حقوق و قضا

پیشنهاد رئیس سازمان بازرسی كل كشور به اجلاس اكو برای تعیین شاخصهای ضد فساد

پیشنهاد رئیس سازمان بازرسی كل كشور به اجلاس اكو برای تعیین شاخصهای ضد فساد

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان بازرسی کل کشور به اجلاس اکو پیشنهاد کرد که برای برون رفت و ارتقاء وضعیت موجود در اسرع وقت با مشارکت اعضاء شاخصهای ضدفسادی برای کشورهای عضو تعریف شود تا خود وضعیت کشورهای عضو را ارزیابی و مرور کنند و بدون توجه به شاخصهای سازمان شفافیت بین الملل وضعیت کشورهای عضو ارزیابی شودبه گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در چهارمین اجلاس رؤسای دستگاههای مبارزه با فساد و آمبودزمان های عضو سازمان همکاری اقتصادی(اکو) که ۲۷ خرداد با حضور رؤسای دستگاههای مبارزه با فساد و نهادهای آمبودزمانی کشورهای عضو اکو در تاشکند برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه ظرف چندسال گذشته، مرکز همکاری منطقه ای دستگاههای مبارزه با فساد و نهادهای آمبودزمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی(اکو) به سرعت درحال شکل گیری است و با همت و همکاری اعضاء، در زمینه تبادل اطلاعات، تجربیات، معاضدت های حقوقی، قضائی و اداری و برای ارتقاء سلامت و کارآمدی نظام اداری، حکمرانی مطلوب، پاسخگویی و شفافیت در منطقه اکو به خوبی پیش می رود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور طی پیشنهادی اعلام نمود که هر دو ماه یکبار یکی از کشورهای عضو مرکز همکاری منطقه ای دستگاههای مبارزه با فساد اکو با دعوت از متخصصین و افراد صاحب نظر در حوزه های ضدفسادی و آمبودزمانی دوره های آموزشی کوتاه مدت را برنامه ریزی و اجرا کنند.

درویشیان در مورد تعامل مرکز اکو با آمبودزمان کشورهای منطقه اظهار داشت: کشورهای عضو «اتحادیه آمبودزمان های اوراسیا» و «انجمن آمبودزمان های کشورهای اسلامی» و همینطور «انجمن آمبودزمان آسیایی» بعنوان اعضاء ناظر در مرکز همکاری منطقه ای دستگاههای مبارزه با فساد اکو عضویت یابند و متقابلاً اعضاء این مرکز هم در مراکز موصوف بعنوان عضو ناظر حضور یابند تا تعامل بیشتر و از ظرفیت های یکدیگر بهره مند شوند.

وی ضمن اشاره به بهانه های حقوق بشری کشورهای غربی اظهار داشت: برای برون رفت و ارتقاء وضعیت موجود پیشنهاد می شود در اسرع وقت با مشارکت اعضاء شاخصهای ضدفسادی برای کشورهای عضو تعریف شود تا خود وضعیت کشورهای عضو را ارزیابی و مرور نماییم و بدون توجه به شاخصهای سازمان شفافیت بین الملل وضعیت را کشورهای عضو بر عهده بگیرید.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در این خصوص خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی ایران بعنوان دبیرخانه برای پیگیری این شاخص ها با هم فکری کشورهای عضو آمادگی دارد تا در اجلاس آتی آنرا برای تصویب عرضه کند.

در آخر اجلاس روسای سازمان های مبارزه با فساد و آمبودزمان کشورهای عضو اکو در ازبکستان اطلاعیه ای صادر شد که در آن ضمن تاکید بر این که «فساد مانع کلی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار در منطقه است» از کشورهای عضو خواسته شد اقدامات خود در زمینه مبارزه با رشوه خواری و فساد و همینطور اقدامات پیشگیرانه خویش را با یکدیگر به اشتراک گذارند.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در حاشیه این اجلاس با برخی روسای دستگاههای مبارزه با فساد و آمبودزمان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو دیدار نمود.

وی در دیدار با «رییس آژانس مبارزه با فساد ازبکستان»، «رییس آژانس دولتی کنترل مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان»، «کمیسیونر حقوق بشر آذربایجان»، «رییس آمبودزمان ترکیه» و «رییس کمیسیون مبارزه با فساد افغانستان» بر همکاریهای گسترده سازمان بازرسی کل کشور با سازمان های ضدفسادی و آمبودزمانی در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی تصریح کرد.

همچنین رؤسای سازمان های مبارزه با فساد کشورهای ازبکستان و تاجیکستان خواهان آن شدند برای ارتقاء سطح همکاری و انتقال تجربیات بین دو کشور با سازمان بازرسی کل کشور تفاهم همکاری امضاء کنند.
1400/04/09
21:50:14
5.0 / 5
1044
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد