لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه مطرح كرد

هنرمندان از لطمه های اجتماعی فیلم بسازند

هنرمندان از لطمه های اجتماعی فیلم بسازند

حقوق و قضا: رئیس قوه قضاییه پیشنهاد کرد هنرمندان برای به تصویر کشیدن معضلات، در دادگاه ها و در زندان ها حضور یابند و با اطلاع از جزییات پرونده ها و گفتگو با لطمه دیدگان اجتماعی علل وقوع لطمه های اجتماعی را بررسی نمایند و برمبنای آن فیلم بسازند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه که عصرآدینه (دهم اردیبهشت) در بیست و ششمین نشست نخبگانی ویژه ماه‎های رمضان، در پاسخ به درخواست خانه سینما و برخی از سینماگران، میزبان اهالی سینما بود تا با آنها درباره «نقش سینما در کاهش آسیب‎های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» هم اندیشی کند، اجرای عدالت را انگیزه امام و رهبری و همه صلحا و مجاهدان راه خدا و از مهم ترین اقتضائات برقراری نظام اسلامی عنوان نمود و گفت: حالا که گام دوم انقلاب شروع شده، باید عقب ماندگی های اجرای عدالت و احساس عدالت در جامعه را جبران نماییم و همه بخش ها باید دراین زمینه نقش آفرین باشند.

رئیس قوه قضاییه گفت: گاهی سوال می شود مسئولان اجرائی برای فرهنگ و هنر چه کار کرده اند، گاهی هم مباحثی را در کشور مطرح می کنند و سوال می شود اصحاب فرهنگ و هنر یا قانونگذار و دستگاه قضایی در ارتباط با این مسائل چه کار کرده اند؟

رئیسی اضافه کرد: اگر امروز شاهد لطمه ها و برخی مشکلات اجتماعی هستیم باید بررسی نماییم فرهیختگان حوزه فرهنگ و هنر هم در کنار دیگر بخش های مرتبط که هر کدام سهمی در برخورد با پدیده ها دارند، آیا وظیفه خودرا برای حل این مشکلات و لطمه ها انجام داده اند؟

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه حل مشکلات در گرو اقدام و عمل است، اظهار داشت: یکی از کارهایی که قوه قضاییه در دوره تحول شروع کرده، محاسبه وضعیت خودمان بوده و کار را از خودمان شروع کردیم و هر مساله ای که در خارج دستگاه قضا مطرح می شد، خودمان را در رابطه با آن دانستیم.

رئیسی اضافه کرد: اصحاب فرهنگ و هنر هم در جریان سازی افکار عمومی نقش بسیار مهمی دارند و باید خودتان بررسی کنید که هر یک از شما در حوزه کاری که دارید چه نقشی در حل مشکلات و مسائل جامعه داشته اید.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با ضروری خواندن «پیوست فرهنگی و هنری برای تصمیمات و آرای قضایی» اظهار داشت: در دوره تحول سازوکارهایی برای تقویت ارتباط با نخبگان و تبیین فلسفه و دلیلهای صدور برخی احکام طراحی کردیم تا در جریان مسائل قرار گیرند.

رئیسی با اشاره به تاکید خود بر ارتباط نخبگانی در اولین دیداری که بعد از تصدی مسئولیت دستگاه قضا با مسئولان قضایی داشته، اضافه کرد: ما با افکار عمومی مواجه هستیم و اقناع افکارعمومی مهمست و نمی توانیم بگوییم قاضی ما حکم صادر کرده و به وظیفه خودمان عمل کردیم و کارمان تمام شده است.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش از هنر بعنوان یک موهبت الهی یاد کرد و اظهار داشت: هنر از ابزار حفظ هویت و تمدن ایرانی و اسلامی و ایجاد امید در جامعه است که رسالت اصلاح شئون زندگی را بر عهده دارد و هنرمندان نقش مهمی دارند که وضع موجود را روزبه روز به وضعیت مطلوب نزدیک تر کنند.

رئیسی اضافه کرد: نگاه غربی به جوامع، نگاه سودجویانه و منفعت طلبانه و سلطه جویانه است و هنر را هم در همین مسیر به کار می گیرد، اما در نظام اسلامی از هنر برای تحقق اهداف و آرمان های عالیه استفاده می شود.

وی با بیان اینکه همه نظام ها سیاست های مصوب دارند که برای همه ارکان جامعه لازم الاجراست، متذکر شد «اهداف نظام اسلامی در قانون اساسی به صراحت تبیین شده و سیاست های نظام هم بصورت مصوب به همه بخش ها ابلاغ شده» و تاکید کرد: حرکت در برای کمک به اجرای این سیاست ها از مهم ترین کارهای هنرمندان ماست.

رئیسی این نکته را هم تصریح کرد که «اگر سیاست های مصوب نظام به درستی و تمام و کمال اجرا شوند، عدالت اجتماعی تحقق می یابد و تحقق عدالت سبب کاهش لطمه ها و ناهنجاری های اجتماعی می شود و جامعه سالم رقم می خورد».

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: در نظام یک ساختار سیاستگذاری برای همه حوزه ها وجود دارد و بقیه بخش ها باید ابزار تحقق این سیاست ها باشند و ما هم در دستگاه قضایی به دنبال این هستیم که سیاست های مصوب نظام در حوزه های مختلف اجرا شوند.

رئیسی در ادامه متذکر شد: این که گاهی مشکل به وجود می آید ناشی از این است که هر کسی با نگاه خودش می خواهد هم سیاستگذار، هم مجری و هم داور باشد.

رئیس قوه قضاییه نقش هنرمندان را در کاهش لطمه های اجتماعی بسیار مهم دانست و اظهار داشت: پدیده های مذمومی مانند طلاق و اعتیاد باید طوری در جامعه نشان داده شوند که یک نفرت عمومی نسبت به آنها به وجود بیاید و از آن طرف ازدواج و جامعه سالم باید مورد تاکید قرار گیرد.

رئیسی اضافه کرد: گاهی ده ها و صدها سخنرانی نمی تواند به اندازه تولید یک اثر هنری اثرگذار جامعه را نسبت به قبح یک پدیده مذموم و منکر مثل فساد اقتصادی و فساد اداری آگاه کرده و در افکار عمومی نفرت به وجود بیاورد.

رئیس قوه قضاییه، پیش گیری از وقوع جرم را نیز به موازات رسیدگی به پرونده ها از ماموریت های مهم دستگاه قضا دانست و اظهار داشت: یکی از وظایف ما این است که لطمه های اجتماعی کاهش پیدا کند و این کار تنها با برگزاری نشست و سخنرانی کردن تحقق نمی یابد.

رئیسی برهمین اساس تاکید کرد: اصحاب هنر بعنوان بخش فرهنگ ساز، جامعه ساز و تمدن ساز، باید لطمه های اجتماعی را مساله شناسی کرده و راهکارهای برخورد آنها را برمبنای اهمیت و اولویت هر مساله در اختیار همه دستگاهها قرار دهند.

رئیس دستگاه قضا بر همین مبنا پیشنهاد کرد هنرمندان برای به تصویر کشیدن معضلات، در دادگاه ها و در زندان ها حضور یابند و با اطلاع از جزییات پرونده ها و گفتگو با لطمه دیدگان اجتماعی علل وقوع لطمه های اجتماعی را بررسی نمایند و برمبنای آن فیلم بسازند.

رئیسی اشاره کرد: پرونده های قضایی سرشار از نکاتی است که قابلیت پرداخت هنری دارند و به نمایش کشیده شدن آنها می تواند نسبت به یک پدیده قبیح ایجاد نفرت کرده و یا افکارعمومی را نسبت به موضوعات و پدیده های باارزش حساس نماید.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم توجه به فرهنگ نقد و نقدپذیری در جامعه، گفت: نقد و نقدپذیری باید در جامعه یک اصل و اساس باشد و معتقدیم همه مسئولان و دست اندرکاران باید نقد سازنده را بپذیرند و آنرا یک نعمت برای کشور و برای خودشان بدانند.

رئیسی تاکید کرد رفع لطمه های اجتماعی به همه دست اندرکاران و نقش آفرینان اجتماعی همچون اصحاب هنر مربوط می شود، اما در عین حال اظهار داشت که «نقد باید دلسوزانه، کارشناسی و اصلاح گر باشد» و «منتقدان باید در طرح نقدهایشان متوجه باشند که چه هدفی را پیگیری می کنند و کجا را هدف قرار گرفته اند».

رئیس دستگاه قضا در ادامه به ذکر نمونه هایی از موضوعات قابل طرح در تولیدات هنری پرداخت و اظهار داشت: هنرمندان می توانند درباره ضرورت قصاص در جامعه سخن بگویند، اما از آن سو ضرورت عفو و بخشش را هم مورد تاکید قرار دهید که قرآن کریم حیات جامعه را در قصاص قرار داده، ولی در همین قصاص بهترین وضعیت، بخشش و گذشت است.

رئیسی اضافه کرد: قتل یک انسان حکم قتل یک جامعه را دارد و فساد اقتصادی یک فرد به کل جامعه لطمه می زند، اما از آن طرف زمینه هایی هم برای اصلاح اجتماعی است که باید تبلیغ و ترغیب جامعه به آنها در آثار هنری مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: دشمن تلاش می کند اینگونه تبلیغ کند که فساد در کشور ما سیستماتیک است، اما من می گویم که فساد در کشور ما سیستمی نیست بلکه یک استثناء در یک اداره و سازمان است.

رئیسی اضافه کرد: ممکنست افراد مختلفی در یک پرونده درگیر فساد شده باشند، اما فساد در کشور سیستمی نیست، ولی بطور قطع مبارزه با فساد سیستماتیک است و سینماگران می توانند در فیلم های خود نشان دهند که آنچه در کشور وجود دارد، اراده نظام برای مقابله با فساد است.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: هاضمه انقلاب اسلامی و ذات نظام اسلامی ما فسادپذیری ندارد و این که یک گوشه ای در یک سازمان اداری فساد می شود که اگر به آن توجه نشود مانند هر لطمه اجتماعی بزرگ تر می شود، اما این مساله مربوط به مجموعه نظام نمی گردد و حتما با آن برخورد می شود.

رئیسی اضافه کرد: از زمانی که وارد قوه قضاییه شدم گفتم هر پرونده فسادی که از طرف مسئولان دولت ها یا افراد و رسانه ها مطرح شده و برای مردم دغدغه و ذهنیت به وجود آورده، باید رسیدگی و نتیجه آن به افکار عمومی اعلام گردد و تاکید کردم راهبرد ما این است که هیچ پرونده ای نباید زیر میز بماند.

رئیس قوه قضاییه همین طور تصریح کرد که در پیگیری این راهبرد تاکید شد «خط قرمز دستگاه قضا مستند حرف زدن است و نباید کسی بیهوده اتهامی را نسبت به کسی مطرح کند و افراد در جامعه امنیت داشته باشند و همین طور انگشت بهتان به سمت کسی نرود».

رئیسی با بیان اینکه دستگاه قضایی بدون توجه به خط و خطوط و ارتباطات سازمانی و گروهی به پرونده های فساد رسیدگی می کند و در صورت اثبات تخلف با متخلف قاطع برخورد خواهد شد، به هنرمندان سفارش کرد که آنها نیز موضوع مبارزه با فساد را با دو هدف مهم «عبرت آموزی» و «امیدآفرینی در جامعه» مورد توجه ویژه قرار گیرند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر لزوم اصلاح بسترهای فسادزا در کشور اظهار داشت: گاهی در اصلاح بسترهای فسادزا کوتاهی می شود که هنرمندان می توانند با تولید آثار هنری نسبت به این مساله هشدار دهند و حتما این هشدارها می تواند بخش های مختلفی را که مسئول لطمه زدایی هستند هوشیار کند.

رئیسی اضافه کرد: هنرمندان فقط وظیفه تبیین منکرها و زشتی ها و پلشتی ها را ندارند بلکه می توانند با تولید یک فیلم اثرگذار کاری کنند که جامعه پدیده هایی، چون زمین خواری و کوه خواری ودست اندازی به بیت المال و دیگر ابعاد فساد اداری و اقتصادی را مذموم بداند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش جنگ امروز را «جنگ روایت ها» دانست و گفت: امروز از هر حادثه روایت های مختلفی می شود که نمونه آن حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق بود که آنها تلاش کردند روایتی متفاوت از روایت ما عرضه کنند.

رئیسی در ادامه خطاب به هنرمندان اظهار داشت: در جنگ روایت ها، دقیق ترین و اثربخش ترین و اصلاح گرترین روایت باید ارائه شود و کار هنرمندانه این است که روایت درست را شما بر عهده بگیرید و نگذارید دیگران روایت دلخواه خودشان را عرضه کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مقام معظم رهبری نقش هنر و هنرمندان را در بیان حقایق بی بدیل می دانند، افزود: اصحاب هنر و مدیران این حوزه یک نقش و مسئولیت دارند و نباید به بهانه ممانعت یک مدیر، کارها بر زمین بماند، اما من هم موافقم که بخش دولتی در عرصه هنر نباید با بخش خصوصی رقابت کند.

رئیسی بر همین مبنا تصریح کرد که یک بازنگاهی در نوع روش های کاری بشود تا هر بخش بعنوان یک نهاد مکمل دیگری در امتداد تحقق اهداف بلند نظام و شکل گیری جامعه سالم و متعالی و ایجاد یک زندگی آرام برای مردم حرکت کنند.
رئیس قوه قضاییه دربخش دیگری از سخنانش به اهمیت قانون و قانونگرایی اشاره نمود و اظهار داشت: قوه قضاییه به قانون توجه ویژه دارد و قانون از مهم ترین ابزار کار قاضی است و در هنر هم باید همین نگاه حاکم باشد چونکه باب شدن قانونگریزی به سود هیچ کس نیست.


رئیسی با بیان اینکه هیچ کاری بدون رعایت چارچوب قانونی پسندیده نیست، اضافه کرد: قانونگریزی از همه بدتر است، از کسی که فرهیخته تر است بدتر است و قانونگرایی و رعایت قانون توسط همه خوب است و از کسانی که فرهیخته ترند، بهتر است.

وی بر همین مبنا تصریح کرد: توجه به قانون و اهمیت دادن به قانونگرایی در جامعه و زشت بودن قانونگریزی در جامعه از اموری است که باید در آثار هنری به تصویر کشیده شود که همه بدانند اگر قانونگریزی در جامعه رایج شد، جامعه سرپا نخواهد ماند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به «تکلیف مقام معظم رهبری برای توجه دستگاه قضا به مقوله فرهنگ در دوره تحول» به اصحاب هنر اظهار داشت که می توانند مسائل و مشکلات خودرا بوسیله معاونت پیشگیری و مرکز رسانه قوه قضاییه به اطلاع او برسانند.

رئیسی همین طور تصریح کرد که دغدغه های مطرح شده از طرف هنرمندان در این جلسه را هم بوسیله برگزاری جلسات مشترک با مسئولان ذیربط مانند وزیر فرهنگ و ارشاد و رئیس سازمان صداوسیما و تشکیل کارگروهی ویژه پیگیری خواهدنمود.

اظهارات اهالی سینما در دیدار با رئیس قوه قضاییه

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، تعدادی از اهالی هنر و سینماگران به بیان دیدگاه‎ها و نظرات خود درباره جایگاه هنرمندان در جامعه و ظرفیت‎های هنر در پیشبرد مأموریت‎های اجتماعی دستگاه قضایی پرداختند.

ارتباط تنگاتنگ چهره های فرهنگی با قوه قضاییه، معافیت های مالیاتی سینماگران، بکارگیری هیئت حل اختلاف هنرمندان، ورود و خروج هنرمندانی که از سالیان گذشته در خارج از کشور به سر برده اند و همین طور محاکمه شوراهای پروانه نمایش بجای محاکمه فیلمسازان پس از ساخته شدن فیلم، همچون درخواست های چهره های فرهنگی حاضر در این مراسم بود.

«خزایی» تهیه کننده سینما با اشاره به اینکه مبارزه با فساد اقتصادی، بارقه امید زیادی در دل اقشار مختلف مردم به وجود آورده است، ابراز امیدواری کرد که روند مبارزه و مقابله قوه قضاییه با فساد و مفسدان همچنان با قوت ادامه پیدا کند.

«منوچهر محمدی» تهیه کننده سینما با اشاره به سخنان اخیر رئیس قوه قضاییه درباب ضرورت راه اندازی دادسرای کارنکنان اظهار داشت: عده ای با کار نکردن، امضا نکردن و تولید را پیش نبردن، در حقیقت از پاسخگویی فرار می کنند.

وی اضافه کرد: مدیری که با چند میلیارد بودجه بر سر کار می آید، باید در آخر دوره مسئولیتش پاسخگو باشد که بازدهی وی در دوران فعالیش چه بوده است؟

«ساداتیان» تهیه کننده سینما نیز در این جلسه سینما را یک مرکز گردشگری با کارکردهای فراوان عنوان نمود و اظهار داشت: سینمای ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۴۲ سال سر پا بوده است، اما هیچگاه در طول این مدت ریتم مشخص و درستی را طی نکرده است.

وی با اشاره به اینکه سینما و تریبون های هنری به خوبی می توانند حرف دل مردم را درباب مشکل های ساختاری و دستگاه های اداری کشور بیان کنند، اظهار داشت: در یک سال قبل که ویروس منحوس کرونا خیلی ها را خانه نشین کرده است، آنچه توانسته مردم را به میزان قابل توجهی سرگرم کند تلویزیون و شبکه نمایش خانگی بودند.

این تهیه کننده سینما در صحبت های خود به انتقاد از نظارت صداوسیما بر کارهای شبکه نمایش خانگی و همین طور برداشته شدن معافیت مالی هنرمندان پرداخت و اظهار داشت: نباید دستمزد هنرمندان شناخته شده یا همان سلبریتی ها را به کل جامعه سینماگران تعمیم دهیم؛ در وضعیت فعلی، با یک حساب و کتاب ساده می توان دریافت که سرانه هر فردی که در سینما کار می کند ۴۰۰ هزار تومان است.

«میراعلایی» تهیه کننده سینما به تاکیدات مقام معظم رهبری درباب توجه به مقوله فرهنگ از طرف قوه قضاییه پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه شرایط به نحوری است که اغلب مدیرانی که بر سر کار می آیند به فکر اهداف شخصی خود هستند.

وی با اشاره به اینکه غربی ها امنیت کشور خودشان را در سالن های سینما پیگیری می کنند، بر ضرورت بیش از پیش مسئولان به مقوله سینما و تاثیرگذاری قابل توجه آن در جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: درست است که حاصل کار برخی فیلم های سینمایی در ایران سیاه نمایی است، ولی واقعیت آنست که امروز همین سینما موجب برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی ایران در بهترین جشنواره های سینمایی دنیا شده است.

میراعلایی فیلم های سینمایی خوب در کشورمان را نتیجه نبوغ فیلمسازان عنوان نمود نه نتیجه کارکرد مدیران و در همین زمینه پیشنهاد کرد که در سازمان بازرسی کل کشور، واحدی برای ارزیابی عملکردی مدیران تشکیل گردد.

وی اضافه کرد: زمانی که همراه با خانم درخشنده فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی زنند» را تولید می کردیم نگران بودیم که قوه قضاییه چه واکنشی به فیلم نشان خواهد داد و چقدر نگران نقش خودش در فیلم است؛ وقتی که در سینما فرهنگ بعد از نمایش فیلم از مردم پرسیده شد شما کدام نهاد را مقصر اتفاقی می دانید که در فیلم رخ داده است، بیشتر نظرات ناظر بر این بود که خانواده ها مقصر اصلی اتفاق رخ داده هستند.

«فرشته طائرپور» تهیه کننده سینما هم در سخنان خود اقدامات اخیر قوه قضاییه در حوزه های مختلف را سبب ایجاد طلیعه امید در دل ملت عنوان نمود.

این تهیه کننده سینما افزود: پس از انقلاب گرفتار انباشتگی فیلم ها، کلیپ ها و بیلبوردهای خیابانی فراوانی بوده ایم که به علت آنکه عمدتاً غیرهنری بوده اند نتوانسته اند آثار چندانی داشته باشند.

طائرپور با اشاره به اینکه نباید به علت اقدامات برخی سلبریتی ها به جامعه هنری کشور تاخته شود، عنوان کرد: ما توقع داریم که مدیریت روانی هوشمندانه تری نسبت به مقوله فرهنگ و هنر و تولیدکنندگان و افراد پیرامونی آن در کشور وجود داشته باشد.

«کاوه باشه آهنگر» کارگردان سینما نیز در سخنان خود اظهار داشت: نسبت به بودجه ای که در این دوران در اختیار سینماگران بوده است، به نظر می آید اهالی سینما در زمینه کاهش لطمه های اجتماعی کارنامه مثبتی داشته اند.

وی با اشاره به اینکه کاهش لطمه های اجتماعی را باید از بالا شروع کرد، اضافه کرد: ما الان باید به فکر ساختن فیلم هایی باشیم که در آنها مسئولان را کنترل نماییم.

باشه آهنگر با اشاره به بیکاری ۹۰ درصد از هنرمندان طی دو سه سال قبل اظهار داشت: بسیاری از کارگردانان ما هر ۴ سال یک دفعه فیلم می سازند؛ نباید تنها ۴ هنرمند تراز اول را دید؛ این هنرمندان راهشان را پیدا کرده اند و می دانند چگونه قرارداد ببندند و چه کار کنند که پول ها به حساب خودشان واریز نشود.

«مسعوده ده نمکی» نویسنده و فیلمساز سینما و تلویزیون نیز در این نشست اظهار داشت: سینما می تواند با استفاده از سوژه هایی که دستگاه قضا در اختیار آن قرار می دهد، در راه کاهش لطمه های اجتماعی حرکت نماید.

وی با اشاره به اینکه اصل «تعمیم» دست فیلمسازان را در فیلمسازی می بندد، عنوان کرد: باید فرهنگ سازی شود که نقد یک فرد در یک صنف، نباید نقد همه اهالی آن صنف تلقی شود. قوه قضاییه باید حامی هنرمندی باشد که بصورت صحیح به نقد یک فرد متهم در یک قشر یا صنف خاص می پردازد.

ده نمکی همین طور مستندسازان را چشمان بینای قوه قضاییه دانست و اظهار داشت: ضرورتی ندارد که آثار مستندسازان در رسانه ها پخش شوند بلکه قوه قضاییه می تواند این مستندات را در مستندسازان خریداری کند و با استفاده از این مستندها در امتداد کاهش لطمه های اجتماعی حرکت نماید.

این تهیه کننده سینما در ادامه ورود نهادها و ارگان هایی که وارد حوزه سینما شده اند را نقد کرد و اظهار داشت: این نهادها و ارگان های دولتی، بخش خصوصی سینما را نابود کرده اند. وقتی بخش خصوصی قوی در حوزه سینما وجود نداشته باشد چه کسی می تواند اقدامات نهادها و دستگاه های دولتی را نقد کند و به چالش بکشد.

ده نمکی تصریح کرد: باید به نقطه ای برسیم که رعب و ترس از فساد جای نمایش مبارزه با فساد را در جامعه ما بگیرد.

«سجاده چی» نویسنده سینما و تلویزیون نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه باید به شکلی عمل کرد که در جامعه کسانی که اهل فساد هستند همیشه احساس نگرانی داشته باشند، اظهار داشت: قوه قضاییه زمانی می تواند به خودش افتخار کند که دیگران از انجام خلاف های بزرگ می ترسند.

وی با اشاره به اینکه سینماگر باید این شجاعت را داشته باشد که درباب نقایص عملکردی مسئولان به آسانی بتواند صحبت کند، اظهار داشت: سینما باید عواقب سوء طلاق را به جامعه نشان دهد و از این طریق از افزایش آمار طلاق در کشور پیشگیری کند.

«حقیقی» فیلمساز طی سخنانی با اشاره به اینکه وقتی که در جامعه ای ناهنجاری به هنجار و عرف و رفتار تبدیل می شود باید مسئولان همّ و غم خودرا به کار گیرند و به دنبال دلیل اصلی این اتفاق بروند، عنوان کرد: قوه قضاییه بعنوان مسئول اجرای عدالت در جامعه باید به دنبال این باشد که چرا عدالت اجتماعی در جامعه آنگونه که باید و شاید اجرا نمی گردد.

«رئیسیان» فیلمساز نیز در این نشست با اشاره به اینکه مسئولان قضایی و فیلمسازان، با تمام آحاد جامعه مستقیما ارتباط دارند، اظهار داشت: وظیفه قوه قضاییه، نظارت بر اجرای قوانین برای بهبود جامعه و وظبفه ما نقد ساختارها و دستگاه های کشور است.
وی اضافه کرد: ما برای نقد کردن دیگران، نیاز به امنیت داریم که قسمتی از این امنیت، امنیت روانی و وجودی است که حکومت باید آنرا تامین کند.

رئیسیان بر ضرورت انحصاری نبودن و گسترده تر شدن پوشش خبری دادگاه های مربوط به فساد اقتصادی مسئولان اصرار کرد و اظهار داشت: دادگاه های علنی باید به مفهوم واقعی کلمه علنی باشند.

این فیلمساز با اشاره به اینکه مفهوم عدالت با تمام سرشت وجودی انسان سر و کار دارد، اظهار داشت: هنرمند نباید نگران آن باشد که به علت فیلمسازی درباب یک سوژه خاص، مورد مواخذه قرار خواهد گرفت.

«شفاه» تهیه کننده سینما نیز در این نشست با اشاره به اینکه در گام دوم انقلاب دلسوز نظام و کشور بودن به مفهوم آنست که درها را برای بیان اشکالات سیستم های حاکمیت باز نماییم، عنوان کرد: رفتار حاکمیت در قبال فیلمسازان به شکلی باشد که کسی که می خواهد از جانب مردم سخن بگوید بدون لکنت زبان حرف خودرا بر زبان بیاورد.

وی اضافه کرد: اگر جلوی ساخته شدن فیلم هایی با مضامین مهم گرفته شود قطع به یقین فیلمساز ناگزیر می شود که به دنبال ساختن فیلم های ضعیف و گاهی غیراخلاقی برود.

«صادقی» انیمیشن ساز کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه چاره کاهش خیلی از لطمه های اجتماعی این است که روند آموزشی از دوران کودکی افراد شروع شود، اضافه کرد: انیمیشن ها و بازی های کامپیوتری می توانند تا حد قابل توجهی آثار سوء لطمه های اجتماعی و مفاسد اقتصادی را به کودکان نشان دهند.

وی همین طور پیشنهاد کرد که کارگروه مشترک قوه قضاییه با اهالی سینما تشکیل گردد تا از این طریق هم رد و بدل اطلاعات صورت گیرد و هم قوه قضاییه نقطه نظرات خودرا به اهالی سینما منتقل کند.

«افشار» کارگردان سینما و تلویزیون نیز در این دیدار با بیان اینه یکی از دلیلهای وجود فساد در مدیران رده بالا تا رده پایین کشور وجود حفره هایی برای دور زدن قانون است، اظهار نمود: طی دو سال قبل مقابله خوبی با فساد در کشور صورت گرفته است، اما باید به این نکته توجه داشت که متاسفانه فساد در خیلی از بخش های کشور نهادینه شده است.

«شفیعی» تهیه کننده سینما و تلویزیون طی سخنانی اظهار داشت که باید از وزرای ارشاد و سازمان سینمایی دو سه دهه اخیر این سوال پرسید که چند درصد قوانین را درباب مجوز ساخت فیلم های سینمایی رعایت کرده اند.

«عسگرپور» دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر نیز اظهار داشت: این حجم ناامیدی نسبت به وضعیت مفاسدی که گسترش پیدا کرده نگران کننده است و باید علت آن پیدا شود.

«نجفی» تهیه کننده سینما نیز در سخنانی به ذکر خاطره ای از دوران ابتدایی مسئولیت خود در سازمان سینمایی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: در آن مقطع من به شهید بهشتی پیشنهاد ساخت فیلمی درباره قاضی شاره دادم و ایشان گفتند که با تمام قدرت و پشتوانه این کار را انجام دهید.

وی اضافه کرد: رئیس قوه قضاییه در ایجاد امنیت شغلی برای هنرمند می تواند نقش بسیار زیادی ایفا کند.

«احمدزاده» نویسنده نیز در سخنانی اظهار داشت: مدیریت عاقله در قوه قضاییه باید عکس العمل های دشمن را در مقابل اقداماتی که او انجام می دهد بسنجد و بهترین راه و شیوه را برای کارهای خود برگزیند.

«ابوالقاسم طالبی» کارگردان سینما نیز در این جلسه اظهار داشت: دستگاه قضایی نباید جلوی درباره مفسدان اقتصادی که فساد آنها محرز و محاکمه شده اند را بگیرد.

در اختتام این دیدار، اصحاب هنر نماز مغرب و عشاء را به امامت رئیسی اقامه کرده و در ضیافت افطاری رئیس دستگاه قضا شرکت کردند.

منبع:

1400/02/12
22:55:03
5.0 / 5
1083
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد