حقوق و قضا
جولایی اعلام كرد؛

آزادی بیشتر از ۳ هزار زندانی غیر عمد در ۶ ماه گذشته

آزادی بیشتر از ۳ هزار زندانی غیر عمد در ۶ ماه گذشته

به گزارش حقوق و قضا رئیس هیئت مدیره ستاد دیه کشور اظهار داشت: در شش ماهه گذشته سه هزار و ۶۸۹ نفر از زندان آزاد شده اند که از این تعداد ۱۴۷ نفر زن و سه هزار و ۵۴۲ نفر مرد بوده اند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، سید اسدالله جولایی، رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور بامداد امروز در نشستی در خصوص
همانطور که می دانید ستاد دیه کشور به همه ادیان که در جمهوری اسلامی زندگی می کنند کمک می نماید. رئیس هیئت مدیره ستاد دیه کشور اضافه کرد: در شش ماهه گذشته و ماه شهریور ۱۴۰۰؛ ۵۱۶۲ نفر به ستاد دیه رجوع کردند و با کمک های خودشان زندانیانی را آزاد و ۶۵ نفر خیرین به ستاد دیه رجوع کردند. وی اظهار داشت: ستاد دیه در ارتباط با صلح و سازش در سرتاسر کشور قدم های بسیاری را برداشته است و بخصوص در ارتباط با بحث اختلافات خانوادگی و تلاش شده است با ایجاد وحدت و محبت از طلاق جلوگیری شود. جولایی اظهار نمود: از سال ۶۹ تابحال بیشتر از ۱۵۰ هزار زندانی غیر عمد که بدهکار مالی بوده و یا دیه حوادث رانندگی و کارگاهی داشته اند آزاده شده اند. وی ضمن اشاره به تصویب قانون بیمه شخص ثالث اضافه کرد: ستاد از سالهای ابتدایی آغاز به تحقیقات و کارهای بسیار زیادی در این حوزه کرد و توانست در سال ۸۷ این قانون را به تصویب برساند. رئیس هیئت مدیره ستاد دیه کشور بیان نمود: پس از تصویب این قانون به جای این که ۶۰ تا ۷۰ راننده به علت تصادفات وارد زندان شود این عدد به یک تا دو نفر کاهش پیدا کرد. وی تصریح کرد: پیگیری رفع قانون تصویب پیگیری عدم زندانی برای مهریه است و نتیجه بر این اساس شد که افرادی که بالای ۱۱۰ را داشته باشند در صورت عدم پرداخت باید به زندان رفته و کمتر از این تعداد را مبادرت به پرداخت کنند و محکومیت نداشته باشند.
جولایی در مورد قانون تصویب شده جدید چک بیان نمود: هم اکنون آمارهای بانک مرکزی در مورد چک های برگشتی رو به نزول و چک های وصولی رو به افزایش بوده است. رئیس هیئت مدیره ستاد دیه کشور اظهار داشت: در این سال ها ستاد دیه از حمایت مادی و معنوی مقام معظم رهبری برخوردار بوده است به صورتی که اخیراً ۵۰۰ میلیون تومان و در دهه اخیر ۳ میلیارد و ۶۳ میلیون تومان برای آزادی زندانیان کمک کرده اند.
وی اظهار نمود: ستاد دیه در سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی ۷۰۷ نفر را در غالب طرحی با عنوان «طرح آزادی» زندانیان جرایم غیر عمد آزاد کند.
جولایی اضافه کرد: یکی دیگر از کارهای مهم ستاد دیه در این سال ها امضا تفاهمنامه با ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق بازنشستگی برای آزادی ۱۹۱ نفر از بازنشستگان که زیر پوشش تأمین اجتماعی بودند همینطور امضا تفاهمنامه با بنیاد شهید و کرامت رضوی برای آزادی بیشتر زندانیان غیر عمد بوده است. وی ضمن اشاره به استقبال مردم از طرح هر هیئت یک آزادی آزادی ؛۷۲ زندانی آزاد شده اند. رئیس هیئت مدیره ستاد دیه کشور اظهار داشت: هم اکنون ده هزار و ۶۸۰ زندانی غیر عمد در کشور داریم که از این تعداد چهار هزار و ۶۷۳ نفر مشمول کمک هستند. وی ضمن اشاره به این که تهران با ۹۹۹ زندانی بیشترین زندانی غیرعمد را دارد و سیستان و بلوچستان با ۲۶ و هرمزگان ۴۶ مددجو؛ کمترین جمعیت زندانی را دارد. جولایی خاطرنشان کرد: در شش ماهه گذشته سه هزار و ۶۸۹ نفر از زندان آزاد شده اند که از این تعداد ۱۴۷ نفر خانم و سه هزار و ۵۴۲ نفر مرد بوده اند. وی ضمن اشاره به این که از این تعداد زندانی میزان ۱۳ هزار میلیارد بدهی داشتند بیان نمود: هم اکنون ۴۳۳ پرونده با صلح و سازش رضایت دادند و از زندان آزاد شده اند. جولایی اضافه کرد: تا کنون سه هزار و ۵۸۰ نفر بدهکار مالی و ۱۰۹ نفر بابت دیه بدهکار بوده اند که آزاد شده اند. رئیس هیئت مدیره ستاد دیه کشور تصریح کرد: از سال ۹۰ الی ۹۲؛۸۹ هزار و ۸۹۹ نفر با بدهی بیشتر از ۱۲ هزار میلیارد تومان در زندان ها بوده اند که ستاد دیه توانسته این رقم را به پنج هزار و ۷۶۰ هزار میلیارد تومان کم کند. جولایی ضمن اشاره به مبلغ دیه در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: مبلغ دیه به ۴۸۰ میلیون تومان و در ماهه های حرام به ۶۴۰ میلیون تومان تغییر می کند. وی افزود: زندانیان جرایم غیرعمد شامل ۲۱۱ نفر حوادث رانندگی ۲۷ نفر حوادث کارگاهی، ۸۳۹۶ نفر بدهکاران مالی، ۱۷۷۲ بدهکاران مهریه، ۱۸۸ نفر بدهکاران نفقه هستند.


منبع:

1400/07/12
10:19:52
5.0 / 5
1312
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد