لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از زندان اوین در نخستین روز سال جدید

بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از زندان اوین در نخستین روز سال جدید

دبیر ستاد حقوق بشر در نخستین روز سال 1400 از زندان اوین بازدید کرد و در جریان دیدگاه ها و درخواست های زندانیان قرار گرفت.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین الملل قوه قضائیه، در اولین روز سال جدید از زندان اوین بازدید و با برخی از زندانیان گفت و گو کرد و در جریان دیدگاه ها و درخواست های آنها قرار گرفت.
وی با اشاره به بازدیدش از این زندان در توییتی در فضای مجازی نوشت: «با آرزوی سالی پر از خیر و برکت برای ایرانیان عزیز، روز اول سال هزار و چهارصد به دیدار از زندان اوین سپری شد؛
با تعداد زیادی از متهمان و محکومان صحبت کردم و دیدگاه ها و درخواست هایشان را شنیدم.»
دبیر ستاد حقوق بشر پیش تر در جریان بازدید از ندامتگاه زنان با اعلان اینکه نخبگان جامعه، خصوصاً حوزویان و دانشگاهیان، مسئولیتی بزرگ در قبال بازاجتماعی نمودن زندانیان دارند، تاکید کرده بود: تعامل با زندانی و شرایط نگهداری وی نباید برمبنای جرم او تنظیم شود؛ ملاک و معیار باید "بازگشت فرد به هنجارهای زندگی معمول جامعه" یا به عبارت دیگر باز اجتماعی شدن او باشد.
باقری کنی همین طور "هدف از آفرینش انسان را درنوردیدن مسیر تکامل دانسته" و اشاره کرد: هدف از مجازات حبس، محدود و محصور کردن فردی است که به دلایلی از مسیر تکامل منحرف شده و یا عاملی برای انحراف سایرین است تا آن شخص با دریافت کمک و راهنمایی لازم به مسیر درست بازگردد و هر زمان که این هدف به درستی محقق شود، زندانی باید به آغوش جامعه بازگردانده شود.
معاون بین الملل قوه قضائیه در بازدید از زندان تهران بزرگ نیز با اشاره به دو رسالت اصلی حکومت دینی یعنی اجرای عدالت و زمینه سازی برای تکامل و تعالی آحاد مردم، تصریح کرد: شاخص "زندانبانی تراز" باید این باشد که خانواده زندانی غیر از دوری و فراق از فرد زندانی هیچ نگرانی و دغدغه ای درباره سلامت، آسایش، رفاه و نشاط وی در زندان نداشته باشد.
دبیر ستاد حقوق بشر طی سال گذشته، از چهار ندامتگاه بازدید کرد که بعد از بازدیدهای مفصل و گپ و گفت با متهمان، خیلی از پرونده ها مورد رسیدگی و حل و فصل قرار گرفت.1400/01/05
16:28:48
5.0 / 5
1102
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد