حقوق و قضا
محسنی اژه ای مطرح كرد؛

غیرمنطقی بودن اطاله رسیدگی به برخی پرونده ها در شعب تجدید نظر

غیرمنطقی بودن اطاله رسیدگی به برخی پرونده ها در شعب تجدید نظر

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضائیه در جلسه شورایعالی قضائی با اشاره به اینکه منعی برای برگشت ایرانی ها نیست، اظهار داشت: اطاله رسیدگی به برخی پرونده ها در شعب تجدید نظر با هیچ منطقی سازگار نیست.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه در جلسه شورایعالی قضائی ضمن انتقاد از طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده ها در دادگاه های تجدید نظر تصریح کرد: این مورد با هیچ منطقی سازگار نیست و این قبیل مسائل منشأ خیلی از نارضایتی ها و سوءاستفاده دلالان نفوذی در سیستم قضائی است.
حجت ‎ الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه ۱۸ مرداد شورایعالی قوه قضائیه، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و گرامیداشت هفته «احیای امر به معروف و نهی از منکر»، یکی از مهم ترین وظایف قوه قضائیه را پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و کسانی عنوان نمود که از ارزش های دین و فضیلت ها دفاع می کنند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای اظهار داشت: ما هم باید خودمان آمر به معروف و ناهی از منکرات باشیم و هم به صورت فردی و بعنوان تشکیلات قضائی از کسانی که امر به معروف و نهی از منکر می کنند، دفاع نماییم.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت «روز خبرنگار»، خبرنگاران را «راویان صادق و امین جامعه» معرفی نمود و از آنها خواست، دلسوزانه در جهت ارتباط وثیق بین مردم و حکومت و انعکاس خدمات مسؤلان و بیان مسائل و مشکلات مردم و ارتقای آگاهی آنان تلاش کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به مسؤلان مرکز رسانه قوه قضائیه تصریح کرد از ظرفیت همه رسانه های کشور بخصوص رسانه ملی برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و افزایش دانش حقوقی مردم در جهت کاهش پرونده های قضائی استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: باید به صورت هدفمند و برنامه محور و با تشکیل کارگروه های مشترک، در برای استفاده متقابل از ظرفیت های موجود بهره برد.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به بازدید اخیر از بازداشتگاه های موقت و امنیتی اوین و گفتگو با افرادی که به افترا امنیتی یا غیر امنیتی در این بازداشتگاه ها به سر می برند، به رؤسای کل دادگستری ها، دادستان ها و قضات دستور داد که هر چند وقت یک مرتبه از بازداشتگاه ها و زندان ها سرکشی کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اظهار داشت: مسؤلان قضائی نباید به گزارش دادیاران و ناظران زندان اکتفا کنند، بلکه باید بیشتر از پیش بر زندان ها نظارت داشته باشند تا بتوانند در مورد بازداشت شدگان تصمیمات درست اتخاذ کنند.
وی اظهار داشت: در بازدید روز جمعه با افرادی مواجه شدم که مدت قابل توجهی بازداشت موقت بودند، پیگیری کردم و مشخص شد از نظر قانونی این امکان وجود دارد که این افراد بازداشت موقت نباشند و در این مورد تذکرات لازم داده شد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه قضات را خطاب قرار داد و به آنها متذکر شد که در موارد غیر ضروری از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند و اگر احتیاج به بازداشت موقت بود نیز، در تعیین تکلیف افراد بازداشتی تسریع کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای همینطور به رؤسای کل دادگستری ها درباره تعیین تکلیف پرونده هایی که روند رسیدگی به آنها در دادسراها، دادگاه ها، شعب تجدیدنظر، دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری طولانی شده تذکر داد و به آنها دستور داد علت و عوامل طولانی شدن رسیدگی به این پرونده ها را مورد بررسی قرار دهند.
رئیس دستگاه قضا به صورت خاص به رئیس کل دادگستری استان تهران مأموریت داد که ظرف یک هفته با آمارگیری از شعب تجدیدنظر، وضعیت پرونده هایی که بیشتر از یک سال از تعیین تکلیف آنها گذشته را مورد بررسی قرار دهند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با ذکر دو نمونه از پرونده هایی که بیشتر از ۷ سال و در مورد دیگر بیشتر از ۳ سال است در دادگاه تجدیدنظر تعیین تکلیف نشده اند، تاکید کرد این مورد با هیچ منطقی سازگار نیست و این قبیل مسائل منشأ خیلی از نارضایتی ها و سوءاستفاده دلالان نفوذی در سیستم قضائی است.
وی تصریح کرد: کسانی که در این پرونده ها متهم یا محکوم هستند و پرونده آنها در مرحله تجدیدنظر بلاتکلیف مانده علاوه بر آنکه ممنوع الخروج هستند و محدودیت هایی برای آنها اعمال شده، وضعیت زندگیشان هم مختل شده که باید هر چه سریع تر به این وضعیت آخر داد
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به افزایش مخاصمات و کینه توزی های دشمنان نظام اظهار داشت: دشمنان کینه توز و در رأس آنها شیطان بزرگ آمریکا، اسرائیل و انگلیس خبیث که در میادین مختلف در مصاف با جمهوری اسلامی موفق نبودند و در هر عرصه ای شکست خورده و به اهدافشان نرسیده اند فعالیت ها، شیطنت ها و جنگ روانی خویش را تشدید کرده اند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بر همین مبنا از مردم خواست که در مقابل توطئه ها و شیطنت های دشمنان هوشیار باشند و به دستگاههای امنیتی و انتظامی هم متذکر شد در مقابله با افرادی که امنیت ملی را هدف قرار داده و می خواهند در امنیت و آرامش مردم اختلال به وجود آوردند، کوتاهی نکنند.
وی با اشاره به اینکه نمی توانیم با امنیت، آرامش و آسایش مردم با بخشایش و مسامحه برخورد نماییم، به همکاران دستگاه قضا هم تاکید کرد: با افرادی که با شرارت و سرقت و اقدامات ضد امنیتی می خواهند آرامش کشور و آسایش مردم را بر هم بزنند، قاطعانه برخورد کنند.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ابراز تمایل برخی ایرانی ها مقیم خارج کشور برای بازگشت به وطن و ابراز نگرانی بعضی از آنان نسبت به برخوردهای قضائی عنوان کرد: هیچ ایرانی که تبعه ایران و الان در خارج از کشور است، ممنوع الورود نیست و منعی برای بازگشت به کشور ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین اژه ای اضافه کرد: اتفاقاً مواردی هست که اگر این افراد بیایند و در اینجا به مسائل آنها رسیدگی شود، به نفع آنهاست و از وضعیت بلاتکلیفی خارج می شوند.
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: هم اکنون افرادی در خارج از کشور هستند که اموال و امکانات آنها در داخل سرپرست ندارد و برخی افراد ذینفع آنها را برای بازگشت به کشور می ترسانند اما اگر این افراد برگردند، مسائل مالی آنها در یک تحقیق و بررسی ساده و دقیق روشن می شود.
حجت الاسلام و المسلمین اژه ای افزود: افرادی هستند که به علت آنکه ممنوع الخروج بوده اند نگرانی دارند که بمحض ورود به مرز دستگیر شده و راهی زندان شوند و به اتهامات آنها رسیدگی نشود که این افراد می توانند با هماهنگی با سیستم قضائی و بدون آنکه بازداشت شوند، به کشور بازگردند
رئیس دستگاه قضا بر همین مبنا به دادستان ها و رؤسای کل دادگستری ها متذکر شد افرادی که در سالیان دور ممنوع الخروج بودند و الان هم حکم جلب ندارند، ضرورتی ندارد صرفا به خاطر ممنوع الخروج بودن، در بدو ورود به کشور دستگیر شوند و حتما نباید این کار صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین اژه ای تاکید کرد: خیلی از افراد که پرونده کیفری یا حقوقی دارند بخصوص آنها که مساله حقوقی دارند و مدت زیادی از حکم جلب یا ممنوع الخروجی آنها گذشته، ضرورتی برای بازداشتشان وجود ندارد و این افراد می توانند با بیان زمان و نحوه ورودشان به مرکز ارتباطات قوه قضائیه یا دادستان ها، بدون نگرانی وارد کشور شوند.
رئیس قوه قضائیه همینطور با گرامیداشت روز بزرگداشت مدافعان حرم نسبت به مقام همه شهدای انقلاب اسلامی بخصوص شهدای مدافع حرم و بخصوص سیدالشهدای مدافعان حرم حاج قاسم سلیمانی و شهید محسن حججی ادای احترام کرد.


منبع:

1400/05/18
23:58:05
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد