حقوق و قضا
در ستاد راهبری اجرای سند تحول قضائی مطرح شد؛

انتقاد رئیس عدلیه از عدم نظارت دقیق و رانتی بودن برخی کارشناسی ها

انتقاد رئیس عدلیه از عدم نظارت دقیق و رانتی بودن برخی کارشناسی ها

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه خیلی از مشکلات کارشناسی ها را میتوان بدون وضع یا اصلاح قانون و با یک دستورالعمل رفع کرد، متذکر شد که در صورت ضرورت دستورالعملی در این خصوص صادر خواهد نمود.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در هشتمین جلسه ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی که به منظور بررسی «هوشمندسازی ارجاع و ساماندهی زمان فرآیند کارشناسی» برگزار شد، عنوان کرد: کارشناسی در آرای قضایی نقش مستقیمی دارد و خیلی از احکام قضات بدون نظر کارشناسی صادر نمی گردد.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: بخشی از نارضایتی ها نسبت به اطاله دادرسی و آرای صادره ناشی از کارشناسی های مسأله دار است که ریشه در ارجاعات نادرست از جانب برخی قضات، ضعف کارشناسی ها، خلاءهای قانونی و ناآشنایی مردم با مسائل حقوقی دارد.
محسنی اژه ای با انتقاد از عدم نظارت دقیق بر روند کارشناسی ها اظهار داشت: بخشی از مشکلات با اجبار قضات به تبیین شفاف مبحث کارشناسی ها، تعیین زمان برای انجام کارشناسی و نظارت و پیگیری بر فرآیند کارشناسی قابل حل است.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این که خیلی از مشکلات کارشناسی ها را میتوان بدون وضع یا اصلاح قانون رفع کرد، متذکر شد که در صورت ضرورت دستورالعملی در این خصوص صادر خواهد نمود.
محسنی اژه ای با انتقاد از رانتی شدن برخی کارشناسی ها، عنوان کرد: وقتی فرآیند انجام یک کارشناسی طولانی می شود و یا کارشناس نظریه نادرستی عرضه می دهد، باید حتما از جانب قاضی یا مرکز کارشناسان مورد بازخواست قرار گیرد.
رئیس قوه قضاییه همینطور متذکر شد که مشکلات ناشی از خلاءهای قانونی را میتوان از راه پیگیری اصلاح قانون در ارتباط با کارشناسان رسمی برطرف کرد و از معاونت حقوقی خواست این مورد را بررسی و پیگیری کند.


منبع:

1400/06/08
10:28:27
5.0 / 5
1110
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد