حقوق و قضا

آخرین وضعیت اراضی نگین كشاورزی ایران

آخرین وضعیت اراضی نگین كشاورزی ایران

به گزارش حقوق و قضا آخرین وضعیت اراضی نگین کشاورزی ایران از زبان مدیرعامل شرکت دشت مغان تشریح شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، در سال ۹۶، قطار خصوصی سازی به ایستگاه مغان رسید تا بزرگترین کشت و صنعت ایران را در چند مزایده به دست بخش خصوصی بسپارد و اما عدم توجه به مقررات و قوانین باعث شد تا پرونده هایی به دلیل تخلفات عدیده و بخصوص ارزان فروشی و گرفتاری در دام خصوصی سازی معیوب در این حوزه در دستگاه قضایی استان اردبیل تشکیل گردد.

بر این اساس زمینهای این شرکت که مساحتی وسیع دارد، به همراه یک میلیون متر مربع فضای صنعتی و تاسیساتی با آب اختصاصی از رودخانه ارس به یک نفر واگذار شده بود. روزگاری اینجا قطب کشاورزی ایران بود ولی یک شرکت خصوصی تنها با پرداخت ۶ درصد از قیمت قرارداد مالک کشت و صنعت مغان شد و مابقی را هم اقساط ۹ ساله بعد از دو سال تنفس بستند.
بعد از این واگذاری معیوب، دستگاه قضا به مبحث ورود پیدا کرد و با سفر استانی رئیس قوه قضاییه در سوم مهرماه سال قبل به اردبیل و دستورات قاطع آیت الله رئیسی، مسیر ناهموار بررسی مشکلات کشت و صنعت مغان هموار شد.

نهایتا روز چهارشنبه ۱۶ مهر نظر قانونی هیات داوری با پنج رأی موافق و بدون رای مخالف اعلام و رأی به ابطال واگذاری داده شد و کشت و صنعت مغان به بیت المال بازگشت.

آنطور که مدیرعامل کشت و صنعت مغان می گوید، ورود دستگاه قضایی به پرونده کشت و صنعت مغان، برکات و آثار مثبت زیادی برای نگین کشاورزی ایران داشته است.

برداشت گندم به ۵ تن می رسد

اسدالله محسن زاده که از ۱۵ آذر ۹۹ بعنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منصوب شده است، پیشرفت های چند ماه گذشته این شرکت را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: آن زمان که مجموعه کشت و صنعت را تحویل گرفتیم، وضعیت زراعت فوق العاده خراب بود و حدودا در عرض چند سال، حتی یک کیلو کود فسفاته به زمین داده نشده بود.
وی با اشاره به اینکه در دوره قبل اصلا از علف کش استفاده نشده بود و علف های هرز در مزارع فراوان بود، بیان داشت: به ازای هر هکتار، سه تن و نهصد کیلوگرم گندم از زمین آبی برداشت شده بود که با اقدامات صورت گرفته، سال جاری برداشت گندم را به ۵ تن می رسانیم و دو بار هم کودپاشی مزارع و اراضی صورت گرفته است.

حقوق و مزایای کارکنان بدون تاخیر پرداخت می شود

محسن زاده خبرهای خوشی هم در زمینه پرداخت حقوق کارگران داد و اضافه کرد: در پرداخت هزینه های کارگری هم اقدامات خوبی صورت گرفته و حقوق و مزایا و پاداش آنها حتی یک روز به تعویق نیفتاده است. در فرودین ماه سال جاری هم حقوق با درصد افزایش سال جدید پرداخت گردید. همینطور واریز پاداش و عیدی کارکنان در ۲۹ بهمن سال قبل به کل کارگران که ۲۶۹۳ نفر هستند، صورت گرفت.

20 درصد افزایش در تولید محصولات کشاورزی/30درصد افزایش در تولید شیر

وی تصریح کرد: در بحث باغات که وضعیت آنها از خیلی وقت پیش خوب نبود هم ۱۰۰ هکتار زیتون کاشته شده و ۲۵۰ هکتار هم مقرر است برای سال زراعی آینده اصلاح و احیا شود.

مدیرعامل کشت و صنعت مغان با اشاره به اینکه در مجموع در تولید محصولات کشاورزی ۲۰ درصد افزایش داریم، خاطرنشان کرد: در تولید شیر هم به علت تأمین بموقع نهاده های دامی ۳۰ درصد افزایش محصول صورت گرفته که به تبع آن محصولات لبنی افزایش می یابد.

پرونده بزرگ مطالبات ۷۰ میلیارد تومانی از قند قانع رسیدگی شد

محسن زاده بخش دیگری از اقدامات را در ارتباط با وصول مطالبات شرکت کشت و صنعت مغان دانست و بیان داشت: این شرکت حدود صد میلیارد تومان مطالبات داشت که اکثرا به نتیجه نرسیده بود ولی در این حوزه هم دستگاه قضایی به کمک ما آمد و به تازگی پرونده بزرگ مطالبات ۷۰ میلیارد تومانی از یک کارخانه رسیدگی و حقوق شرکت استیفا شد.

وی تصریح کرد: رئیس کل دادگستری استان اردبیل در این حوزه خیلی وقت گذاشتند و چندین جلسه در دفتر آقای عتباتی، دادگستری اهر و دادگستری شهرستان پارس آباد برگزار و نهایتا این مورد حل شد. بر این اساس ۲۲ میلیارد تومان از مطالبات به صورت نقد دریافت شد و حدود ۵۰ میلیارد هم تقسیط شده است که برای عملیات عمرانی و توسعه شرکت استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل کشت و صنعت مغان افزود: با این اقدام علاوه بر وصول مطالبات شرکت کشت و صنعت مغان، کارخانه قند قانع در شهرستان اهر که مالک به علت بدهی نمی توانست آنرا راه اندازی کند، احیا شد و پانصد کارگر به کار بازگشتند.

محسن زاده خاطرنشان کرد: حدود ۲۰ میلیارد هم سایر مطالبات در ارتباط با میوه های فروخته شده باغات است که هم دادگستری پارس آباد و هم دادگستری استان اردبیل به مبحث رسیدگی کردند و آنها هم پرداخت خواهد شد.

اگر دستگاه قضایی به مشکلات شرکت ورود نمی کرد، بطور قطع مشکلات ادامه داشت

وی ضمن اشاره به استقبال و ابراز خرسندی اهالی منطقه از تعیین تکلیف وضعیت شرکت کشت و صنعت مغان و اعلام رضایت کارگران از وضعیت موجود، اظهار داشت که اگر دستگاه قضایی به مشکلات شرکت ورود نمی کرد، بطور قطع مشکلات ادامه داشت تا چند سال آینده خاک کشت و صنعت مغان فقیر می شد و دود آن به چشم تولید و اقتصاد کشور می رفت.

مدیرعامل کشت و صنعت مغان دستورات آیت الله رئیسی و همکاری دستگاه قضایی استان اردبیل را بسیار راهگشا و پرارزش دانست و با قدردانی از اقدامات قضایی صورت گرفته، بیان داشت: هم اکنون هم هم دادگستری استان و هم دادگستری شهرستان پارس آباد اگر کوچکترین مشکلی پیش آید سریعا ورود کرده و از نظر نظارتی و حمایتی خیلی کمک می کنند.

منبع:

1400/02/22
22:44:21
5.0 / 5
1014
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد