حقوق و قضا

جلسه معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با مدیران اداره كل ثبت اسناد آذربایجان غربی

جلسه معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با مدیران اداره كل ثبت اسناد آذربایجان غربی

به گزارش حقوق و قضا جلسه مشترک معاون امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هیأت همراه با مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و دیگر مسئولین اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان غربی برگزار گردید.به گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مهدی اقبال در مسافرت به استان آذربایجان غربی در نشست مشترک با مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و مسؤلان اداره کل و مناطق ثبتی ارومیه به تبیین اهمیت ادارات اجرای اسناد رسمی و نقش اساسی آنها در وصول مطالبات و معوقات موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی پرداخت.

در این جلسه مهدی اقبال با تشریح لزوم تسریع و تسهیل در مختومه نمودن پرونده های اجرایی بر اجرای دقیق بند پ ماده ۱۱۷ قانون برنامه توسعه ششم تصریح کرد.

در ابتدای این جلسه، مدیرکل ثبت اسنادواملاک استان ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان و تشکرو قدردانی از حضور معاون محترم اموراسنادوسردفتران سازمان وهیئت همراه دراین اداره کل، آخرین اقدامات و عملکرد اداره کل متبوعه در حوزه اجرای اسنادرسمی و ثبت شرکت ها وپروژه آرشیو الکترونیکی پرونده های ثبتی را شرح داد.

کسب رتبه نخست کشوری در پاسخ به استعلامات الکترونیکی دفاتر اسناد رسمی درکمتر از دو روز درسال۱۳۹۹، کسب رتبه برترکشوری در شاخص تعداد مزایده های برگزارشده درسه ماهه اول سال۱۴۰۰، کسب رتبه چهارم کشوری درتعداد پرونده های مختومه نسبت به تشکیلی اداره اجرای اسناد رسمی درسه ماهه اول سال ۱۴۰۰، رشد ۷۹۷ درصدی وصول معوقات بانکی درسال سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ و اسکن و آرشیو ۷۵درصد از پرونده های ثبتی از مهم ترین اقدامات شاخصی بود که مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان آذربایجان غربی به آنها اشاره نمود.

بازدید از بخشهای مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان غربی

در ادامه این سفر، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از بخش های مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان غربی بازدید کرد.

اقبال به همراه سعادتیان سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی و حمیدکشاورز مدیرکل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری سازمان بعد از شرکت در جلسه مشترک با مدیرکل ثبت اسنادواملاک استان، معاونین ستادی و دیگر مسؤلان مربوطه که دردفتر مدیریت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان برگزار شد، از بخش های مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک استان شامل واحد کارشناسان، دایره حقوقی، اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات، دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران، اداره اجرای اسناد رسمی و اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری بازدیدکرد.

بازدید از ادارات اجرای اسنادرسمی وثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری ارومیه

در بخش دیگر این سفر معاون امور اسناد وسردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هئیت همراه از بخشهای مختلف ادارات اجرای اسنادرسمی و ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری ارومیه بازدید و با مسؤلان مربوطه به گفتگو تبادل نظر پرداخت.

اقبال در معیت هیأت همراه ضمن بازدید از بخشهای مختلف ادارات اجرای اسناد رسمی و ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری ارومیه و آشنایی با فرآیند الکترونیکی نمودن پرونده های اجرا و ثبت شرکتها به گفتگوی چهره به چهره و صمیمی با کارکنان ادارات متبوعه پرداخت.

وی با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت ادارات اجرا و ثبت شرکتها بخصوص بخش بایگانی ادارات مزبور از همکاران مربوطه تشکر و قدردانی کرد.

حمید کشاورز مدیرکل محترم ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری سازمان هم در این بازدید از طرح برون سپاری ثبت تأسیس شرکت ها و موسسات غیرتجاری از راه دفاتر اسناد رسمی درآینده ای نزدیک اطلاع داد.

بازدید از ساختمان جدید کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان غربی

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هیئت همراه از ساختمان جدید کانون سردفتران و دفتریاران استان آذربایجان غربی بازدید نمودند.

اقبال ضمن بازدید از ساختمان درحال ساخت کانون سردفتران و دفتر یاران استان در جریان اقدامات این اداره کل در ساخت، تجهیز و میزان پیشرفت اجرایی پروژه مزبور قرار گرفت. ساختمان جدید کانون سردفتران و دفتر یاران استان آذربایجان غربی با مساحت ۵۰۰مترمریع و زیربنای ۲۰۰۰مترمربع در ۵ طبقه ساخته شده و شامل بخش هایی همچون پارکینگ، سالن همایش، کتابخانه و مهمانسرا می باشد.

آغاز عملیات اجرایی ساختمان مزبور از سال ۱۳۹۹ شروع و با پیشرفت فیزیکی ۹۵درصدی و در صورت تأمین مابقی اعتبار مورد نیاز برای تجهیز سیستم های اداری در ۶ ماه اول سالجاری افتتاح می گردد.

نشست مشترک سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت با کارشناسان اجرای اسناد رسمی

در ادامه این سفر، سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور آشنایی با مشکلات و چالش های پیش روی ادارات اجرای اسناد رسمی با کارشناسان اداره اجرای اسناد رسمی ارومیه دیدار نمود.

سید صادق سعادتیان در این دیدار با تاکید بر رعایت بند آخر ماده ۳۴ و اجرای بند پ ماده ۱۱۷ قانون ششم برنامه توسعه و تعیین مهلت قانونی تا آخر سال جاری اظهار نمود: با توجه به افزایش وظایف محوله به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طبق بند ب ماده ۱۱۳ قانون پنج ساله ششم توسعه کشور بخصوص افزایش شدید ورودی پرونده های اجرایی چک و مهریه به ادارات اجرای اسناد رسمی شاهد تورم پرونده های اجرایی و به تبع آن افزایش مراجعات اربابان رجوع در ادارات مزبور در تمامی سطح کشور هستیم.

وی اضافه کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور کاستن از این حجم فراوان مراجعات حضوری به ادارات اجرای اسناد رسمی مبادرت به الزامی نمودن سامانه ثنا و ابلاغ الکترونیکی در پرونده های اجرایی و وصولی آنلاین دریافتی های پرونده های اجرایی کرده که منجر به حذف گردش فیزیکی پرونده های ثبتی، کاهش اشتباه در محاسبات، تسریع در انجام فرایندهای ثبتی، مقابله با عدم واریز به موقع حقوق دولتی و ارتقای سلامت اداری و به تبع آن افزایش رضایتمندی شهروندان از خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه اسناد شده است.

سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان در ادامه ضمن تاکید بر تلاش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تخصیص بودجه متناسب با اهداف و وظایف ادارات اجرای اسناد رسمی بخصوص فراهم کردن امکانات و فضای اداری متناسب از یکسو و تأمین نیروی انسانی متخصص از طرفی اضافه کرد: همکاران ادارات اجرای اسناد رسمی با عنایت به دستورالعمل های اعلامی از جانب سازمان ضمن مختومه کردن بموقع پرونده های اجرایی لزوم دارد نسبت به افزایش مزایده بخصوص مزایده اسناد رسمی در موعد ۲ ماهه و همینطور دقت و سلامت در برگزاری مزایده پرونده های اجرایی اهتمام ویژه داشته باشند.

سعادتیان در انتها سفارش هایی به کارشناسان اجرا همچون دقت در صدور آراء و رسیدگی به شکایات به منظور کاهش ورود پرونده های اجرایی به شورایعالی ثبت نمود.

منبع:

1400/04/20
13:13:08
5.0 / 5
972
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد