حقوق و قضا

دادستان تهران به همراه ۱۲۵ قاضی به زندان تهران بزرگ رفت

دادستان تهران به همراه ۱۲۵ قاضی به زندان تهران بزرگ رفت

دادستان تهران با اشاره به اینکه به دنبال دستور رئیس قوه قضاییه برخی از محکومین امنیتی با آزادی مشروط و یا عفو آزاد شده اند، اظهار داشت: پیشنهاد آزادی مشروط تعداد دیگری محکوم امنیتی داده شده است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری تهران به دنبال اجرای دستورات رئیس قوه قضاییه در زمینه کاهش جمعیت کیفری و تعیین تکلیف پرونده هایی که در آن متهم زندانی حضور دارد، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تهران به همراه مقامات قضایی و ۱۲۵ قاضی در زندان تهران بزرگ حضور پیدا کردند تا در دیداری چهره به چهره با زندانیان مشکلات قضایی آنان را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهند. دادستان عمومی و انقلاب تهران دراین زمینه گفت: در امتداد بازدیدهای دوره ای از زندان های سراسر استان تهران که به صورت ماهیانه انجام می شود امروز به همراه ۱۲۵ نفر از قضات، معاونان و مقامات قضایی دادسرای تهران و روسای مجتمع ها همینطور قضات اجرای احکام و ناظر زندان، در ندامتگاه تهران بزرگ حضور پیدا کردیم تا با ملاقات چهره به چهره با زندانیان مشکلات آنان را بررسی و اقدامات لازم صورت گیرد. القاصی مهر در ادامه با اشاره به این که ریاست قوه قضاییه در جلسه شوری عالی قوه قضاییه دستوری درباره مساله زندانیان و کسانیکه نگهداری و بازداشت آنها طولانی شده و تحت قرار هستند و هنوز حکم آنها صادر نشده و یا به عبارتی بلاتکلیف هستند صادر و تاکید ویژه ای داشتند که دادستان ها در سرتاسر کشور به این مساله ورود جدی داشته باشند، اظهار داشت: با همین رویکرد با ۱۲۵ نفر از مقامات قضایی در زندان تهران بزرگ حضور پیدا کردیم. این ملاقات ها از بامداد امروز شروع شده و تا غروب ادامه دارد. وی از تشکیل کمیته ای در دادستانی تهران جهت بررسی این قبیل پرونده ها اطلاع داد و اظهار داشت: در این کمیته که بنده هم حضور دارم تمام درخواست های زندانیان یک به یک بررسی می شود. پرونده در ارتباط با برخی از این درخواست ها باید مطالعه و بررسی شود. علت تاخیر و طولانی شدن فرایند رسیدگی حتما به صورت دقیق بررسی می شود و مکاتباتی با قضات محاکم خواهیم داشت. دادستان عمومی و انقلاب تهران با اعلان اینکه حضور قضات در مجموعه زندان یک وظیفه قانونی و انسانی و بعنوان دغدغه ای است که در رابطه با مساله زندان داریم، اشاره کرد: ریاست قوه قضاییه که نسبت به حوزه زندان حساسیت ویژه ای دارد دستورات اکیدی دراین زمینه داشته است و بارها تاکید کرده که حتما در محل زندان حضور پیدا نماییم و وضعیت زندان از نزدیک بررسی شود. القاصی مهر افزود: تصمیم گیری در مورد افراد زندانی با همین قضاتی است که امروز اینجا حضور دارند. این ۱۲۵ قاضی امروز در زندان حضور پیدا کردند تا از تمام ظرفیت های قانونی و تاسیسات ارفاقی که قانونگذار در اختیار آنها گذاشته حداکثر استفاده را داشته باشند.
ایشان سپس با اشاره به اعطای مرخصی به ۵۰۰ زندانی گفت: نزدیک به ۵۰۰ نفر زندانی به مرخصی اعزام می شوند؛ و همینطور ۱۵۰ زندانی مشمول آزادی آخر حبس شدند. القاصی مهر با اعلان اینکه برخی از افراد که شرایط تعلیق اجرای مجازات را دارند در دستور کار داریم، اضافه کرد: پرونده محکومین مالی بخصوص به سبب رد مال یا مهریه، بررسی و اقدامات لازم برای آنان صورت می گیرد. وی با اعلان اینکه هم اکنون ۵ شعبه شورای حل اختلاف در داخل زندان وجود دارد، اضافه کرد: از سال قبل نزدیک به ۷۵۰ نفر توسط این شعب شورای حل اختلاف که اعضای آن به طور عمده روحانیون قم هستند، آزاد شدند. رویکرد ما در داخل زندان رویکرد مصالحه گری و صلح و سازش میان طرفین است. دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه زندانیانی که جرائم امنیتی دارند را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: اخیراً درباره زندانیان امنیتی ریاست قوه قضاییه دستور ویژه ای صادر کرده که وضعیت این افراد بررسی شود تا در مورد کسانی که استحقاق کمک دارند و اصلاح شدند و توبه کردند از نهادهای ارفاقی و همینطور از عفو و آزادی مشروط استفاده گردد. وی افزود: همین هفته قبل پیشنهاد آزادی مشروط تعدادی را به دادگاه عرضه دادیم و آنها هم موافقت کردند. بر مبنای دستور اقای محسنی اژه ای فهرست تعدادی که شرایط آزادی مشروط نداشتند، ولی رفتار و اخلاق و عملکرد آنها در داخل زندان اثربخش بوده و امیدوار کننده هست و آثار اصلاحی را در رفتار آنها می بینیم به ریاست قوه قضاییه داده ایم تا آنان از رافت سلامی برخوردار شوند و در کمیسیون عفو مطرح شوند. القاصی مهر افزود: امروز نگاه و رویکرد شخص ریاست قوه قضاییه و دیگر همکاران این است که در مجموعه زندان تا جایی که امکانپذیر است و قانون اجازه می دهد هم زمینه اصلاح و بازگشت افراد را به جامعه فراهم نماییم و هم از آثار آلام و درد و رنج خانواده زندانی کاسته شود.
دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه با اعلان اینکه پرونده تمامی کسانی که محکومیت آنها جرائم خاص امنیتی است را تک به تک بررسی کردیم و وضعیت رفتاری آنها در داخل زندان مورد ارزیابی قرار گرفت اضافه کرد: شرایط آنها را از حیث میزان حبس بررسی کردیم و بنا هم بر این است که نهایت رافت اسلامی در موردشان اعمال شود. با همین رویکرد چهارشنبه هفته گذشته ۷ نفر از محکومین امنیتی با آزادی مشروط و یا عفو آزاد شده اند. وی افزود: ریاست قوه قضاییه دستور ویژه ای در این ارتباط صادر کرده است و فرمان داده اند که پرونده مابقی هم بررسی شود و آن هایی که واقعاً استحقاق و شرایط دارند حتما مشمول عفو قانونی قرار گیرند.

1400/05/16
20:44:31
5.0 / 5
1028
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد