حقوق و قضا
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

ایران در حوزه مالکیت معنوی گام های بلندی برداشته است

ایران در حوزه مالکیت معنوی گام های بلندی برداشته است

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: علیرغم اقدامات قهرآمیز یکجانبه و غیرانسانی ضد ملت ایران در چارچوب تحریم های مالی و اقتصادی که به معنای واقعی، تروریسم اقتصادی به حساب می آید، جمهوری اسلامی ایران همچنان در راه توسعه پایدار همچون در حوزه مالکیت معنوی گام های بلندی برداشته است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شصت و دومین نشست سالانه مجمع عمومی کشورهای عضو وایپو روز دوشنبه ۱۲ مهرماه ۱۴۰۰ برابر با ۴ اکتبر ۲۰۲۱ با شرکت ۱۹۳ کشور عضو این سازمان و با حضور هئیت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به ریاست ذبیح الله خدائیان، معاون و سخنگوی قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قرائت بیانیه عمومی کشورمان توسط وی شروع به کار کرد.
خداییان ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی در روزهای همه گیری ویروس کرونا، به چالش های ناشی از این همه گیری اشاره و تصریح کرد: با عنایت به محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، کمک های فنی سازمان جهانی مالکیت معنوی به کشورهای درحال توسعه، جهت دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به تکنولوژی های جدید به منظور توسعه اقتصادی پایدار و غلبه بر چالش های ناشی از همه گیری کرونا امری ضروریست.
او همینطور ضمن اشاره به تحریم های اقتصادی، اظهار نمود: باوجود اقدامات قهرآمیز یکجانبه و غیرانسانی ضد ملت ایران در چارچوب تحریم های مالی و اقتصادی که به معنای واقعی، تروریسم اقتصادی به حساب می آید، جمهوری اسلامی ایران همچنان در راه توسعه پایدار همچون در حوزه مالکیت معنوی گام های بلندی برداشته است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: ارتقای ۷ پله ای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری سال ۲۰۲۱ در آمار منتشره توسط وایپو، نشان از عزم و اراده جمعی ملت بزرگ ایران در غلبه بر محدودیت های نامشروع و غیرانسانی ضد کشور ایران از راه ایجاد تنوع اقتصادی و توسعه اقتصادی خلاق و دانش محور دارد.
دخداییان، در ادامه از سفارش نشست چهل و یکم کمیته بین الدولی منابع ژنتیک، دانش سنتی و فولکلور در مورد تمدید کار ویژه این کمیته برای سالهای ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در جهت نهایی کردن توافق راجع به سند یا اسناد بین المللی برای نیل به پشتیبانی از منابع ژنتیک، دانش سنتی و فولکلور استقبال کرد.
رئیس هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران از اقدامات کمیته CDIP در زمینه توسعه مالکیت معنوی، قدردانی کرد و خاطرنشان کرد: این کمیته با استفاده از کمک های فنی و تعریف پروژه های در رابطه با توسعه IP می تواند به ارتقا نظام های مالکیت معنوی کشورها کمک نموده و نقش مؤثری در ایجاد رفاه اقتصادی بخصوص در کشورهای درحال توسعه داشته باشد.
معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضمن اشاره به مبحث دفاتر خارجی وایپو و با یادآوری تصمیم سی و سومین نشست کمیته برنامه و بودجه به منظور تهیه پیش نویس اولیه سازوکارهای ایجاد این دفاتر، این اقدام را یک گام رو به جلو در این حوزه دانست و اضافه کرد: ما بر این باوریم که ساز و کارهای ایجاد این دفاتر می بایست به شکل روند دولت محور و در انطباق کامل با اصول راهنمای حاکم بر ایجاد دفاتر خارجی وایپو صورت پذیرد.
گفتنی است، نشست سال جاری مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی به مدت ۵ روز در مقر این سازمان در ژنو ادامه خواهد داشت و طی آن ضمن عرضه گزارش عملکرد کمیته های تخصصی وایپو به مجمع عمومی، نسبت به موضوعات دستور کارها اتخاذ تصمیم خواهد شد.
لازم به ذکر است، مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی هر ساله با حضور تمامی کشورهای عضو این سازمان و با هدف تصمیم گیری و سیاستگذاری در مورد مسائل مهم جهانی حوزه مالکیت معنوی برگزار می شود و عالی ترین مقام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان بعنوان متولی اصلی امور مالکیت معنوی در کشور و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی در این جلسه ها حضور می یابند.
منبع:

1400/07/13
23:22:27
5.0 / ۵
1594
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد