حقوق و قضا
رییس قوه قضاییه:

تریبون عمومی محل طرح و حل مسائل اختلافی نیست

تریبون عمومی محل طرح و حل مسائل اختلافی نیست

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: تریبون ها نه محل طرح و نه محل رفع مسائل اختلافی است بلکه این «جلسات خصوصی مسئولان» است که محل طرح و رفع مسائل اختلافی است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که امروز دوشنبه (۶ بهمن) برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز رحلت حضرت ام البنین (س) و گرامیداشت مقام مادران، همسران و خانواده معزز شهدا، اظهار داشت: امروز شهدا چراغ راه هدایت همه انسان ها هستند و پیام آنها برای ما پیام عبودیت و بندگی، اخلاص و مقاومت در راه حق است.

رئیس قوه قضاییه «توجه به خداوند متعال» و «ساختن زندگی برمبنای دین و آموزه های دینی» را همچون اهداف بلند شهیدان دانست و اضافه کرد: از خداوند متعال می خواهیم که جامعه ما در توجه به اهداف و مقاصد عالی شهیدان، توفیق بیش از پیش پیدا کند.

رئیسی در ادامه با اشاره به برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب به سبب شیوع بیماری کرونا، ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست اندرکاران برای برگزاری این نمایشگاه، اظهار نمود: توجه به کتاب و کتابخوانی، حرکت ارزشمندی است که در امتداد افزایش سطح اخلاق، معنویت و کاهش لطمه های اخلاقی و اجتماعی، بسیار نقش آفرین بوده و می تواند روحیه عدالتخواهی را در مردم افزایش دهد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباب ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه عنوان کرد: کتاب یک وسیله هدایت برای انسان ها در جهت انسان سازی، جامعه سازی و تمدن سازی است. به هر میزان که آگاهی اجتماعی بالا برود لطمه های اجتماعی کاهش پیدا خواهدنمود و به هر میزان افراد جامعه بیشتر از حقوق خود اطلاع پیدا کنند، اقدامات سوءاستفاده گران در جهت پایمال کردن حقوق مردم کاهش پیدا می کند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: توجه به حق، حق خواهی و عدالتخواهی همچون آثار فرهنگی توجه به کتاب و کتابخوانی است که گسترش آنها در جامعه با کاهش لطمه های اجتماعی و جرم و جنایت همراه خواهد بود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت وجود انسجام در جامعه و همین طور مسئولان اصرار کرد و اظهار داشت: تریبون ها نه محل طرح و نه محل رفع مسائل اختلافی است بلکه آنچه محل طرح و رفع مسائل اختلافی است «جلسات» هستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وجود جلسات در همه سطوح در کشور، عنوان کرد: تریبون ها باید محل امیدآفرینی و رفع نگرانی مردم و نشان دادن انسجام و آهنگ واحد در کشور باشد. تریبون ها اگر بجای رفع نگرانی به ایجاد نگرانی بپردازد در جهت خلاف خواست رهبری و مردم حرکت کرده است.

رئیسی افزود: متاسفانه می بینیم که گاهی جلسات به محل خوش وبش و تریبون ها به محل طرح مسائل اختلافی تبدیل می شوند در حالی که این مساله باید برعکس باشد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که آهنگ امروز کشور توانمندسازی هرچه بیشتر ایران اسلامی و خنثی سازی و رفع همه تحریم هاست، اضافه کرد: همه کسانی که دارای تریبون و جایگاه اجتماعی و مسئولیت هستند به این نکته توجه نمایند که ما برای داخل و خارج از کشور باید پیام انسجام و برای دشمنان نیز یک آهنگ واحد داشته باشیم.

رئیسی در ادامه با اشاره به تصویب قانون شوراهای حل اختلاف، از دولت و همین طور مجلس که با دو فوریت این قانون را به تصویب رساند تشکر کرد و اظهار داشت: نیروهای شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور تا کنون زحمات بسیار زیادی کشیده و منشا خدمات بسیار زیادی بوده اند و عدد پرونده ها و صلح و سازش ها، گواهی بر تلاش ها، زحمات و اخلاص این عزیزان است.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل کارگروه هایی از طرف مرکز شوراهای حل اختلاف، ستاد قوه قضاییه و همین طور استانها برای تبدیل وضعیت پرونده های شوراهای حل اختاف و همین طور تغییر وضعیت نیروهای فعال در این شوراها، اظهار داشت: باید برنامه ریزی ها به شکلی صورت گیرد که پرونده های قضایی سیر قضایی خودرا ادامه دهند و پرونده های مربوط به شوراهای حل اختلاف با محوریت سازش و حل اختلاف و باتوجه به شکل جدیدی که قانون تصویب کرده است، در این شوراها مطرح شوند.

رئیسی تغییر وضعیت نیروهای انسانی فعال در شوراهای حل اختلاف را نیازمند انجام بررسی ها و کارهای مقدماتی لازم دانست و اشاره کرد: تغییر وضعیت نیروهای انسانی شوراهای حل اختلاف باید به نحوی صورت گیرد که حتی یک روز وقفه هم در کار این شوراها ایجاد نشود چونکه وقتی قانون قطعیت پیدا کرد و قرار بر اجرای آن شد، باید همه مقدمات کار برای اجرای قانون انجام شده باشد.منبع:

1399/11/06
18:27:32
0.0 / ۵
1378
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد