حقوق و قضا
معاون نظارت بر ضابطان دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام كرد

تسریع در فرآیند دادرسی با ایجاد ارتباط الكترونیك بین دادسراها و كلانتری های تهران

تسریع در فرآیند دادرسی با ایجاد ارتباط الكترونیك بین دادسراها و كلانتری های تهران

به گزارش حقوق و قضا معاون نظارت بر ضابطان دادسرای عمومی و انقلاب تهران اظهار داشت:  در راستای اجرای برنامه های سند تحول قضایی در مورد استفاده هر چه بیشتر از سیستم های الکترونیکی در امور قضایی و تاکید دادستان محترم تهران با همکاری نیروی انتظامی همه کلانتری های شهر تهران ظرف چند روز آینده، مجهز به سیستم برقراری ارتباط الکترونیک با نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران خواهند شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، سیدمهدی رضا کاظمی، معاون نظارت بر ضابطان دادسرای عمومی و انقلاب تهران با بیان این مطلب اضافه کرد: در همین راستا و با عنایت به مأموریت محوله از جانب دکتر القاصی دادستان محترم تهران، این معاونت با همکاری مرکز انفورماتیک ناجا و هم فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ طی دو ماه اخیر تمامی تلاش خویش را به کارگرفته تا با تجهیز کلانتری ها به سیستم های کامپیوتری و ایجاد بستر مناسب و آموزش به نیروهای دادسرا و کلانتریها زیر ساخت های لازم را برای برقراری ارتباط الکترونیکی و مکانیزه بین دادسراها و کلانتری های تهران فراهم نماید که در همین راستا یکی از دادیاران و همکاران قضایی معاونت به صورت تمام وقت در نواحی دادسرا و کلانتریها پیگیری مبحث و آموزش نیروها را بر عهده دارد.

کاظمی اضافه کرد: با برقراری این ارتباط تا امروز از 68 کلانتری شهر تهران، برای تعداد 55 کلانتری ارتباط الکترونیکی برقرار شده و طی 10 روز آینده تمامی کلانتری ها دارای این ارتباط خواهند بود.
معاون نظارت بر امور ضابطین دادستانی تهران خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته بعد ازکلانتریها، دیگر پلیس های تخصصی هم مشمول اجرای این طرح می گردند.

معاون دادستان تهران صرفه جویی در ابزار و ادوات و نیروی انسانی را از مهم ترین مزایای اجرای این طرح برشمرد و اضافه کرد: با عنایت به کمبود نیروی انسانی به خصوص در کلانتری ها از این به بعد به جای حضور مأموران در دادسراها و رفت و آمد آنها جهت حمل پرونده های قضایی، این مراحل از راه سیستم انجام خواهد گرفت و نیروهای کلانتری می توانند با تمرکز و توان بیشتر در خدمت کلانتری متبوع به مأموریت های مهم تری بپردازند.

وی افزود: از دیگر مزایای مهم این طرح سرعت در اجرای دستورات قضایی توسط نیروی انتظامی بوده که این امر می تواند رضایت ارباب رجوعان و شهروندان را به دنبال داشته باشد.

کاظمی عنوان کرد: مقام قضایی پس از صدور دستور بلافاصله از راه کامپیوتر آنرا به مرجع انتظامی ارسال و مرجع انتظامی پس از انجام فرآیند اداری، نتیجه را در کوتاه ترین زمان ممکن به داسرای مربوطه عودت می دهد.

معاون نظارت بر ضابطان دادسرای عمومی و انقلاب تهران افزایش امنیت دستورات قضایی و پیشگیری از جعل و سو استفاده و یا مفقود شدن دستورات و مکاتبات را از دیگر مزایای برقراری ارتباط سیستمی بین مراجع انتظامی و دادسراها برشمرد و ابراز امیدواری کرد پس از موفقیت در ایجاد ارتباط سیستمی با مراجع انتظامی، ارتباط دیگر ضابطان قضایی هم به صورت سیستماتیک با دادسراها بر قرار گردد.

به گفته کاظمی، شهر تهران بعنوان پایلوت و آزمایشی در اجرای این طرح در نظر گرفته شده و پس از اتمام مرحله آزمایشی، دیگر استان های کشور هم از این روش استفاده می نمایند.

منبع:

1400/02/05
13:37:48
5.0 / ۵
1096
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد