حقوق و قضا
رییس دادگستری استان تهران:

حضور قضات ناظر در زندان ها باید مستمر و موثر باشد

حضور قضات ناظر در زندان ها باید مستمر و موثر باشد

رییس دادگستری تهران طی بازدید از ندامتگاه ورامین اظهار داشت: قضات ناظر در زندان ها، بایستی ضمن حضور مستمر و موثر، وضعیت زندانی و خانواده وی را مورد بررسی قرار دهند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، رئیس دادگستری استان تهران بامداد امروز به همراه معاونین و ۱۷ نفر از قضات در ندامتگاه ورامین حضور یافت تا به وضعیت قضایی مددجویان این مرکز رسیدگی نمایند.
محمدجواد حشمتی در این بازدید گفت: قانونگذار ظرفیت های خوبی در اختیارمان قرار داده تا احکام ارفاقی به نفع زندانیان واجد شرایط صادر گردد.
وی افزود: قضات ناظر در زندان ها باید به وظیفه نظارتی خود عمل کرده، ضمن حضور مستمر و موثر در زندان ها، وضعیت نگهداری زندانی و نیز اوضاع معیشتی و اجتماعی خانواده وی را در زمان حبس سرپرست خانوار مورد نظارت و بررسی قرار دهند.
حشمتی تصریح کرد: باتوجه به جمعیت کیفری تهران، لازم است قضات بیشتر به موضوع استفاده از پابند الکترونیکی و رسیدگی به اعسار توجه داشته باشند همین طور از تیم قضایی همراهش خواست تا طی روز جاری با تمام زندانیان ندامتگاه دیدار نموده، مشکلات آنان را تک تک مورد رسیدگی قرار دهند.
مدیر کل زندان های استان تهران طی سخنانی با تسلیت به مناسبت ایام اربعین سالار شهیدان اظهار داست: در دیدارهای قبلی رئیس محترم دادگستری استان تهران که طی روزهای گذشته از ندامتگاه های زنان و قزلحصار صورت گرفت، پرونده تمام زندانیان مورد بررسی قرار گرفته و دادستان ها نیز در تمام زندان ها حضور پررنگ دارند.
علی رستمی با ارائه گزارشی از آمار جمعیت کیفری ندامتگاه ورامین اظهار داشت: تعداد مددجویان تحت قرار تقریباً ۴۴ درصد است که باتوجه به میانگین استانی و کشوری جای توجه و بررسی دارد.
وی اشاره کرد: رسیدگی سریع تر به پرونده افراد متهم یا تحت قرار، می تواند در تعیین تکلیف و کاهش جمعیت کیفری موثر باشد.
مدیرکل زندان های استان تهران افزود: هم اکنون ۸ نفر از زندانیان این ندامتگاه، محکومین مهریه و ۹ نفر بدهکار مالی هستند که می توان با کمک نیکوکاران و ستاد دیه برای آزادی فوری آنان طی روز جاری اقدام نمود.

وی اضافه کرد: از شروع سال جاری تاکنون، ۱۷۰۳ مورد دادرسی الکترونیک و ۲۷۲ مورد اعزام به مراجع قضایی صورت گرفته، در صورت برگزاری حداکثری دادرسی های الکترونیک در وقت و هزینه ها صرفه جویی و از لطمه و مخاطرات اعزام ها پیشگیری می شود.
رستمی با اشاره به کارهای انجمن پشتیبانی از خانواده ها و مرکز مراقبت پس از خروج عنوان کرد: طی روزهای هفته اینجانب و مدیران و مددکاران زندان ها در منازل زندانیان نیازمند حضور یافته، ضمن سرکشی از خانواده های آنان نسبت به رفع تعدادی از مشکلات اقتصادی شان در حد توان اقدام می شود که جای تقدیر ویژه از خیرین استان دارد.
رستمی ۱۵ نفر از زندانیان ورامین را محکومین دیه عمد برشمرده و اظهار داشت: با بیان مبلغ دقیق دیه یا جریمه به زندان همراه با کیفرخواست مددکاران بهتر و سریع تر از آخرین وضعیت قضایی زندانی و جذب کمک های نیکوکاران بهره مند شوند.
وی بیان کرد: از قضات حاضر خواستاریم که تا حد امکان و در قالب قانون، دستورات لازم درباب درخواست های اعسار، آزادی مشروط و تعلیق مجازات ارفاقات قانونی را در حداقل زمان صادر نمایند تا زندانیان واحد شرایط در ایام سخت معیشتی خانواده هایشان آزاد شوند.
در اختتام روز جاری و دیدار رئیس دادگستری، عباداله میرزایی مطلق معاون قضایی، محسن مقدسی بازرس ویژه رئیس کل، دادستان ها و قضات همراه مقدمات آزادی ۲۶ نفر با استفاده از مرخصی اختتام حبس، عفو مشروط و دیگر تخفیفات فضایی برقرار شد.
همچنین درخواست عفو مشروط بقیه مددجویان در کارگروه تخصصی دادگستری استان طی روزهای آینده بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

1400/06/23
22:05:13
5.0 / ۵
1147
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد