حقوق و قضا

نام 100 نفر از محكومان امنیتی در فهرست عفو نیمه شعبان قرار دارد

نام 100 نفر از محكومان امنیتی در فهرست عفو نیمه شعبان قرار دارد

۱۰۰ نفر از محکومین امنیتی هم در فهرست عفو نیمه شعبان و ۱۲ فروردین ماه قرار دارند که برخی از محکومین حوادث آبان ماه سال ۹۸ را هم شامل می شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، در آستانه سالروز ولادت حضرت ولی عصر (عج) و ۱۲ فروردین سالروز جمهوری اسلامی ایران، رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات یک هزار و ۸۴۹ تن از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند. رئیس قوه قضائیه به مناسبت فرارسیدن این ایام فرخنده (ولادت حضرت ولی عصر (عج) و سالروز جمهوری اسلامی ایران) در نامه ای به رهبر انقلاب پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات این محکومان را که از جانب کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضائیه حائز شرایط لازم تشخیص داده شده اند، عرضه کرد و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت رهبر انقلاب قرار گرفت.۱۰۰ نفر از محکومین امنیتی هم در این فهرست عفو قرار دارند که برخی از محکومین حوادث آبان ماه سال ۹۸ را هم شامل می شود. یکی از خصوصیت های عفو های دو سال گذشته قرار گرفتن نام محکومان امنیتی در فهرست عفو است.

پیشتر هم در سال ۹۹ در مناسبت های مختلف به درخواست رئیس قوه قضائیه از مقام معظم رهبری برخی از محکومان امنیتی هم در کنار سایر محکومان، مشمول عفو یا تخفیف مجازات شدند.

یکی از خصوصیت های عفوهای اخیر اینست که برخی زندانیان مثل محکومین امنیتی که در دوره های قبل شامل عفو قرار نمی گرفتند در دوره تحول برای نخستین بار از این امتیاز بهره مند شده و اسامی آنها هم در فهرست زندانیان عفو شده قرار گرفته است. عفو محکومان امنیتی در ادامه اقداماتی همچون تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی از هم و ابلاغ سند امنیت قضائی و اجرای برنامه تحول قضائی همچون مصادیق مهم تحول خواهی در قوه قضائیه محسوب می شوند.


منبع:

1400/01/10
11:25:33
5.0 / 5
1256
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد