لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
باقری كنی:

قاتلان چند نفر ازقربانیان خشونت پلیس آمریكا دردادگاه محاكمه شدند؟

قاتلان چند نفر ازقربانیان خشونت پلیس آمریكا دردادگاه محاكمه شدند؟

حقوق و قضا: دبیر ستاد حقوق بشر با انتشار پیامی توییتری به استمرار خشونت پلیس آمریکا مقابل شهروندان خصوصاً سیاه پوستان واکنش نشان داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر ایران در صفحه شخصی خود در توئیتر با اشاره به استمرار خشونت پلیس آمریکا مقابل مردم عادی نوشت: «تنها ۱۸ روز در سال ۲۰۲۰، پلیس آمریکا کسی را به قتل نرسانده و جورج فلوید تنها یکی از ۱۱۲۷ نفر قربانی خشونت پلیس بوده است. قاتلان چند نفر از این قربانیان در دادگاه منصفانه محاکمه و محکوم شدند؟ بی جهت نیست که حتی دادگاه قاتل جورج فلوید هم نتوانسته مانع قربانی شدن «دانته رایت ها» شود.»
برمبنای اعلام سازمان حقوق بشر، آمارهای جدید نشان میدهد در سال میلادی گذشته ۱۱۲۷ نفر به ضرب پلیس آمریکا به قتل رسیده اند؛ این در حالیست که در قتل هایی که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ توسط پلیس آمریکا انجام شده، در ۹۸.۳ درصد موارد هیچ نوع اعلام جرمی مقابل مأمور خاطی صورت نگرفته است. اخیراً شلیک افسر زن پلیس به «دانته رایت»، جوان آمریکایی سیاه پوست ۲۰ ساله به سبب تخطی از مقررات ترافیکی که به کشته شدن وی انجامید، موجب تظاهرات اعتراض آمیز در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا و سرایت آن به دیگر شهرهای آمریکا شد. این حادثه همزمان با برگزاری جلسه ی محاکمه «درک چاوین»، افسر پلیس متهم به قتل جورج فلوید، رخ داد؛ جوان سیاه پوستی که سال قبل در همین شهر و زمانی که در بازداشت پلیس قرار داشت، از شدت فشار زانوی چاوین بر گردنش جان سپرد و زمینه ساز شکل گیری جنبش اعتراضی جهانی با شعار «جان سیاهپوستان ارزش دارد»، شد. آمارها حاکی از آنست که احتمال کشته شدن سیاهان توسط پلیس آمریکا، سه برابر سفیدپوستان است. این در حالیست که احتمال مسلح نبودن سیاهان ۱.۳ برابر بیشتر از سفیدپوستان گزارش شده است.


منبع:

1400/01/30
14:12:56
5.0 / ۵
1041
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد