حقوق و قضا
برای رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه

6۰ هزار میلیارد تومان برای تكمیل طرح ها و كاهش آثار منفی كرونا اختصاص می یابد

6۰ هزار میلیارد تومان برای تكمیل طرح ها و كاهش آثار منفی كرونا اختصاص می یابد

نمایندگان مجلس در مصوبه ای مقرر کردند ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و همینطور هزینه های معیشت و سلامت و کاهش آثار منفی کرونا اختصاص پیدا کند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بامداد امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه، بند الف تبصره یک را به این شرح اصلاح کردند: سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی تا سقف یک میلیون بشکه در روز و خالص صادرات گاز بیست درصد (۲۰%) و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی سی و هشت درصد (۳۸%) تعیین می شود.
با گزارش وزارت نفت در خصوص فروش و با بیان خزانه داری کل، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است بعد از وصول منابع بلافاصله نسبت به واریز این وجوه و سهم چهارده و نیم درصد ( ۵/ 14 % ) شرکت ملی نفت ایران از کل صادرات نفت خام و میعانات گازی(معاف از تقسیم سود سهام دولت) و هم سهم چهارده و نیم درصد ( ۵/ ۱۴%) شرکت دولتی ذی ربط وزارت نفت از محل خالص صادرات گاز طبیعی(معاف از تقسیم سود سهام دولت و مالیات با نرخ صفر) و همینطور سهم سه درصد (۳%) مبحث ردیف درآمدی ۲۱۰۱۰۹ جدول تبصره ۱ شماره (۵) این قانون اقدام نماید. مبالغ مذکور به صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال، محاسبه و تسویه می شود. مابه التفاوت سهم بیست درصد (۲۰%) از سقف یک میلیون بشکه صادرات مذکور تا سهم قانونی سی و هشت درصد (۳۸%)صندوق توسعه ملی از محل ورودی این صندوق به نسبت سهم صندوق در سال ۱۴۰۰ بعنوان بدهی دولت و وام تلقی میشود و بازپرداخت آن به صندوق با سازوکاری است که در بودجه سنواتی مشخص می شود.
نمایندگان همینطور بند ب تبصره یک را به این شرح اصلاح کردند: منابع حاصل از ارزش صادرات نفت مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۱، میعانات گازی و خالص صادرات گاز مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۲ و منابع در ارتباط با سهدرصد (۳%) مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۹ جدول شماره(۵) این قانون معادل یک میلیون و نهصد و نود و دو هزار و هفتصد و بیست میلیارد(۱.۹۹۲.۷۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود. دستگاههای اجرائی ملی مجاز به استفاده هزینه ای از منابع سه درصد (۳%)مناطق نفتخیز، گازخیز و توسعه نیافته نیستند.
صادرات فرآورده های نفتی مشمول این حکم نمی باشد.
نمایندگان همینطور در جزء ۳ بند ب تبصره یک مقرر کردند که در جداول مبلغ ششصدهزار میلیارد (۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال برای این جزء درج شود.
این جزء شامل افزایش تخصیص برای تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای این قانون بخصوص اصلاح نقاط حادثه خیز درون و برونشهری و راه اندازی تقاطع های غیرهمسطح مورد نیاز در ورودی شهرها، طرح هادی و بهسازی روستایی، توسعه زیرساختهای آموزش، طرحهای توسعه زیرساخت های آموزش الکترونیک مدارس، بهسازی و نوسازی مدارس تخریبی و دانشگاهها و مدارس حوزه های علمیه برادران و خواهران و جامعه المصطفی، هسته ای، واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر، حمل و نقل عمومی، راههای روستایی، تولیدی، زیرساختهای شهرکها و نواحی صنعتی، دولت الکترونیک، آموزش، آموزش های مهارتی و مهارت پروری و مهارت آموزی سربازان وظیفه، سلامت با اولویت پشتیبانی از بیماران دارای بیماری های خاص و بیماری سالک، جمعیت، محیط زیست و مهار(کنترل) آب و سیلاب، آب و فاضلاب با اولویت مناطق روستایی و عشایری، تأمین آب آشامیدنی شهرها و روستاها، توسعه و بازتوانی نیروگاههای برق، بافت فرسوده، بازآفرینی شهری و تحقیقات کاربردی بخش کشاورزی با اولویت حوزه دانش بنیان، تحقیقات کاربردی بخصوص دفاعی و هزینه های معیشت و سلامت و کاهش آثار منفی کرونا می شود.
منبع:

1399/12/24
12:45:49
0.0 / ۵
1064
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد