لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
آیت الله رئیسی:

كسی حق ندارد مردم را ناامید كند

كسی حق ندارد مردم را ناامید كند

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه امروز کسی حق ندارد مردم را ناامید کند، اظهار داشت: یکی از مسائلی که می تواند مردم را امیدوار کند مبارزه و ریشه کنی فساد در سازمان ها و نظام اداری است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بامداد پنج شنبه در شورای اداری استان سمنان به میزبانی اداره کل دادگستری این استان، با اعلان اینکه اگر بخواهیم در نگاه مردم اعتماد آفرینی و افزایش سرمایه اجتماعی را داشته باشیم می بایست بدانیم که اجرای عدالت تضمین کننده اعتماد عمومی است، بیان کرد: زمینه کار و تولید شامل نیروی انسانی کارآمد، ظرفیت ها و ذخایر باارزش در کشور ما و استان سمنان برقرار است و پس باید از این ظرفیت ها به خوبی بهره برد.
وی با اعلان اینکه معادن، عرصه کار کشاورزی، صنایع و … در زمره ظرفیت های خوب استان سمنان است که می تواند رونق را به این استان بیاورد، اشاره کرد: در حوزه های مختلفی می توان امروز کارهای خوبی صورت داد برای اینکه زمینه فضای کسب وکار سالم وجود دارد اما باید از کارآفرین، تولیدکننده و سرمایه گذار خواست که مشکلاتشان را بیان کنند و از همه مهم تر در امتداد رفع مشکلاتشان گام عملی برداشت.

تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر رفع موانع تولید
رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه تاکید دارند که باید موانع تولید برداشته شود، اضافه کرد: یکی از این موانع قاچاق است برای اینکه تولید را در کشور گرفتار مشکل می کند و همین طور در میان کارآفرینان و تولیدکنندگان ناامیدی به وجود می آورد.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: کارآفرینی باید احساس سهولت کارها را داشته باشد تا بتواند ادامه تولید دهد پس ما معتقد هستیم هر کاری که بتوان برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان انجام داد تا فعالیت اقتصادی و امر تولید سهل شود، می بایست در دستور کار باشد.
وی با اعلان اینکه قوانینی در مجلس برای رفع موانع تولید و فضای کسب وکار مصوب شده اما دستگاه های اجرائی هستند که باید پیگیری کنند تا این قوانین به خوبی اجرا شود و همچون این کارهای باید پشتیبانی از تولیدکنندگان باشد، اضافه کرد: امروز باتوجه به شعار سال، تولیدکننده ما باید در بخش هایی که به دستگاه قضائی مرتبط می باشد، احساس داشتن یک پشتیبان و پشتوانه کند، یعنی بداند که تسهیلات بانکی پشتوانه او است و در اختیار دلالان و افراد نااهل در زمینه تولید قرار نخواهد گرفت، دومین پشتیبان تولیدکننده باید قوانین باشد یعنی باید بداند که قانون پشت او قرار دارد و تسهیلگر اقداماتش خواهد بود پس این احساس پشتوانه داشتن و پشتیبانی حقوقی است که می تواند او را به ادامه کار تولیدی دلگرم سازد.
نظام اداری اصلاح شود
رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه راهکارها را باید در نظام اداری اصلاح کرد، اظهار داشت: کارکنان ما به خوبی نظام اداری را می شناسند و می توانند گاهی به سرعت کاری را انجام دهند و گاهی هم می توانند با یک نگاه گره هایی هم در کار بیندازند پس مردم امروز از نظام اداری ما می خواهند که کارها را ضمن اینکه قانون مند انجام می دهند، بر مردم سهل و آسان کنند و این سخن درستی است.
آیت الله رئیسی با اشاره به امکان تضییع حقوق مردم در تطویل امور اداری، اظهار داشت: قانون باید اجرا شود اما آیا باید یک عمر طول بکشد تا فردی برای احقاق حق خودش یا گرفتن یک استعلام از یک هفت خوان کامل عبور کند؟ برخی طولانی شدن کارها سبب تضییع حق مردم می شود که در ادارات سبب گلایه مردم است
وی با اعلان اینکه فعالیت اقتصادی و یا هر فعالیتی می بایست با نظارت و کنترل همراه و جلوی فساد گرفته شود، اشاره کرد: فساد مطلقاً نباید در نظام اداری و سازمان ها لانه کند و مسئولان بیش از همه باید در این مورد حساس باشند، پس ما امروز معتقد هستیم که حتی اندکی فساد هم قابل قبول نیست.

نظام اداری سالم باید یک صفحه سفید خدمتگزاری برای مردم باشد
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: نظام اداری سالم باید یک صفحه سفید خدمتگزاری برای مردم باشد و نباید گذاشت که توسط یک کارمند فاسد لکه سیاهی بر آن بگذارد که این در اصل می توان گفت تضییع حقوق کارکنان صدیق همان مجموعه اداری است که با سلامت کار می کنند و سپس تضییع حقوق مردم را شامل می شود.
آیت الله رئیسی با اعلان اینکه عدالت مسئله بسیار مهمی است که حتی اولیا الهی برای بهره مندی جامعه از آن آمده اند، اظهار داشت: نظام اداری عادلانه باید پیگیری شود، نظام اداری که توأم با عدالت باشد و در آن توجه قانون و قانون مداری در اصل و اولویت باشد و کسی به خودش اجازه ندهد که قانون و حقوق مردم را نادیده بگیرد، پس در این نظام باید حقوق مردم و عام احترام گذاشت و نسبت به حقوق پایبند بود.
وی با اشاره به اینکه ایستادگی برای حق دارای اهمیت است، اشاره کرد: نقطه مقابل عدالت فساد است، فساد در حقیقت خروج از اعتدال است که می تواند کم و کیف متفاوتی داشته باشد پس باید به عدالت عمل کرد و امروز ملاک در اجرای عدالت قانون مداری است.
رئیس قوه قضائیه در ادامه به وضعیت استان سمنان اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه حول محور نماینده ولی فقیه در استان، اتحاد خوبی بین مسئولان استانی و شهرستانی و دستگاه های اجرائیست که این امر می تواند زمینه ساز توسعه در سطح این استان باشد که ظرفیت های بسیار خوبی را نیز در بخش های مختلف دارد.


منبع:

1399/11/02
23:27:44
0.0 / ۵
1225
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد