لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

القاصی با 103 قاضی به رجائی شهر رفت

القاصی با 103 قاضی به رجائی شهر رفت

حقوق و قضا: دادستان تهران به همراه 103 نفر از قضات در رابطه با پرونده های مددجویان زندان رجائی شهر از این زندان و بندهای مختلف آن بازدید نمود.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، دادستان تهران در سلسله بازدیدهای مستمر، در این نوبت به همراه ۱۰۳ نفر از قضات در رابطه با پرونده های مددجویان زندان رجائی شهر از این زندان و بندهای مختلف آن بازدید و ضمن استماع درخواست های مددجویان بصورت چهره به چهره با آنها دیدار و دستورات مقتضی را صادر کرد.
در ابتدای این بازدید القاصی مهر گفت: ما باید با بررسی وضعیت افراد، در بهبود وضعیت این زندانیان نقش موثری را ایفا نماییم.
دادستان تهران خطاب به قضات حاضر در این بازدید اضافه کرد: جهت تعیین تکلیف وضعیت زندانیان رجائی شهر پاسخ استعلامات در موعد مقرر جهت تصمیم گیری ارسال شود و در پرونده های زندانیان در رابطه با رد مال افراد، پرونده را از اجرای احکام بگیرند و مطالعه کنند.
وی با تاکید بر به روز رسانی پروسه بازداشت متهمین اظهار نمود: در مواردی که فرد را به زندان اعزام می نماییم، تکلیف است کیفرخواست صادره حتما به زندان اعلام گردد و زندان نیز حتما گزارش را ثبت کند.
القاصی مهر با تاکید بر این که این بازدیدها بصورت مقطعی نیست بلکه فعال، مستمر و موثر خواهد بود، اضافه کرد: بازدید از زندان ها بعنوان دستور کار به تمامی دادستان های شهرستان ها تاکید شده که تا آخر سال برنامه ای جهت بازدید تدوین کنند و اقدام لازم در همین مورد صورت گیرد..
دادستان تهران با اعلان اینکه هم اکنون ۱۳۰۰ نفر پرونده هایشان به دادگاه رفته و بازداشت آنها طولانی شده است اضافه کرد: تعداد کمی از این افراد مشمول ماده ۲۰۲ هستند که امکان آزادی برایشان فراهم نیست.
وی با تاکید بر این مطلب که قضات بصورت مداوم و مستمر جلسات هفتگی با ضابطین مربوطه را داشته باشند بیان داشت: جهت جلوگیری از بروز مشکلات خانوادگی برای مددجویان، به لحاظ قانونی تا جایی که امکان دارد، زندانی را به محل سکونتش منتقل کنید.
دادستان تهران با تاکید بر این که باید فردی که محکومیتش ۱۰ الی ۱۵ سال است تعیین تکلیف شود، اضافه کرد: ۱۸۶ نفر از محکومین زندان رجائی شهر دارای قرار تامین هستند و پرونده شان مفتوح است.
وی عنوان کرد: باید طبق قانون، اقدامات را در قبال استیفای مطالبات زندانیان مد نظر قرار دهیم، همین طور پیگیری این مطالبات و بازدیدها بصورت مقطعی نباشد.
القاصی مهر با اعلان اینکه باید بررسی شود چه راهکارهای قانونی را می توانیم برای مجازات های جایگزین حبس باتوجه به شرایط زندانیان انجام دهیم اضافه کرد: در بازدید امروز تعدادی از زندانیان تعیین تکلیف خواهند شد و برخی دیگر درخواست هایشان گرفتن شده و در اسرع وقت و ابتدای هفته آتی به بررسی وضعیت آنان می پردازیم.
دادستان تهران تاکید داشت: اگر امکان بررسی و تصمیم گیری در این بازدید فراهم نشد، قضات حتما درخواست ها را گرفتن کرده و در نخستین فرصت پیگیری های لازم صورت گیرد.
در ادامه این بازدید علی رستمی، مدیر کل زندان های استان تهران اظهار داشت: اکثریت مددجویان زندان رجائی شهر محکوم هستند.
وی افزود: حضور بیشتر قضات در زندان ها، سبب صرفه جویی در وقت، هزینه و نیروی انسانی شده و از لطمه ها و خطرات اعزام مددجو کاهش می دهد.
رستمی اظهار داشت: باوجود جمعیت کیفری استان تهران، فارغ از نوع جرم زندانی، در تلاش هستیم زندان به محلی برای اصلاح، تربیت و بازآموزی و نیز ندامت از رفتار گذشته و بازگشت به زندگی سالم تبدیل گردد.
مدیر کل زندان های استان تهران، با تقدیر از حضور و همکاری بین مراجع قضایی و زندان ها، ابراز امیدواری کرد: با اجرای مستمر طرح پایش، زندانیان واجد شرایط استفاده از تخفیفات قضایی آزاد می شوند که با کاهش جمعیت کیفری زمینه ها و ظرفیت اجرای طرح های تربیتی سازمان زندان ها توسعه می یابد.
در جریان بازدید از ندامتگاه رجائی شهر القاصی با زندانیان امنیتی نیز دیدار چهره به چهره داشت و بعد از استماع صحبت های این دسته از زندانیان درخواست های آنها را گرفتن کرد تا بررسی های لازم پیرامون تقاضاهایشان صورت گیرد.
در دیدار با دیگر مددجویان نیز درخواست های آنها گرفتن و پیرامون تعدادی از آنها تصمیم گیری و با تمدید یا اعطای مرخصی ۵۳ نفر موافقت شد.
همچنین قرار شد درخواست های ۸۵ نفر در پروسه صلح و سازش شورای حل اختلاف قرار بگیرد. ۱۲ مورد درخواست پابند الکترونیک داشتند که بنا شد در شورای طبقه بندی مطرح شود.
علاوه بر این قرار شد ۱۲۵ مورد از درخواست ها در کمیته دادستانی بررسی و تصمیم گیری شود.
یکی دیگر از دستاوردهای بازدید دادستان تهران از زندان رجایی شهر آزادی ۹ نفر از محکومانی بود که به سبب عجز از رد مال به مبلغ ۱۸۹ میلیون تومان در زندان بودند که با تامین میزان مبلغ بدهی از محل اعتبارات خیرین همین امروز از زندان آزاد می شوند.


منبع:

1400/06/19
13:38:00
5.0 / ۵
1022
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد