لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس اداره بازرسی اداره كل ثبت اسناد و املاك استان تهران مطرح كرد؛

برخورد با تخلفات دفاتر اسناد رسمی و كارمندان سازمان ثبت اسناد

برخورد با تخلفات دفاتر اسناد رسمی و كارمندان سازمان ثبت اسناد

حقوق و قضا: امیر مسعود فاطمیان درباب وظایف اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران و اقدامات صورت گرفته توسط این نهاد در سالهای اخیر، توضیحاتی داد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، امیرمسعود فاطمیان رییس اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران در برنامه «سلام تهران» که هفتم تیر از شبکه پنج سیما پخش گردید، وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک را اینطور برشمرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از دستگاه های حاکمیتی تابع قوه قضائیه و متولی امور تثبیت مالکیت بطور عام هست. تثبیت و تعیین مالکیت اموال غیر منقول بطور ویژه املاک و اراضی، ثبت مالکیت معنوی و فکری، اجرای اسناد لازم الاجرا همچون سند نکاحیه و مهریه، سند چک، اسناد رهنی، ثبت شرکت های تجاری و مؤسسات غیر تجاری و امور مربوط به نقشه برداری و کاداستر بر عهده این سازمان است. اگر مالکیت را یکی از حقوق مردم بدانیم، این سازمان از بدو تولد تا فوت اشخاص دخیل در زندگی آنان است و یکی از دستگاه های مهم در مجموعه نهادهای کشور تلقی می شود.
«امیرمسعود فاطمیان» در برنامه «سلام تهران» درباب وظایف اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات ثبت اسناد و املاک، تصریح کرد: نظارت و بازرسی از دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق و همین طور ادارات ثبت اسناد و املاک استان تهران و ادارات اجرای این استان برعهده اداره بازرسی است. قریب به ۲۵۰۰ دفترخانه اسناد رسمی درحال انجام امور مردم هستند و ما بر آنها نظارت داریم. چنانچه مردم مدعی تضییع حقی در زمینه ثبتی استان تهران هستند؛ می توانند با مراجعه به ما و دریافت فرم شکایت و تکمیل آن، طرح شکایت کنند. بسیاری از شاخه های مختلف عملیات های ما به ویژه در زمینه اجرا بوسیله ثبت الکترونیکی و هوشمند انجام می شود. در زمینه بازرسی هم طرح شکایت از سامانه www.ssaa.ir قابل انجام است و به ما ارجاع خواهد شد.
وی اضافه کرد: تخلف با جرم متفاوت می باشد. برخی از امور مثل جعل و کلاهبرداری در صلاحیت رسیدگی ما نیست و نیاز به شأن قضاوت دارد. در امور شکلی و آنچه تعریف تخلف دارد مردم می توانند به ما مراجعه کنند. بعنوان مثال در حین تنظیم سند در دفترخانه ای اگر سردفتر در انجام وظایف خود مثل احراز هویت و … گرفتار تخلف بشود، ما صلاحیت رسیدگی خواهیم داشت و بطور قطع با سردفتر متخلف برخورد می شود. این موضع در مورد همکاران ما در ادارات اجرا هم صادق است. در زمینه دفاتر اسناد رسمی حدود ۱۵۰۰ شکایت در سال قبل به دست ما رسیده و ۸۰۰ مورد تخلف به دادسرای انتظامی سردفتران و دفتریاران اهاله شده است. نهاد بازرسی در قوه قضائیه از نهادهای قوی ست.
رئیس اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران با اشاره به نحوه رسیدگی به شکایات رسیده به این اداره، اظهار داشت: ما برمبنای شکایت بازرسی، یک بازرس تعیین می نماییم و او بعد از دریافت ابلاغ بازرسی به محل دفترخانه و یا به ادارات ثبت رفته و اعمال سردفتران و همکاران را با مقررات تطبیق می دهد. چنانچه تخلف احراز شود، گزارش آن نوشته شده و درباب اقدامات آتی فنی پیشنهاداتی می شود تا مشکل ارباب رجوع حل گردد. برخورد با کارمند یا سردفتر تابع تشریفات است. قسمتی از آنکه ارائه گزارش است، بر عهده ماست اما باقی مراحل برعهده سایر نهادهاست. نمی گردد هم ارائه گزارش و هم برخوردکننده با فرد خاطی، یک نهاد باشد.
فاطمیان درباب هوشمند شدن پیگیری بیشتر امور در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اشاره کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک بعنوان یک دستگاه برتر در زمینه فناوری و اطلاعات مورد تقدیر ریاست قوه قضائیه قرار گرفت. این سازمان تحول عظیمی در گذر از ثبت سنتی به ثبت الکترونیک داشته که از اطاله رسیدگی جلوگیری می کند. ثبت یک شرکت تجاری، اجرای اسناد لازم الاجرا مثل مهریه بوسیله سامانه انجام پذیر است. تطبیق حقوقی و فنی املاک هم هوشمند شده است. تمام امور اجرائی بصورت ثبت در سامانه انجام می شود. در بعضی مراحل مثل بررسی املاک زوج جهت پرداخت مهریه، شخص باید حضوری مراجعه کند.
وی در ارتباط با شلوغی ادارات ثبت اسناد و املاک با وجود هوشمند شدن خیلی از اقدامات آن، اظهار داشت: همکاران ما در سازمان ثبت اسناد متولی امور مختلفی هستند. باید بررسی شود که زیرساخت های مناسب برای انجام این امور در اختیارشان قرار گرفته یا خیر. در اجرای قانون برنامه ششم توسعه، قرار شد اجرای سند نکاحیه، برعهده ادارات ما باشد.
کار ۵۴ شعبه قضائی را به یک اداره اجرا دادند اما آیا به تناسب آن ابزار و نیروی انسانی لازم در اختیار همکاران ثبتی قرار داده شد؟ با این وجود همکاران ما در این سازمان در کل کشور با تدابیر ریاست قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک، عملکرد درخشانی داشتند.


منبع:

1400/04/08
12:37:33
5.0 / ۵
1054
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد