حقوق و قضا
رئیس كل دادگستری استان مركزی تاكید كرد؛

لزوم راه اندازی کارگروه تخصصی رسانه در دادگستری استان مرکزی

لزوم راه اندازی کارگروه تخصصی رسانه در دادگستری استان مرکزی

رییس کل دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: تشکیل کارگروه تخصصی رسانه ای خبری در دادگستری می تواند زمینه ساز تعامل هر چه بیشتر اصحاب رسانه و دستگاه قضایی باشد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام عبدالمهدی موسوی ظهر شنبه در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با اشاره به تبریک روز خبرنگاران اظهار نمود: دانستن حق مردم است و کسی که مسئولیتی را برعهده گرفته باید پاسخگوی افکار عمومی باشد به همین سبب خبرنگاران تعامل بسیار خوبی با دستگاه قضا دارند و چشم و گوش مسئولان و مردم هستند و مطالبات آنها از مسئولان نشاندهنده مشکلات درون جامعه است که برای ما بسیار باارزش است.
هر سوال خبرنگاران را مطالبه می دانم
وی افزود: هر سوال خبرنگاران را مطالبه می دانم و بعد از مصاحبه درباره آن تحلیل می کنم و اگر خبرنگاران پرسشگری، انتقاد و مطالبه گری نکنند تعدادی از عرصه های مهم مورد غفلت قرار می گیرد که در نهایت منجر به ناکارآمدی و تخریب دیگران می شود که پسندیده نیست.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی اشاره کرد: پشتوانه کار خبرنگاران اعلامیه جهانی سازمان یونسکو در سال ۱۹۷۸ با تاکید بر اعلامیه سازمان ملل در سال ۱۹۴۸ بود که برای خبرنگاران اصولی را در نظر گرفتند بطوریکه اعلام گردید خبرنگاران باید آموزش هایی در زمینه مسئولیت اجتماعی و اخلاق حرفه ای ببینید و حق آزادی در خبر و مبادله اخبار و اطلاعات را برای خبرنگاران در نظر گرفتند که در سایه آزادی حاشیه امنی ایجاد می شود.
موسوی افزود: در اعلامیه یونسکو بر صحت، دقت و اعتبار اخبار تاکید شده و جزو اصول حرفه ای خبرنگاری است بدین سبب خبرنگار نباید خبری را تعمدی مخدوش یا وارونه کند و نباید در دایره بهتان و تهمت قرار گیرد به همین سبب اصول اخلاقی حرفه روزنامه نگاری و خبرنگاری این است که به خیر و صلاح جامعه ایمان داشته و مصلحت عمومی جامعه مورد نظر قرار گیرد که ما را در این راه ثابت قدم و از خطا دور نگه می دارد.
وی اشاره کرد: تامین منافع شخصی و مسائل خصوصی خلاف اصول حرفه ای خبرنگاری است همین طور حسن نیت به جامعه هم باید مورد توجه قرار گیرد بطوریکه اگر قشر و صنفی را از ابتدا نگاه منفی داشته و با پیش داوری وارد میدان شویم اتفاق را نمی توان گزارش کرد و خواسته شخصی تأثیرگذار می شود.
حق طلبی و حق گویی در عرصه خبر رعایت شود
رئیس کل دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: خبر باید درست، روشن و جامع باشد که اگر یکی از این اصول نباشد و مردم نسبت به اخبار تشکیک داشته باشند جایگاه خبرگزاری پایین می آید.
موسوی با اشاره به خاصیت های خبرنگار بیان کرد: ذوق و استعداد شخصی خبرنگار در این راه، دارا بودن نگاه موشکافانه به دنبال کشف حقیقت، پرهیز از احساسات، شم خبری، حوصله بسیار، سرعت در خبر از خاصیت های یک خبرنگار خوب است.
وی اظهار داشت: امروز انفجار لحظه ای اطلاعات است اما نباید سرعت سبب زیر پا گذاشتن صحت خبر شود و حق طلبی و حق گویی خاصیت بسیار مهم و ارزشمندی است که باید به آن توجه کرد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: افق و آینده نگری در خبرنگاری بسیار مهمست بطوریکه اگر نگاه خبرنگاری برمبنای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تمدن سازی جامعه بزرگ اسلامی و تهیه مقدمات حکومت موفق و متعالی جهانی بشر باشد تلاش ها و زحمات بسیار می طلبد و اگر این تصمیم وجود دارد که با سلطه ناجوانمردانه دروغ پردازی های بنگاه های دروغ پراکنی برخورد و از بین برود کار بسیار سختی است که باید تلاش بیشتری کرد.
لزوم راه اندازی کارگروه تخصصی رسانه ای در استان مرکزی
موسوی با اشاره به این که خبرنگاران افسران جنگ نرم هستند و کار سنگین، طاقت فرسا و بسیار ارزشمندی برعهده دارند، اظهار داشت: مسائلی در دستگاه قضا است که اطلاع رسانی نشده و حق مردم دانستن آنها است بدین سبب پیشنهاد می شود کارگروه تخصصی رسانه ای و خبری با حضور رسانه ها تشکیل و ایده ها به جمع بندی برسند و در فضای مجازی و حقیقی جلسه تشکیل دهند.
وی بیان کرد: باید ایرادات دستگاه قضا و سازمان ها و نهادها در زمینه اطلاع رسانی بررسی شود که چرا بعضی افراد با رسانه و خبر بیگانه هستند به همین سبب باید در این کارگروه لطمه شناسی شود و پیشنهادات و راهکارها بررسی شود.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: پیشنهادات اجرائی در امتداد رفع مشکلات حوزه اطلاع رسانی و خبر در درون و بیرون دستگاه باید توسط کارگروه بررسی و اعلام گردد و مسائلی در دستگاه قضا وجود دارد که ممکنست دید و ذهن مردم را اصلاح نماید تا بر تربیت فرزندان خود و در نگهبانی از مرزهای حیا و عفت اجتماعی حساس شوند که باید مورد توجه قرار گیرد.
موسوی در آخر بیان کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه، مطبوعات و رسانه ملی مشکلاتی دارند که باید در کارگروه بررسی و حمایت حقوقی و قضائی از آنها شود همین طور کارگروه باید به دنبال راهکاری باشد که مسئولان و جامعه حرفه خبرنگار و خبررسانی را حرفه مقدس تلقی کنند و تکریم خبرنگار به فرهنگ عمومی تبدیل گردد.

1400/05/17
15:50:20
5.0 / 5
1010
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد