حقوق و قضا
در بازدید رئیس قوه قضائیه از ندامتگاه دماوند مطرح شد؛

رشد چشم گیر اشتغالزایی زندانیان استان تهران

رشد چشم گیر اشتغالزایی زندانیان استان تهران

حقوق و قضا: رییس قوه قضائیه با اشاره به این که میزان اشتغالزایی زندانیان استان تهران از 54 درصد به 68 درصد رسیده است، اظهار داشت: هدف گذاری سازمان زندان ها برای اشتغالزایی زندانیان، شاخص 80 درصدی است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بامداد جمعه ۱۹ شهریور، به مدت ۳ ساعت از بخش های مختلف ندامتگاه دماوند بازدید نمود.
رئیس قوه قضائیه در جریان این بازدید، ضمن گفت و گوی چهره به چهره با تعداد کثیری از زندانیان، سوالاتی را پیرامون دلیل محکومیت و مدت زمان سپری شده از حبس آنها و همین طور شرایط بهداشتی و غذایی زندان بیان نمود.
زندانیان ندامتگاه دماوند نیز از این که رییس قوه قضائیه بامداد روز جمعه خودرا برای بازدید از این ندامتگاه مختص کرده است، از وی تشکر کردند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در دیدار با زندانیان ابراز امیدواری کرد که زندان بازگشت گاهی به جامعه باشد و کسی که یک دفعه زندان را تجربه کرده باردیگر این تجربه تلخ را تکرار نکند.
رییس عدلیه اظهار داشت: زندان باید به مدلول واقعی نه " بازداشتگاه" که محل باز اجتماعی شدن فرد و «بازگشتگاه» به جامعه باشد.
رئیس دستگاه قضا بعد از آنکه یکی از زندانیان اعلام نمود که برای چهاردهمین بار است به زندان می آید، اظهار داشت: من دلم می سوزد از این که می بینم یک فرد در بین سالی و جوانی ۱۴ بار به زندان آمده است؛ لازم است برای همه این افراد برنامه ریزی شود تا هم خود آنها اصلاح شوند و هم شرایطی فراهم گردد که دیگر به زندان برنگردند. هم قوه قضائیه و هم سایر نهادها دراین زمینه مسئولیت دارند و باید انجام وظیفه کنند. خود زندانیان و خانواده آنها نیز باید دراین زمینه نقش ایفا کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اعلان اینکه در پی ورود یک فرد به زندان، خانواده او بزرگترین لطمه را متحمل می شوند، خطاب به زندانیان اظهار داشت: اجازه ندهید خانواده هایتان دراین زمینه لطمه و لطمه ببینند.
«واکسیناسیون زندانیان» دیگر موضوعی بود که رییس قوه قضائیه در گفتگو با زندانیان درباب آن کسب اطلاع کرد که بگفته زندانیان ندامتگاه دماوند هر ۲ دُز واکسن کرونا به آنها تزریق شده است.
یکی از مسائل دیگری که رییس قوه قضائیه در گفتگوی خود با زندانیان از آنها پرسید این مساله بود که آیا قضات به زندان سر می زنند و با زندانیان گفتگو می کنند یا خیر.
زندانیان همین طور در حضور رییس قوه قضائیه از تعدادی از زندان بانان ندامتگاه دماوند که بگفته زندانیان، شبانه روز و همراه با خانواده خود برای جلب رضایت شاکیان تلاش می کنند و در این راه حتی هزینه های مالی هم متحمل شده اند تشکر و قدردانی کردند.
زندانیان به رییس عدلیه گفتند به سبب اینگونه ارتباطات برخی زندانبانان این ندامتگاه تمام زندانیان و خانواده های آنها را به چهره می شناسند.
حضور در کارگاه اشتغالزایی زندان دماوند و مشاهده کارهای زندانیان در این کارگاه، بخش دیگر بازدید امروز حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بود.
رئیس دستگاه قضا در جریان بازدید از این بخش، خواهان ارائه آماری از میزان اشتغال زندانیان شد که مسئولان سازمان زندان ها در پاسخ گفتند: میزان اشتغالزایی زندانیان استان تهران در سال قبل ۵۴ درصد بود که این آمار امسال خصوصاً طی ماه های اخیر رشد شایان توجهی داشته و به ۶۸ درصد رسیده و این در حالیست که هدف گذاری سازمان زندان ها برای اشتغالزایی زندانیان، شاخص ۸۰ درصدی است.
مسئول کارگاه اشتغالزایی ندامتگاه دماوند که خود نیز یک فرد زندانی بود، با اعلان اینکه زندانیان فعال در این کارگاه بصورت روزانه درآمد کسب می کنند، اظهار داشت: به غیر از حرفه آموزی به زندانیان، محصولات کارگاه اشتغالزایی ندامتگاه دماوند به نام برندهای مشهور الکترونیکی کشور تولید می شود و یکی از با کیفیت ترین و پرفروش ترین محصولات بازار است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در بخش دیگری از این بازدید، با اعلان اینکه زندانیان هر مطلب و درخواستی را که دارند بنویسند، اصرار کرد که تک تک این نامه ها بصورت دقیق مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
رئیس قوه قضائیه در همین زمینه، حوزه ریاست قوه قضائیه و سازمان زندان ها را مأمور کرد که به تک تک درخواست های زندانیان رسیدگی کنند و به سرعت به آنها پاسخ دهند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در آخر حضور امروز خود در زندان دماوند با تشکر از زندانبانان و تلاش سخت و شبانه روزی آنها که مورد نظر و تقدیر زندانیان هم قرار گرفته است سفارش کرد که پیوسته خدا را ناظر و حاضر بر اعمال خود ببینند و مواظب باشند حق کسی ضایع نشود.
رئیس دستگاه قضا طی دو ماه و نیم گذشته، بارها و بارها در جریان بازدیدهای میدانی و نشست های مختلف با مسئولین قضائی کشور، سفارش ها و دستورات مختلفی را درباب ضرورت رسیدگی به وضعیت زندان ها و زندانیان مطرح و بر اجرای سیاست حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری تاکید کرده است؛ «بازدید رؤسای کل دادگستری ها، دادستان ها و قضات از زندان های سراسر کشور»، «گفتگوی چهره به چهره و بدون واسطه با زندانیان و رسیدگی به مسائل و مشکلات آنها» و همین طور «رسیدگی به وضعیت خانواده های زندانیان نیازمند»، همچون سفارش های مکرر حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در مدت اخیر بوده است.
بازدید از زندان دماوند، چهارمین بازدید رییس دستگاه قضا از زندان های کشور در هفتاد و یکمین روز خدمت در کسوت قاضی القضاتی بود؛ قبل تر و طی ۲ ماه گذشته حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در زندان های مرکزی ایلام و رجایی شهر کرج نیز حضور یافته بود و در عصر روز جمعه ۱۵ مرداد امسال نیز ضمن حضور در بخش های مختلف زندان اوین تهران، به گفتگوی چهره به چهره با زندانیان بازداشت موقت پرداخته و مشکلات و مسائل آنان را از نزدیک جویا شده بود.


منبع:

1400/06/21
11:10:43
5.0 / 5
1004
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد