد."



1399/04/25
23:49:15
5.0 / 5
1977
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد