حقوق و قضا
در نامه ای به محسنی اژه ای مطرح شد؛

درخواست بسیج دانشجویی 7 دانشگاه درباره تخلفات حسن روحانی

درخواست بسیج دانشجویی 7 دانشگاه درباره تخلفات حسن روحانی

حقوق و قضا: بسیج دانشجویی 7 دانشگاه تهران در نامه ای به رییس قوه قضائیه خواهان رسیدگی به تخلفات رییس دولت های یازدهم و دوازدهم شدند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و شش دانشگاه بزرگ تهران در نامه ای به حجت الاسلام محسنی اژه ای رییس دستگاه قضاء، خواهان رسیدگی به ترک فعل های حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور دولت های یازدهم و دوازدهم شدند.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
جناب حجت الاسلام والملسین محسنی اژه ای
ریاست محترم قوه قضائیه
با سلام و احترام؛
دوره‌ی هشت سالهٔ ریاست جمهوری آقای حسن روحانی در شرایطی به انتها رسیده است که متأسفانه تصویر ناکارآمدترین و پرهزینه ترین قوه‌ی مجریه‌ی سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در اذهان عمومی نقش بسته است. دولت سیزدهم در شرایطی قوه‌ی مجریه را تحویل می گیرد که ارزش پول ملی با وجود ادعا و وعده های رییس جمهور پیشین برای تقویت آن، حدود هشتصد درصد سقوط کرده است. این رقم در تاریخ عملکرد اقتصادی کشور بی سابقه است و آثار مخرب آن بر اقتصاد و زندگی مردم بر همگان آشکار شده است.
این وضعیت در شرایطی رقم خورده که جناب حسن روحانی، بیشترین اختیارات را نسبت به رؤسای جمهور سابق کشور، دارا بوده است. در حقیقت وجود شورای عالی هماهنگی اقتصادی که ترکیب اعضای دولتی در آن غالب است و بعضاً قوانین مجلس نیز با مصوبه‌ی این شورا تعطیل می شود، ذره ای از ناکارآمدی ها و کاستی های این دولت را پوشش نداد. علاوه بر معطلی کشور با وجود بالاترین اختیارات، تصمیماتی غیرکارشناسی در حوزه های مختلف گرفته شد که حیات روزمره‌ی مردم را به بدترین شکل ممکن تحت تأثیر قرار داد. مثال بارز این نوع تصمیمات، در نظر نگرفتن ملاحظات در تصمیم گیریِ چالش برانگیز افزایش قیمت حامل های انرژی در آبان ماه ۹۸ و نیز مدیریت زیان رسانِ بازار سرمایه بود که ضمن غافل گیری هم وطنان به جهت لطمه های جبران ناپذیر، هیچ نوع مسئولیت پذیری ای از طرف تصمیم گیران و شخص رییس جمهور توسط مردم مشاهده نشد.
جناب آقای اژه ای!
آقای حسن روحانی می توانست حل خیلی از معضلات غیرعادی کشور را با استناد به بند ۸ اصل ۱۱۰ قانون اساسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام پی گیری نماید. با وجود چنین اختیاری، ایشان ۴ سال است که جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام را شرکت نمی کنند و این مصداق بارز ترک فعل و عدم اراده برای حل مشکلات است. از دیگر مصادیق مشخص ترک فعل که مشخصاً مربوط به رییس جمهور و نشان دهنده‌ی بی توجهی آشکار به اهداف چشم انداز و اسناد بالادستی است، کوتاهی در تشکیل شوراهای عالی به ریاست ایشان در این هشت سال است. این مسائل بدین جا ختم نمی شود؛ سرنوشت تلخ ارزهای دولتی و مفاسد ناشی از تصمیمات ارزی دولت، انفجارات قیمتی و افزایش افسارگسیخته‌ی قیمت کالاهای اساسی، عدم توسعه ی نیروگاهی کشور در طول هشت سال گذشته، رشد بی سابقه‌ی نقدینگی و تأثیرات تورمی ناشی از منحصر کردن مذاکرات با غرب و محدود کردن تعامل با شرق و تامین مالی از کشورهای همسایه، بی توجهی آشکار به ساخت مسکن و فراهم نکردن زمینه برای مالکیت مسکن مردم، عدم اهتمام به ردیف های عمرانی بودجه که خود یکی از عوامل رکود اقتصادی در جامعه است، اطلاعات صریحاً نادرستی که در پرونده‌ی برجام به مردم ارائه شده است، حقوق های نجومی مدیران دولتی و مدیران چند تابعیتی این دوره همگی ناشی از بی توجهی بارز ایشان به وظایف و اختیارات رییس جمهور بر طبق قوانین بالادستی، معضلات ساختار حکمرانی و نیازهای روز جامعه است.
رئیس محترم قوه قضائیه
با این توضیحات باید گفت رؤیاهای سیاسی دولت یازدهم و دوازدهم با ریاست جناب حسن روحانی به کابوسی تلخ برای ملت ایران تبدیل گشته است. از بین بردن روندهای غلطی که با رفتن شخص آقای روحانی همچنان پا برجاست تنها با بررسی پرونده های باز و شناسایی و مقابله با شبکه های فساد محقق خواهد شد. طبعاً انتشار عمومی رسیدگی به این اتهامات در جلوگیری از تکرار تضییع حقوق مردم و امیدواری آحاد جامعه موثر واقع خواهد شد. برای دفاع از حقوق ضایع شده ملت ایران در هشت سال سوء مدیریت و ناکارآمدی و برای عدم تکرار این «تجربهٔ تلخ» بسیج های دانشجویی هفت دانشگاه تهران بزرگ، از قوه عدلیه بررسی دقیق حقوقی و محاکمه هشت سال دولت داری دولت تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام روحانی را خواستارند. این مطالبه به دور از هرگونه مسائل شخصی و جناحی، تنها در امتداد احقاق منافع ملی است. به امید آنکه در رویکرد تحولی قوهٔ قضائیه به دور از محافظه کاری و با عمل به مبانی انقلاب اسلامی چنین اقدامی صورت بگیرد.
والسلام علی من اتبع الهدی
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت


منبع:

1400/05/28
13:47:20
5.0 / ۵
1184
مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد