حقوق و قضا
معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان:

300 هزار نفر بر انتخابات نظارت می كنند

300 هزار نفر بر انتخابات نظارت می كنند

حقوق و قضا: نشست مشترک روسای ستادهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری با حضور صادقی مقدم معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان در شورای نگهبان برگزار شد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، نشست مشترک رؤسای ستادهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری با معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان بعدازظهر امروز (سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰) با موضوع نظارت بر پروسه برگزاری انتخابات در روز أخذ رأی در محل شورای نگهبان انجام شد.

در این جلسه دکتر صادقی مقدم معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: انتخابات به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی کار بزرگی بشمار می رود و فضای علاقمندی و شوق به انتخابات را باید ایجاد کرد که مردم بدانند می خواهند کار بزرگی را انجام دهند، این کار بزرگ برای استمرار حرکت امام راحل و عظیم الشان، شهدای گرانقدر، ایثارگران، خانواده معظم شهدا و حاصل دسترنج کوشش های مردم مسلمان و صبور ایران اسلامی است.

وی اضافه کرد: ما درحال برگزاری یک کار بزرگ هستیم تا اراده مردم که همان رأی شان به نامزد منتخبشان است را به درستی و به سلامت، با حفظ امانت به سرانجام برسانیم و در آخر این عملیات بزرگ، در جشن و سرورِ ملت شریف ایران اسلامی، سهمی را ایفا نماییم.

معاون اجرائی و امور انتخابات اضافه کرد: مردم ایران بهای بزرگی را برای بقای نظام اسلامی پرداخت کردند، باید تلاش مضاعف نماییم خون شهدا و سردار دل ها خصوصاً سردار سلیمانی به ثمر بنشیند و برگ زرین دیگری در اوراق انقلاب اسلامی ثبت گردد.

وی افزود: باوجود همه توطئه ها، تحریم ها و کودتاها، نظام اسلامی چهل سال پر افتخار را پشت سر گذاشته و چهل سالهای دیگر را إن شاءالله سپری خواهدنمود.

دکتر صادقی مقدم با اعلان اینکه وظیفه ما نظارت برای اجرای انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان و مجلس شورای اسلامی است، اضافه کرد: در این دوره علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری، در چهار استان شش نماینده برای مجلس خبرگان رهبری (قم، خراسان رضوی، مازندران و تهران) و شش حوزه انتخابیه برای انتخاب شش نماینده مجلس داریم، در کنار آن نیز انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را داریم که توسط وزارت کشور اجرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این انتخابات نظارت خواهند داشت.

وی اضافه کرد: نظارت ما بر انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان و مجلس شورای اسلامی است و شبکه ۳۰۰ هزار نفری ناظر شورای نگهبان ناظر بر روند این انتخابات است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اشاره کرد: وظیفه ما ایجاب می کند که در قالب قانون مراقبت نماییم که عملیات اجرائی انتخابات به خوبی صورت بگیرد و نتیجه و برکات آن برای جمهوری اسلامی ایران باشد.

دکتر صادقی مقدم اظهار داشت: اولویت شمارش آراء در آخر رأی گیری با آرای ریاست جمهوری است و این آراء بعد از شمارش دقیق، صورتجلسه خواهد شد.

معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان در ادامه اظهاراتش در نشست نمایندگان نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: دستگاه های احراز هویت در شعب به مجری و ناظر اعلام می کند سن قانونی احراز شده یا خیر؛ همین طور جلوی رأی تکراری را خواهد گرفت. همین طور به وسیله این دستگاه از نام و شناسنامه افراد فوت شده نیز نمی توان بهره برد.

وی درباره مدت زمان رأی گیری توضیح داد:، چون از ساعت ۱۲ شب به بعد روز جدید شروع می شود، هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ادامه رأی گیری روز جمعه ۲۸ خرداد را بعد از ساعت مذکور نپذیرفت، اما افراد باقیمانده در شعبه می توانند رأی بدهند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: شورای نگهبان و نمایندگان نامزدها در محل این شورا، در طول روز میزان مشارکت را رصد می کنند.

وی اضافه کرد: صورت جلسه شعب بعنوان سند و نشان دهنده صحت انتخابات است و از لحظه ای که اطلاعات تعداد رأی نامزد از مبدأ به مقصد می رسد، کم کم اطلاعات محتوایی هم در دست ما و وزارت کشور قرار خواهد گرفت.

معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان تاکید کرد: نتایج هم از مسیرهای قانونی بعد از صحت سنجی و تجمیع آراء به اطلاع مردم خواهد رسید.

گفتنی است در این جلسه آقای محمدمهدی تجریشی نماینده آقای سعید جلیلی، آقای سید احمد موسوی نماینده آقای محسن رضایی، آقای علی قریشی نماینده آقای سید ابراهیم رئیسی، آقای روح ا... متفکر آزاد نماینده آقای علیرضا زاکانی، آقای عباس معینی نماینده آقای محسن مهرعلیزاده، آقای محمدعلی ایزدی نماینده آقای عبدالناصر همتی و خانم زهرا شیخی نماینده آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی حضور داشتند که به ارائه نقطه نظرات پرداخته و سئوالات خودرا مطرح نمودند که دکتر صادقی مقدم به آنها پاسخ داد.
/منبع:

1400/03/26
10:04:09
5.0 / 5
1081
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد