حقوق و قضا
مدیران رسانه در دیدار با رئیس قوه قضائیه:

تكریم ارباب رجوع در واحدهای قضایی مطالبه مردم است

تكریم ارباب رجوع در واحدهای قضایی مطالبه مردم است

حقوق و قضا: مدیران رسانه های جمعی در دیدار با رییس قوه قضاییه مطالبات مردم و دغدغه های اصلی اهالی رسانه را مطرح نمودند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، مدیران مسئول در دیدار با حجت الاسلام غلامحسین اژه ای رییس قوه قضائیه دغدغه های مردم و مطالبات اصحاب رسانه را مطرح نمودند. «متقیان» مدیرعامل خبرگزاری ایسنا با اعلان اینکه خوشحالیم که درب اتاق رییس قوه قضائیه بر روی اهالی رسانه باز است، اظهار داشت: امیدواریم دستگاه قضائی در دوره تحول و تعالی کارهایی که انجام داده است را برای مردم بازگو کند و به دادن وعده برای کارهایی که می خواهد انجام دهد، اکتفا نکند.

وی همین طور با اشاره به حادثه پیش آمده برای اتوبوس حامل خبرنگاران در استان آذربایجان غربی که منجر به درگذشت دو تن از خبرنگاران و مصدومیت ۲۰ نفر شد، اظهار داشت: با توجه به این که دست اندرکاران تا کنون دراین زمینه اهمال نموده اند از قوه قضائیه تقاضا داریم که بصورت خاص به این پرونده رسیدگی کند.

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا ضمن آنکه از قوه قضائیه خواست که مبارزه با تهاجم فرهنگی را نه بصورت شعاری بلکه بصورت عملیاتی انجام دهد، خواهان استفاده از ظرفیت همه رسانه ها در پوشش برنامه های خبری قوه قضائیه شد.


«خلفی زاده» مدیرعامل خبرگزاری آنا نیز با اشاره به عزم دستگاه قضا برای مقابله با قاچاق کالای سازمان یافته در کشور، از بلاتکلیفی در راه اندازی کامل سامانه جامع تجارت انتقاد نمود و اظهار داشت: این سامانه باید بصورت صددرصدی فعالیت داشته باشد تا هم جلوی قاچاق کالا گرفته شود و هم چرخ تولید در کشور بچرخد.

وی همین طور با اشاره به پیشنهاد حقوقدانان شورای نگهبان از طرف قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی برای گرفتن رأی اعتماد نمایندگان، اظهار داشت: حقوقدانان شورای نگهبان باید هم زمینه ساز تحول در شورای نگهبان و هم پاسخگوی عملکرد خود باشند.


«مظفری» مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد با اعلان اینکه انتخاب آقای اژه ای بعنوان رییس قوه قضائیه لرزه بر دل مفسدان انداخته است، اظهار داشت: امروز خواست مردم این است که مبارزه با فساد بصورت شعاری نباشد.

وی همین طور بر ضرورت بها دادن هر چه بیشتر به جوانان در دوره تحول و تعالی دستگاه قضائی تاکید نمود.


«تیرانداز» مدیرعامل خبرگزاری فارس نیز طی سخنانی با اعلان اینکه امروز تمرکز دشمن بر بی تدبیر نشان دادن نظام و مسئولان نظام و در نهایت حمله به اساس حکومت دینی است، اظهار داشت: در امتداد افزایش سرمایه اجتماعی نظام، لازم است که مبنای تصمیم گیری های مهم درباب برخی پرونده ها برای مردم تبیین شود.

وی همین طور خواهان تبلیغ هرچه بیشتر احکام مجازات های جایگزین حبس در سطح کشور شد.


«شفیعیان» مدیرمسئول پایگاه خبری انصاف نیوز با اعلان اینکه مواضع حجت الاسلام اژه ای در زمینه های مختلف «امیدوارکننده» است، اظهار داشت: همه ما در یک کشتی قرار داریم و ناگزیر هستیم با اصلاحاتی که انجام می دهیم وضعیت کشور را از شرایط فعلی خارج نماییم.

وی خواهان آن شد که همه رسانه ها بتوانند جلسات دادگاه ها را پوشش خبری داده و از وضعیت زندان های کشور گزارش تهیه کنند.

مدیرمسئول انصاف نیوز همین طور لغو کامل رسانه داری دولتی را امری ضروری دانست و اظهار داشت: رسانه های دولتی در بهترین شکل ممکن همان «روابط عمومی» هستند.


«ایمانجانی» مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان هم در سخنانی بر ضرورت پیگیری مسیر طی شده در قوه قضائیه طی دو سال قبل اصرار کرد و اظهار داشت: ادامه مسیر تحول قضائی، سرمایه اجتماعی نظام را بیشتر می کند.

وی ادامه داد: باید سازوکار شفافی برای به نتیجه رسیدن پیشنهادات اصحاب رسانه به دستگاه قضائی پیشبینی و عملیاتی شود.

مدیرعامل روزنامه فرهیختگان همین طور پیشنهاد نمود که قوه قضائیه هر ساله «بهترین انتقاد سازنده» که منجر به یک اتفاق خوب شده است را برگزیده و از آن تقدیر کند.


«شیخ الاسلامی» مدیرمسئول سایت پارسینه نیز در این نشست خواهان راه اندازی سامانه ای برای نشان دادن هویت مجرمین بصورت آنلاین شد.

«بهزادی» مدیر مسؤول روزنامه اعتماد هم با اشاره به بحرانی که مطبوعات کشور به آن گرفتار شده اند، اظهار داشت: باید به مطبوعات آزادی داد و در مقابل از آنها پاسخ خواست. وی اظهار داشت: نباید وضعیت به شکلی جلو برود که رسانه ها و مطبوعات داخلی مرجعیت خودرا از دست بدهند و از این طریق فضا برای جولان دادن رسانه های بیگانه در کشورمان فراهم گردد.

«گنجی» مدیرمسئول روزنامه جوان هم در سخنان خود ایجاد اورژانس قضائی در کشور را امری ضروری دانست و اظهار داشت: باید شرایط به نحوی باشد که مردم هر لحظه ای که اراده کنند بتوانند به اورژانس قضائی دسترسی داشته باشند.

وی همین طور اظهار داشت: پیشنهاد من این است که دستگاه قضائی کشور، عکس قاضی فاسد را به رسانه ها بدهد و ما هم قول می دهیم که عکس او را با عنوان «قاضی فاسد و متخلف» در صفحه نخست روزنامه و خبرگزاری خود منتشر نماییم.

مدیرمسئول روزنامه جوان همین طور خواهان استمراز حضور حجت الاسلام والمسلمین اژه ای در محافل علمی و دانشگاهی شد.

«سعدی» مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت نیز در این جلسه ضمن تقدیر از اقدامات دستگاه قضائی در حوزه رفع موانع تولید، اظهار داشت: تشکیل پرونده های اقتصادی و تولیدی باید برمبنای راستی آزمایی اولیه اطلاعاتی باشد که به دست دادیار می رسد چونکه ممکنست برخی پرونده ها بخاطر تغییر قوانین و مقررات در زمره تخلفات قرار گرفته باشند.

وی اضافه کرد تقاضا داریم که قوه قضائیه در جریان رسیدگی به پرونده های تولیدکنندگان، با توجه به سوابق آنها در زمینه کارآفرینی و پشتیبانی از اشتغال، نهایت رأفت اسلامی را از خود نشان دهد.

«قلی زاده» مدیرعامل خبرگزاری تسنیم هم در این جلسه با اعلان اینکه احیای سرمایه اجتماعی نظام یکی از خواسته های امروز اصحاب رسانه از مسئولان است، اشاره کرد: در دوره جدید قوه قضائیه، برخورد با مفاسد باید بصورت بسیار جدی تر از گذشته ادامه پیدا کند تا مردم ببینند از عزم دستگاه قضا برای مقابله با مفسدان کاسته نشده است.


وی ادامه داد: مردم وقتی ببینند قوه قضائیه غیرجناحی حرکت می کند نسبت به آن اعتماد پیدا می کنند.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم بر استمرار بازدیدها و سفرهای استانی رییس دستگاه قضا و همین طور ضرورت بکارگیری بازرسان و ناظران امین در محاکم قضائی برای رصد اتفاقات، اصرار کرد.

قلی زاده اضافه کرد: باید شرایطی ایجاد شود که مردم احساس کنند و یقین داشته باشند که بدون مراجعه به واحدهای قضائی و بدون انجام یک شکایت، دستگاه قضائی از حقوق حقه آنها دفاع خواهدنمود.

وی همین طور خواهان آن شد که قوه قضائیه برای همه برنامه های خود «پیوست رسانه ای» طراحی کند. «قوچانی» مدیر مسئول روزنامه سازندگی نیز با اشاره به کاهش ملموس توقیف مطبوعات در دوره ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضائیه، بر ضرورت نوسازی رسانه ای در کشور اصرار کرد و اضافه کرد: نوسازی رسانه ای موجب شکست هجمه های رسانه ای مقابل جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

قوچانی اشاره کرد: یقین داریم که در صورت وجود عدالت در جامعه، مطبوعات کشورمان ملی تر از هر نهاد دیگری می توانند با حاکمیت تعامل داشته باشند.

«عابدینی» قائم مقام خبرگزاری صداوسیما نیز در این نشست با اعلان اینکه خیلی از بحران هایی که در کشور به وجود آمده ناشی از ترک فعل های مسئولان گذشته و حال است، بر ضرورت رسیدگی دستگاه قضائی به این ترک فعل های زیان بار اصرار کرد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۹۸ شبکه فارسی زبان مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در چنین شرایطی یکی از وظایف قوه قضائیه در کشور، کوشش برای اقناع افکار عمومی است.

«محمدی» سردبیر سایت خبری عصرایران هم در این نشست اظهار داشت: امیدواریم تعامل رسانه ها و قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی همچون دوره قبلی مدیریت این قوه، در مرتبه بالایی باشد.

مدیرعامل پایگاه خبری عصرایران بر ضرورت معرفی برخی قضات فاسد از طرف رسانه ها اصرار کرد و این اقدام را دارای آثار مثبت و بازدارنده فراوانی دانست.

وی همین طور ضمن انتقاد از عملکرد شوراهای حل اختلاف اظهار داشت: ایجاد مراکز حل اختلاف در امتداد کاستن از حجم پرونده ها در محاکم قضائی بود، اما متأسفانه تا کنون این اتفاق نیفتاده است؛ شوراهای حل اختلاف باید به صورتی مدیریت شوند تا بر حجم بروکراسی اداری و قضائی کشور افزوده نشود.

«احدیان» مدیرمسئول روزنامه خراسان نیز در این جلسه مبارزه با فساد را با اهمیت ترین محور در اقدامات دستگاه قضائی دانست و خواهان اعلام موضع قاطعانه قوه قضائیه درباب مسائل مهم مطرح شده از طرف رسانه ها که در جامعه ایجاد حساسیت کرده اند، شد.
وی همین طور بر ضرورت پشتیبانی از افشاگران واقعی فساد و تمایز ان با افرادی که با این پوشش و نقاب فعالیت می نمایند اصرار کرد و اظهار داشت: پشتیبانی از افشاگران واقعی فساد باید شامل حمایت حقوقی و حمایت مالی و تشویقی باشد.

«حیدری» مدیرعامل خبرگزاری ایلنا نیز در این جلسه، بر ضرورت حمایت واقعی دستگاه قضائی از واحدهای تولیدی و صنعتی اصرار کرد و اظهار داشت: نباید شرایط به شکلی باشد که یک واحد تولیدی چند ماه پس از احیا توسط دستگاه قضائی و بازگشت کارگران بر سر کار، باردیگر گرفتار مشکل شده و روند کار در آن واحد متوقف شود.

وی همین طور وجود برخی اختلاف نظرهای نهادهای امنیتی درباب برخی از پرونده ها را زیبنده ندانست و با اشاره به ضرورت مقابله قوه قضائیه با فساد در هر نوع و شکل آن اظهار داشت: دستگاه قضا باید از برخوردهای جناحی در حوزه مقابله با مفسدان پرهیز کند.

«تالی» مدیرکل اخبار رادیو نیز در این نشست ضمن انتقاد از برخی ناهماهنگی های موجود در سیستم قضائی کشور اظهار داشت: بعنوان نمونه، اختلاف نظر درباره به رسمیت شناختن یا نشناختن برگ سبز خودرو، هم به اعتبار قوه قضائیه لطمه می زند و هم مردم را سردرگم می کند.

وی همین طور سرعت اطلاع رسانی در قوه قضائیه را امر بسیار ضروری دانست و اشاره کرد: باتوجه به سرعت اتفاقات و تحولات و فعالیت رسانه ای شبانه روزی دشمنان، باید شرایط به شکلی باشد که همه رسانه ها بتوانند در اسرع وقت به مدیران قضائی کشور دسترسی داشته باشند. «حیدری» مدیرمسئول سایت خبری رویداد ۲۴ نیز در این نشست اظهار داشت: قوه قضائیه باید تلاش کند تا از هر اندازه که ممکنست از مداخلات دادستان ها در امور داخلی دولت پیشگیری کند چونکه این مداخلات در وهله نخست به خود دستگاه قضائی لطمه می رساند.
«وکیلی» مدیرمسئول روزنامه ابتکار نیز در این نشست اظهار داشت: پیشنهاد می کنم در دوره مدیریتی جدید قوه قضائیه، گفتمان مبارزه با فساد جایگزین گفتمان مبارزه با فاسد شود.

وی همین طور یکی از اقدامات مثبت دو سال قبل در قوه قضائیه را اجرای دادگاه جرایم سیاسی با حضور هیئت منصفه دانست و بر همین اساس، پیشنهاد نمود که دادگاه های مربوط به حوزه جرایم اقتصادی نیز با حضور هیئت منصفه اجرا شود.

«وثوق» مدیر کل اخبار سیما با اعلان اینکه امیدواریم ماحصل برنامه های کوتاه مدت قوه قضائیه در دوران تحول و تعالی برای مردم کاملاً ملموس باشد، اظهار داشت: تکریم ارباب رجوع در واحدهای قضائی یکی از اصلی ترین خواسته های مردم از قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: قوه قضائیه باید بستری را برای مطالبه گری رسانه ها در جهت رفع موانع موجود در کشور فراهم آورد.

حجت الاسلام «دعایی» مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، رییس قوه قضائیه را دارای صفاتی همچون قاطعیت، صراحت و رأفت دانست و اظهار داشت: آقایان رئیسی و اژه ای، جلوه هایی از معرفت موجود در شهیدان بهشتی و قدوسی هستند.

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات رسانه ها را بازوی توانمند قوه قضائیه دانست و اظهار داشت: این رسانه ها هستند که با اخبار و اطلاعات دقیق خود می توانند زوایای تاریک هر موضوع و ماجرایی را برای قوه قضائیه روشن سازند.


منبع:

1400/04/28
19:47:25
5.0 / 5
1410
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد