حقوق و قضا
معاون سازمان بازرسی كل كشور:

برای کنترل هوای پایتخت و خیلی از کلان شهرها توفیقی نداشته ایم

برای کنترل هوای پایتخت و خیلی از کلان شهرها توفیقی نداشته ایم

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به مبحث آلودگی هوا اظهار داشت: در حوزه آلودگی هوا ما قوانین گوناگونی داریم که هر کدام وظایفی را برای دستگاه ها تعیین کرده اند. به عبارتی در این عرصه ما با انباشتی از قوانین مواجه هستیم ولی در عمل توفیقی برای کنترل بخصوص هوای پایتخت و خیلی از کلان شهرها نداشته ایم.به گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، غلامعباس ترکی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور در نشست کمیسیون علمی و تخصصی با مبحث بررسی علل آلودگی هوای کلانشهرها که با حضور معاون سازمان محیط زیست و برخی نخبگان و کارشناسان حوزه آلودگی هوا در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد، اظهار داشت: به جهت اینکه اولویت های سازمان بازرسی کل کشور برای پرداختن به مسایل تعیین شود نیازمند استفاده از دیدگاه صاحب نظران، خبرگان و اهل دانش هستیم که در چارچوب کمیسیون های علمی و تخصصی در سازمان شکل می گیرد و ما در موضوعات مختلف نظرات کارشناسی را دریافت می نماییم.

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: اعضای نخبه جلسه حاضر به مثابه عقل منفصل سازمان بازرسی کل کشور در حوزه های تخصصی هستند و طبعا اگر بتوانیم پیش از آنکه یک تصمیم غلط در دستگاهی اجرا شود هشدارهای لازم را عرضه نماییم و سیاست های درست اتخاذ و اجرا شود، هزینه کمتری پرداخته می شود و منافع بیشتری برای کشور و دستگاه اجرایی از نظر تأمین اهداف و مأموریت های سازمان به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: ما در سازمان بازرسی کل کشور به دنبال بررسی های چند لایه و جامع نسبت به موضوعات مختلف هستیم. در این بررسی چند لایه و جامع فقط کنش مدیران را نمی بینیم. چون که امکان دارد کنش مدیران نتیجه ساختارهای غلط، سیاست ها و قوانین نادرست و حتی نگاه ها و نگاههای سیاست گذاران است و طبعا در نشست های علمی باید به همه این لایحه ها دقت کنیم.

ترکی تصریح کرد: ما نیازمند رویکرد توامان علمی و عملی در سازمان بازرسی کل کشور هستیم؛ از یک سو باید نگاه علمی را تقویت نماییم و از طرفی به تجربیات هم توجه داشته باشیم. یعنی این جا فقط مبحث دانش مطرح نیست؛ ازاین رو تلاش داریم از صاحب نظرانی استفاده نماییم که دستی در اجرا هم داشته اند و یا تلفیقی از این دو باشند.

وی ضمن اشاره به مبحث آلودگی هوا اظهار داشت: در حوزه آلودگی هوا ما قوانین گوناگونی داریم که هر کدام وظایفی را برای دستگاه ها تعیین کرده اند. به عبارتی در این عرصه ما با انباشتی از قوانین مواجه هستیم ولی در عمل توفیقی برای کنترل بخصوص هوای پایتخت و خیلی از کلان شهرها نداشته ایم.

معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور در انتها خاطرنشان کرد: در نشست حاضر می خواهیم بررسی نماییم که در مبحث آلودگی هوای پایتخت کجاها تکالیف اجرا نشده است و کجاها سیاست های نادرست اتخاذ شده است و بعد با واکاوی عمیق در نهایت سفارش های اجرایی برای دستگاه ها داشته باشیم و اگر خلل و ضعفی وجود داشته باشد با استفاده نظر کارشناسان و بازرسی امور جهاد کشاورزی و محیط زیست سازمان به یک نتیجه خوب برسیم.

همچنین در ادامه این نشست محمدرضا اشرف بازرس کل امور جهاد کشاورزی و محیط زیست سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به نامه های هشداری سازمان بازرسی در مورد آلودگی هوای کلانشهرها اظهار داشت: طی سالهای اخیر سازمان بازرسی کل کشور به صورت جدی به مبحث آلودگی هوای کلانشهرها پرداخته و گزارش ها و نامه های هشداری گوناگونی به دستگاههای مسئول ارسال کرده است.

وی اظهار داشت: به رغم همه تلاش ها، دستگاه ها به وظایف و تکالیفی که قانون برای آنها مشخص کرده عمل نمی کنند و این مورد سبب شده هر ساله شاهد تکرار آلودگی هوای کلانشهرها باشیم. متاسفانه هر سال که به انتهای فصل پاییز می رسیم تحرک دستگاه ها در مورد آلودگی هوا بیشتر می شود و بعد که فصل سرما را پشت سر گذاشته ایم، این مورد به فراموشی سپرده می شود.

اشرف با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور هر سال در مورد آلودگی هوا، پرونده بازرسی داشته است اظهار داشت: سال جاری هم مبحث آلودگی هوا در دستور کار بازرسی امور جهادکشاورزی و محیط زیست سازمان است و تلاش داریم با برگزاری جلسات علمی و تخصصی، نظرات و دیدگاه های کارشناسان و خبرگان این حوزه را دریافت نماییم.

در ادامه این نشست، مسعود تجریشی معاون سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از عملکرد این سازمان در مورد اجرای قانون هوای پاک و همینطور پیشگیری از آلودگی هوای کلانشهرها عرضه کرد.

همچنین در این جلسه، حسین افشین رئیس پژوهشکده علوم و فناوری های انرژی دانشگاه صنعتی شریف، یوسف رشیدی از پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، محمدصادق حسنوند رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر کارشناسان حاضر دیدگاه های خویش را درباره راهکارهای پیشگیری از آلودگی هوای تهران و کلانشهرها مطرح نمودند.
1400/06/15
20:08:09
5.0 / ۵
965
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد