حقوق و قضا

نظر دادستان كل كشور درباره مصوبه شورای نگهبان

نظر دادستان كل كشور درباره مصوبه شورای نگهبان

به گزارش حقوق و قضا دادستان کل کشور درباره اختلاف بین شورای نگهبان و دولت درباره شرایط ثبت نام از داوطلبان کانیداتوری انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: به نظر من این مسأله از لحاظ ماهیتی در حوزه صلاحیت شورای محترم نگهبان است اما در شکل قضیه امکان دارد سلایق مختلفی مطرح باشد و در نهایت شورای نگهبان است که باید تشخیص دهند و فرد مناسب را به مردم معرفی کنند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اختلاف بین شورای نگهبان و دولت درباره شرایط ثبت نام از داوطلبان کانیداتوری انتخابات ریاست جمهوری اظهار نمود: از نظر ماهیتی و به لحاظ قانون اساسی، وظایف و تکالیف شورای نگهبان تعیین یا تشخیص شرایط فردی که مقرر است عهده دار مسئولیت قوه مجریه شود با شورای نگهبان است اما این که شکل این قضیه به چه صورت باشد، بهتر است، محل بحث است.

وی تصریح کرد: اصل قضیه این است که شورای نگهبان یک نهاد رسمی و قانونی می باشد و اختیاراتی در قانون برای تشخیص و تعیین شرایط رئیس جمهور بر عهده این نهاد گذاشته شده است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: متاسفانه نقیصه قانونی را از ادوار قبل هم شاهد و ناظر بودیم اما انتظار ما این است اگر بین مجلس و شورای نگهبان و حتی مجمع تشخیص نظام هماهنگی جامع و مانعی صورت ایجاد شود تا شاهد چنین اختلافات جرئی که پیش می آید نباشیم.

منتظری اضافه کرد: شایسته نظام جمهوری اسلامی، ملت و دولت نیست که شاهد چنین مسائلی باشیم آن هم در شرایطی که به وحدت و همدلی و یگانگی و اتحاد بین دستگاه ها احتیاج داریم. به نظر من این مسأله از لحاظ ماهیتی در حوزه صلاحیت شورای محترم نگهبان است اما در شکل قضیه امکان دارد سلایق مختلفی مطرح باشد اما در نهایت شورای نگهبان است که باید تشخیص دهند و فرد مناسب را به مردم معرفی کنند.

وی تصریح کرد: امروز به اعتبار این که عضو هیئت نظارت بر تبلیغات انتخابات هستم لازم دیدم که بازدیدی از ستاد انتخابات کشور داشته باشم و از عزیزانی مشغول به کار هستند، احوالپرسی کنم و هم اگر مشکلی باشد پیگیری نماییم.

دادستان کل کشور اظهار داشت: بحمدلله روند ثبت نام طی این دو روز خوب بود و امیدواریم تا آخر ثبت نام افرادی که شایستگی و لیاقت این مسئولیت سنگین را دارند، بیایند و مردم هم با حضور حماسی و مشارکت حداکثری بتوانند منتخبی لایق را برای تصدی این مسئولیت خطیر انتخاب کنند. امیدواریم در امر انتخابات در شرایط فعلی کشور که با کرونا مواجهیم مردم با رعایت دستورالعمل ها بتوانند حضور خوبی داشته باشند و مسئولین هم موفق شوند تا زمینه مشارکت حداکثری مردم را فراهم نمایند.

منبع:

1400/02/23
22:39:25
5.0 / 5
720
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد