حقوق و قضا
اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

چرا لاریجانی اعتبارنامه رئیسی را امضا نکرد؟

چرا لاریجانی اعتبارنامه رئیسی را امضا نکرد؟

حقوق و قضا: توضیح سخنگوی شورای نگهبان درباره امضا نشدن اعتبارنامه رییسی توسط آملی لاریجانی، سخنان رئیس دستگاه قضا درباره ممنوع الخروج ها و بازدید وی از زندان اوین با اهمیت ترین خبرهای حقوقی و قضایی این هفته بودند.مهمترین خبرهای حقوقی هفته را در این گزارش ایسنا مرور می نماییم.

توضیح سخنگوی شورای نگهبان درباره "امضا نشدن اعتبارنامه رییسی از طرف آملی لاریجانی"

سخنگوی شورای نگهبان به سوالی درباره "امضا نشدن اعتبارنامه رییسی از طرف آملی لاریجانی" پاسخ داد.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، اولین نشست خبری هادی طحان نظیف در جایگاه سخنگویی شورای نگهبان انجام شد.

در ابتدای این جلسه، عباسعلی کدخدایی سخنگوی پیشین شورای نگهبان در جمع خبرنگاران حضور یافت و یاد و خاطره شهدا همچون شهدای خبرنگار را گرامی داشت و اظهار داشت: یاد عزیزانی که در دوره سخنگویی اینجانب در خدمتشان بودیم و توفیق دیدنشان را نداریم نیز گرامی می داریم. قاعدتا امروز من نباید اینجا می بودم اما به اصرار آمدم تا سخن کوتاهی داشته باشم، طلب حلالیت می کنم اگر کوتاهی داشتیم و ان شاءالله دوره جدید را با آقای طحان نظیف که شایسته تر از بنده هستند شروع می نماییم، ایشان در یکی دو سال قبل در زمینه رسانه به من کمک می کردند، از همه همکاران خودم در شورای نگهبان نیز تشکر می کنم من گاهی اوقات سخنگو بودم آن جایی که باید سخن می گفتم و گاهی سخن نمی گفتم در جایی که نباید سخن می گفتم، بنا بر این سخنگو و سخن نگو بودم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا امضا نشدن اعتبارنامه رییسی از طرف آملی لاریجانی، خدشه ای ایجاد می کند؟ اظهار داشت: برمبنای قانون خدشه ای در اعتبار نامه پیش نخواهد آمد. اعتبارنامه در جلسه شورای نگهبان پیش از مراسم تنفیذ امضا شد؛ طبیعتاً اشخاصی که حضور داشتند اعتبارنامه را امضا کردند.

وی درباره «طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن» نیز اظهار داشت: هیچ هماهنگی قبلی درباره مصوبات با شورای نگهبان معنا ندارد، چون ما تا آخرین لحظه نمی دانیم که چه چیزی توسط مجلس نهایی خواهد شد. تا زمانی که متن نهایی به شورای نگهبان نرسد ما نمی توانیم اعلام نظر نماییم.

افراد ممنوع الخروج می توانند با هماهنگی مراجع قضایی وارد کشور شوندرئیس قوه قضاییه اظهار داشت: افراد ممنوع الخروج که از کشور خارج شده و می خواهند برگردند، اما نگران برخورد قضایی هستند می توانند با هماهنگی مراجع قضایی وارد کشور شوند.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه بامداد امروز (دوشنبه ۱۸ مرداد) شورای عالی قوه قضاییه، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و گرامیداشت هفته «احیای امر به معروف و نهی از منکر»، یکی از مهم ترین وظایف قوه قضاییه را پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و کسانی عنوان نمود که از ارزش های دین و فضیلت ها دفاع می کنند.

رئیس دستگاه قضا بر پرهیز از صدور قرارهای بازداشت موقت در موارد غیرضروری اصرار کرد و اظهار داشت: در بازدید روز جمعه با افرادی مواجه شدم که مدت قابل توجهی بازداشت موقت بودند، پیگیری کردم و مشخص شد از نظر قانونی این امکان وجود دارد که این افراد بازداشت موقت نباشند و در این مورد تذکرات لازم داده شد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ابراز تمایل برخی ایرانیان مقیم خارج کشور برای بازگشت به وطن و ابراز نگرانی تعدادی از آنان نسبت به برخوردهای قضایی گفت: هیچ ایرانی که تبعه ایران و الان در خارج از کشور است، ممنوع الورود نیست و منعی برای بازگشت به کشور ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای اضافه کرد: اتفاقاً مواردی هست که اگر این افراد بیایند و در اینجا به مسائل آنها رسیدگی شود، به نفع آنهاست و از وضعیت بلاتکلیفی خارج می شوند.

رییس قوه قضاییه از بندهای امنیتی اوین بازدید کردرییس سازمان زندان ها اظهار داشت: عالی ترین مقام قضائی در نظام اسلامی، در اقدامی بی سابقه، سرزده از بندهای امنیتی ۲الف، ۲۰۹ و ۲۴۱ ‎زندان اوین بازدید و وضعیت متهمین را بررسی کردند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، محمدمهدی حاج محمدی در توئیتر نوشت: "عالی ترین مقام قضائی" در نظام اسلامی، در اقدامی بی سابقه، سرزده از بندهای امنیتی ۲الف، ۲۰۹ و ۲۴۱ ‎زندان اوین بازدید کردند و وضعیت متهمین را بررسی کردند.

پیامِ بازدید از سومین زندان در سی و پنجمین روزِ خدمت و تاکید بر حقوق بازداشت شدگان وتسریع بر تعیین تکلیف متهمین بسیار روشن است."

محسنی اژه ای: ضرر فساد در عدلیه متوجه کل نظام و اسلام است

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: ضرر و زیان سلب اعتماد مردم از عدلیه قابل جبران نیست و بنا بر این ما باید تمام توان و تلاش خودرا صرف نماییم که اعتماد مردم به دستگاه قضایی خدشه دار نشود.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، بامداد روز یکشنبه همزمان با روز حفاظت و اطلاعاتِ دستگاه قضا حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در سی و هفتمین روز مسئولیت خود در مرکز حفاظت و اطلاعات کل قوه قضائیه حضور یافت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در این دیدار که مدیران مرکز، روسای کل و مدیران حفاظت و اطلاعات دادگستری استانها نیز بصورت ویدئوکنفرانسی در آن حضور داشتند، ضمن بیان سفارش ها و نکاتی خطاب به مسئولان و مدیران مرکز حفاظت و اطلاعات کل قوه قضاییه اظهار داشت: ماموریت های مرکز حفاظت و اطلاعات مهم، سنگین و اثرگذار می باشد و لازم است با یک نگاه ویژه به این مرکز نگریسته شود.

پیام تبریک رییس قوه قضاییه به مناسبت روز خبرنگار
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رییس دستگاه قضا در پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، متن پیام به این شرح است: سلام و درود بر سنگرنشینان عرصه اطلاع رسانی کشور که حرمت قلم را پاس داشته و دوشادوش دیگر سربازان جبهه حق و عدالت با سلاح قلم به دفاع از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی برخاسته و بعنوان روایتگران امین و صادق، مقابله با جنگ رسانه ای و تبلیغاتی قدرت های سلطه گر را حرفه خویش قرار داده اند.

مقدار زیادی از پرونده های موجود ناشی از کم اطلاعی و بی اطلاعی مردم است

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه مقدار زیادی از پرونده های موجود ناشی از کم اطلاعی و بی اطلاعی مردم است، اظهار داشت: از همه خبرنگاران و به خصوص صدا و سیما که امروز مرجعیت دارد، می خواهم که آگاهی مردم را نسبت به روش هایی که متخلفان، مجرمان و به ویژه کلاهبرداران استفاده می نمایند، بالا برند تا از یک مسیر چند بار گزیده نشوند.

محسنی اژه ای: نظام بانکی نیازمند اصلاح است

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه نظام بانکی نیازمند اصلاح است، اظهار داشت: هر دولت و مجلسی که روی کار آمد از لزوم اصلاح بانکی سخن گفت، اما از نظر ما بانک ها باید در اصلاح بسترهای فسادزا در پیش گیری از تخلفات مالی و بانکی پیشگام باشند چونکه هر نهادی دیگری بخواهد این کار را انجام دهد به علت فقدان تجربه و اشراف بر موضوع نگاه تک بُعدی خواهد داشت.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در نشستی دو ساعته پای حرف ها و درد و دل های اعضای شورای هماهنگی بانک ها نشست تا مسائل و مشکلات شبکه بانکی کشور را از زبان مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی بشنود و از برنامه ها و راهکارهای دستگاه قضا برای تقویت نظام بانکی و حل مشکلات سخن بگوید.

محمدرضا صارمی رییس حوزه ریاست قوه قضاییه شدطی حکمی از طرف حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رییس دستگاه قضا، محمدرضا صارمی بعنوان رییس حوزه ریاست قوه قضاییه منصوب گردید.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود: صارمی قبل از این مشاور قضایی رئیس قوه قضاییه، بیش از یک دهه قاضی دیوان عالی کشور، معاون بررسی و امور ارجاعی معاونت اول دستگاه قضا، ۸ سال ریاست دفتر دادستانی کل کشور و همین طور به مدت پنج سال فرمانده مرکز مقاومت بسیج قوه قضاییه بوده است.

توضیح وکیل سعید مرتضوی درباره تبرئه از بهتان معاونت در قتل در کهریزک!وکیل مدافع سعید مرتضوی از تبرئه موکلش از بهتان معاونت در قتل آگاهی داد.

سعید ایوبی در گفت و گو با ایسنا در این زمینه اظهار نمود: دیوان عالی کشور موکلم را از معاونت در قتل در اعتراضات سال ۸۸ تبرئه کرد.

وی اضافه کرد: استدلال قاضی شعبه یک دیوان عالی این بوده که" انتساب بزه معاونت محل خدشه است، به ویژه این که دو نفر دیگر از همکاران نام برده که عملا در اقدامات مورد نظر دخیل بوده اند و حتی مباشرت در بازداشت داشته اند، از بهتان معاونت در قتل تبرئه گردیده اند." همین طور در بخش دیگری از رأی نیز آمده که سعید مرتضوی در دادنامه صادرشده در تیرماه امسال، از بهتان مشارکت در بازداشت غیرقانونی نیز تبرئه شده و به این ترتیب، اساس و مبنای بهتان معاونت در قتل منتفی شده است.

توضیح سازمان بازرسی درباره نامه به مهدی چمرانمشاور رسانه ای سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با نامه این سازمان به رییس شورای شهر تهران توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، ایمان شمسایی مشاور رسانه ای رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: محتوای نامه سازمان بازرسی کل کشور برای انتخاب شهرداران کلی است و اشاره به انتخاب فرد خاصی ندارد.

وی اضافه کرد: مضمون این نامه کلی است و اصلا نام فردی تصریح نشده و اشاره به انتخاب فرد خاصی ندارد. برمبنای اصل ۱۷۴ قانون اساسی وظیفه سازمان بازرسی کل کشور، نظارت بر حسن اجرای قانون است.

طرحی ارائه کردیم تا مردم برای تنظیم سند خودرو به دو جا مراجعه نکنندرئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اختلاف نظرها درباره بحث تنظیم سند خودرو اظهار داشت: ما طرحی را به مجلس در امتداد مباحث مطرح شده ارائه کردیم تا مردم (برای تنظیم سند) به دو جا مراجعه نکنند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران، در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت قانون الزام به تنظیم سند رسمی و تصویب و عدم تصویب آن چه تبعاتی خواهد داشت، اظهار نمود: لایحه جدید الزام به تنظیم سند رسمی لایحه ای کامل، حقوقی و متقن است، آنچه که در مجلس در ابتدا مصوب شد و به شورای نگهبان برای تایید ارسال و ایراداتی به آن گرفته شد که مجدد به کمیسیون قضایی مجلس برگشت داده شد و این کمیسیون مبادرت به رفع ایرادات کرد.

انهدام باند ۱۰۲ نفره اعمال نفوذ و کارچاق کنی در پرونده های ثبتی در استان تهرانرئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه از شناسایی و انهدام یک باند ۱۰۲ نفره در استان تهران آگاهی داد که با گرفتن رشوه مبادرت به اعمال نفوذ و کارچاق کنی در پرونده های ثبتی می کردند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه از شناسایی و انهدام یک باند ۱۰۲ نفره در استان تهران آگاهی داد که با گرفتن رشوه مبادرت به اعمال نفوذ و کارچاق کنی در پرونده های ثبتی می کردند.

وی اشاره کرد: در جریان برخورد با این باند، ۲۳ کارمند سازمان ثبت اسناد و املاک، ۷۰ وکیل و ۹ کارچاق کن تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند.

گزارش رییس سازمان بازرسی کل کشور از پیگیری دو دستور رییس قوه قضاییهرئیس سازمان بازرسی کل کشور گزارشی درباره پیگیری دو دستور رییس قوه قضائیه درباب «گرانی ها» و «علل معطلی مردم در ادارات» ارائه کرد.

ثبت نمره منفی و برخورد با قضاتی که آراء آنها مکررا نقض شودرئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه در مورد قضاتی که بصورت مکرر رأی خلاف بیّن شرع صادر می کنند، اظهار داشت: برمبنای تدابیر اتخاذ شده، از این پس برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده ۴۷۷ شوند و نقض گردد، نمره منفی در نظر گرفته می شود و در صورت تکرار برخوردهای دیگری با آنها صورت می گیرد.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور، در نشست امروز هیئت عمومی دیوان عالی کشور که با حضور رییس قوه قضاییه انجام شد با ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد این دیوان در دوره تحول، وظایف اصلی دیوان را نظارت بر احکام دادگاه ها و ایجاد وحدت رویه عنوان نمود.

صدور رای ۵۱ میلیاردریالی برای قاچاق ۳۴۹ هزار لیتر سوخت

مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی از جریمه ۵۱ میلیاردریالی برای قاچاق بیش از ۳۴۹ هزار لیتر گازوییل آگاهی داد.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، محسن عسکری در این رابطه اظهار نمود: طبق گزارش اداره اطلاعات شهرستان نهبندان در خصوص قاچاق سوخت سازمان یافته در سطح شهرستان پرونده ای تشکیل و در تعزیرات حکومتی رسیدگی شد.

مدیرکل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی اضافه کرد: بعد از بررسی اوراق و محرز شدن تخلف قاچاق ۳۴۹ هزار و ۸۰۰ لیتر، سه متهم علاوه بر ضبط وسایل ارتکاب جرم به پرداخت مبلغ ۵۱ میلیاردریال جزای نقدی محکوم شدند.

نیروی انتظامی در حفظ امنیت مورد حمایت جدی دادستانی کل استدادستان کل کشور اظهار داشت: ماموریت نیروی انتظامی در حفظ امنیت جامعه و مردم مورد حمایت جدی دادستانی کل است.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در نامه ای به فرمانده نیروی انتظامی، شهادت شهید سرافراز استوار یاسر طاهری را تسلیت گفت.

نیلوفر بیانی به مرخصی رفترئیس سازمان زندان ها از اعطای مرخصی به نیلوفر بیانی -از محکومان پرونده فعالان محیط زیستی- آگاهی داد.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، محمدمهدی حاج محمدی در توئیتر نوشت: "با موافقت قاضی مربوطه به خانم نیلوفر بیانی هم، وفق مقررات مرخصی اعطا شده است."

چهار محکوم ایرانی از گرجستان به کشور منتقل شدند

معاون حقوق بشر وزارت دادگستری اظهار داشت: در پی رایزنی های مقامات وزارت امور خارجه و دادگستری ایران و گرجستان و در قالب کارهای بشردوستانه چهار محکوم ایرانی که دوران محکومیت خودرا در زندان های گرجستان می گذراندند به کشور منتقل شدند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلام ایران اعلام نمود: در پی رایزنی های مقامات وزارت امور خارجه و دادگستری ایران و گرجستان و در قالب کارهای بشردوستانه چهار محکوم ایرانی که دوران محکومیت خودرا در زندان های گرجستان می گذراندند به کشور منتقل شدند. بهتان این افراد قاچاق مواد مخدر، تظاهرات مستانه، درگیری با پلیس می باشد. این افراد باید ادامه محکومیت خودرا در زندان های کشور بگذرانند.

منبع:

1400/05/23
11:11:08
5.0 / ۵
1091
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد