حقوق و قضا
در آستانه عید غدیر انجام شد؛

برگزاری آئین گلریزان آزادسازی زندانیان نیازمند در آستانه عید غدیر

برگزاری آئین گلریزان آزادسازی زندانیان نیازمند در آستانه عید غدیر

به گزارش حقوق و قضا آئین گلریزان آزادسازی ۱۱۰ نفر از زندانیان نیازمند ندامتگاه تهران بزرگ با همت شورای حل اختلاف استان تهران در آستانه عید سعید غدیر برگزار گردید.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر؛ به نقل از شورای حل اختلاف استان تهران مراسم گلریزان آزادسازی ۱۱۰ نفر از زندانیان نیازمند ندامتگاه تهران بزرگ با تلاشهای بسیار شورای حل اختلاف استان تهران، کمک های خیرین گرانقدر و مددکاری سازمان زندان ها بامداد روز چهارشنبه مورخ ۰۶/‏۰۵/‏۱۴۰۰‬ با حضور حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران؛ دکتر مهدوی معاون، قضائی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان تهران و آقای حیات الغیب، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران برگزار شد. در ابتدای مراسم آقای حیات الغیب، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران به تشریح اقدامات صورت گرفته پرداختند. در ادامه حجت الاسلام آقای فیروزجایی طی سخنانی ضمن تبریک عید سعید غدیر خم فرمودند ۷ نفر از دادیارهای استان تهران به طور تمام وقت در ندامتگاه تهران بزرگ مستقر هستند با حمایت آقای دکتر مهدوی در یک سال قبل سه شعبه در این ندامتگاه فعال شده و امروز ۲ شعبه اضافه می شود. امروز ۱۱۰ نفر مددجویی که آزاد می شوند بعضی از آنها نه تنها امکان پرداخت دین را نداشتند بلکه حتی خانواده آنها به علت ناتوانی به ملاقات ایشان نمی آمدند. ایشان ضمن انتقاد از طولانی شدن رسیدگی به پرونده های اعسار ابراز امیدواری کردند به درخواست های اعسار خصوصاً پرونده های مهریه توجه گردد تا پرونده های اعسار با کمک خیرین هرچه سریع تر منجر به آزادی مددجویان نیازمند گردد.
بعد از آن دکتر مهدوی طی سخنانی با تشریح اقدامات صورت گرفته در مورد مجتمع شورای حل اختلاف ویژه زندان اظهار داشت: مجتمع ویژه زندان در گذشته در خارج از زندان واقع بود که کارآیی لازم را نداشت. پیگیری کردیم تا شعب شورای حل اختلاف به داخل زندان های استان تهران منتقل شوند که پس از آن شاهد موفقیت چشم گیر آنها بودیم. به صورتی که در سال ۱۳۹۸، تعداد رضایت قصاص ۱۱ نفر بود ولی پس از انتقال شعب به داخل زندان در سال ۱۳۹۹ آمار رهایی یافتگان محکومین قصاص به ۳۶ نفر رسید. به همین جهت است که لازم می دانم از تمام عزیزان در سازمان زندان ها و شورای حل اختلاف که موجبات آزادی زندانیان را فراهم می آورند تقدیر و تشکر نمایم. وی بیان نمود: ورودی سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ در زندان ها ۱۵۴۶ پرونده بوده که ۷۵۷ فقره با سازش قطعی مختومه شده و ۲۴۱ نفر زندانی آزاد شده اند یعنی میزان سازش بعمل آمده ۵۰.۵% است. میانگین سازش شورای حل اختلاف استان تهران در شهر تهران ۴۸.۵% و در کل استان تهران ۴۳.۵% است و تمام مجتمع های ما در مورد سازش اقدامات جدی بعمل می آورند و با این وجود ۶۰۰۰ فقره در سه ماهه نخست کاهش موجودی داشته ایم. مهدوی در انتها اظهار داشت: از زحمات روحانیونی که از شهر قم به شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان تهران بزرگ رفت و آمد می کنند و همینطور از تلاشهای همه همکاران شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان های استان تهران که موجبات سازش را فراهم می آورند تقدیر و تشکر کردند. در ادامه مراسم حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران طی سخنان مبسوطی ضمن تبریک عید سعید غدیر از اقدامات خیرین که موجبات آزادی ۱۱۰ نفر از نیازمندان و درماندگان را فراهم می کنند تا آزاد شوند تقدیر و تشکر نمود وی بر استفاده بیشتر از ظرفیت مددکاران در زندان ها و در مسائل اجتماعی تاکید کرد و خاطرنشان کرد: با عنایت به جمعیت زندانیان در استان تهران و شرایط خانواده هایشان شایسته است از تمام ظرفیت ها برای کمک به زندانیان و خانواده هایشان استفاده گردد. رئیس کل دادگستری استان تهران در بخش دیگری از سخنانشان ضمن توضیح وجوه مختلف درخواست های اعسار به استفاده حداکثری از ظرفیت مددکاران زندان برای حل مشکل اعسار تاکید کرده و اظهار نمود: شایسته است از ظرفیت سمن ها و ظرفیت تأسیسات حقوقی و ظرفیت قانونی عفو در عین حفظ حقوق طرفین پرونده نهایت استفاده صورت گیرد. وی ضمن تشکر از اقدامات آقای دکتر مهدوی و همکارانشان در شورای حل اختلاف استان تهران بر استفاده بیشتر از ظرفیت شوراهای حل اختلاف بخصوص در شعب مستقر در زندان ها خصوصاً با حضور علما و روحانیون تاکید نموده و متذکر شد: لزوم دارد هم محاکم و هم شورای حل اختلاف کمک کنند تا در بحث زندانیان مهریه به افراد ناتوان کمک گردد. حشمتی مهذب در انتها سخنانشان از کمک ها و اقدامات حجت الاسلام فیروزجایی، حیات الغیب و خیرین محترم در شورای حل اختلاف تقدیر و تشکر کردند. در انتها مراسم حکم اعضا دو شعبه جدید التأسیس شورای حل اختلاف علاوه بر سه شعبه موجود مستقر در ندامتگاه تهران بزرگ با حضور حشمتی مهذب اعطا گردید.


منبع:

1400/05/07
21:24:22
5.0 / ۵
1016
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد