حقوق و قضا
محسنی اژه ای مطرح كرد؛

لزوم اصلاح هزینه بالای کارشناسی با همکاری قوه قضاییه و مجلس

لزوم اصلاح هزینه بالای کارشناسی با همکاری قوه قضاییه و مجلس

به گزارش حقوق و قضا رییس دستگاه قضا اظهار داشت: بعنوان قوه قضائیه معتقدیم که هزینه کارشناسی زیاد بوده و گلایه مردم به حق است و باید با کمک مجلس شورای اسلامی اصلاح گردد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای بامداد امروز در بازدید از مجتمع قضائی قدس در منطقه جنت آباد تهران، در بعضی شعب دادیاری و دادگاه ها نیز حضور یافت و ضمن گفتگو با برخی کارکنان و قضات، در جریان میزان ورودی پرونده ها و روند رسیدگی به آنها، آخرین آمار پرونده های موجود و معوقه و مشکلات و نیازهای این مجموعه قرار گرفت.
وی با اشاره به نظرات رییس شعبه و طرفین دعوا با حضور شعب حل اختلاف در دادگستری ها و دادسراها اشاره کرد: دستگاه قضا تلاش می کند که ارائه خدمات قضائی از نظر سهولت و سرعت دسترسی و همین طور هزینه این خدمات، به نفع ارباب رجوع باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به برکات صلح در جامعه، اشاره کرد: اثری که در صلح و سازش قرار دارد، چه بسا در رسیدگی کیفری به یک پرونده وجود نداشته باشد و حل و فصل دعاوی در شوراهای حل اختلاف را به نفع طرفین دعوا و دستگاه قضائی دانست.
وی با تقدیر از زحمات همکاران شوراهای حل اختلاف و آمار بالای صلح و سازش در این شوراها، از کسانی که در این شوراها خدمت می کنند خواست به هر میزان که می توانند با برقراری صلح و سازش از تشکیل پرونده در مراجع قضائی پیشگیری کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در واکنش به گلایه های یکی از کارکنان شورای حل اختلاف از بلاتکلیفی وضعیت استخدامی و وضعیت حقوق و معیشت همکاران این شورا، اشاره کرد: با نهایی شدن لایحه شوراهای حل اختلاف و ابلاغ آن مشکلات مذکور برطرف خواهد شد.
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم توجه به کرامت در واحدهای قضائی گفت: حفظ کرامت ارباب رجوع، شنیدن حرف مردم و سعه صدر در برخورد با کسانی که به دستگاه عدلیه مراجعه می کنند، یک وظیفه اخلاقی و سازمانی است و برخورد مناسب با آنها در افزایش رضایتمندی و اعتماد عمومی به نظام قضائی و مجموعه حاکمیت تأثیر به سزایی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای کار در مجتمع های قضائی را به سبب حجم بالای مراجعات مردمی و پرونده های مطروحه و دشواری امر قضاوت بین طرفین دعوا، سخت دانست و تاکید کرد: همکاران دستگاه قضا باید حرف طرفین دعوا را به خوبی بشوند، مستندات را به دقت بررسی نمایند و با رفتار مناسب آنها را نسبت به رأیی که می دهند توجیه کنند. در این صورت حتی اگر رأی به نفع یکی از طرفین دعوا نباشد، هر جا برود از نحوه برخوردی که با او می شود نارضایتی نخواهد داشت و خاطره بدی نسبت به دستگاه عدلیه در ذهن او شکل نمی گیرد.
رئیس قوه قضائیه با ارائه سفارش ها و دستورات لازم برای رسیدگی سریع به پرونده ها و کاهش اطاله دادرسی از روند رسیدگی به پرونده های معوقه در مجتمع قضائی قدس ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: وقتی قاضی برای رضای خدا حکم کند و کار مردم را بموقع رسیدگی کند، حتما برکات دنیوی و اخروی دارد و از مهم ترین برکات آن گسترش عدل در جامعه است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تاکید بر لزوم کار جهادی در رسیدگی به پرونده های قضائی متذکر شد: گاهی تأخیر در رسیدگی به یک پرونده موجب می شود حتی اگر حق کسی به او داده شود، برای او چندان دلچسب نیست؛ چون شیرینی عدالت در گرو اجرای بموقع آنست.
رئیس قوه قضائیه بر لزوم پایش زندان ها و رسیدگی به وضعیت زندانیان پس از محکومیت نیز تاکید کرد و از دادستان و قضات خواست که وضعیت زندانیان را بصورت مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار دهند تا کسانی که امکان استفاده از ارفاقات قانونی همچون آزادی مشروط و مرخصی دارند، بی خود در زندان نمانند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای همین طور در واکنش به گلایه یکی از مراجعین درباره هزینه های کارشناسی گفت: هزینه کارشناسی دارای تعرفه مشخصی است که البته ما هم بعنوان قوه قضائیه معتقدیم زیاد است و گلایه مردم به حق است و باید با کمک مجلس شورای اسلامی اصلاح گردد.
وی در عین حال از احصای ضرورت کارشناسی ها توسط قضات، نظارت بر روند کارشناسی ها و اتقان نظرات کارشناسی برای جلوگیری از اعتراضات و کارشناسی های مکرّر بعنوان اقدامات مهم در کاهش هزینه های کارشناسی یاد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای درباره نحوه رسیدگی به نامه ها و مطالبات مردمی در مجتمع قضائی گفت: از مسؤولین قضائی می خواهم ضمن توسعه ارتباطات مردمی و تسریع در پاسخگویی به مطالبات مراجعان، در عین حال در نظر داشته باشند خیلی از مراجعان به قوه قضائیه متالم هستند و گرفتار لطمه شده اند و کسانی که با آنها مواجه می شوند باید افرادی صبور، با حوصله و دقیق باشند.
وی اضافه کرد: کسی صدمه ای دیده و به عدلیه می آید، به دنبال ملجا می گردد و می خواهد هم کارش سریع صورت گیرد، هم درست تشخیص داده شود که موضوع چیست و از سویی هم به سبب آنکه متالم است، نیازمند برخورد محبت آمیز است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در بخش دیگری از بازدید خود خطاب به قضات اشاره کرد: در روند بازرسی از متهمین، باید حریم شخصی و خصوصی افراد حفظ و رعایت شود.


منبع:

1400/06/12
14:03:16
5.0 / ۵
1202
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد