حقوق و قضا
رئیس قوه قضائیه تأكید كرد؛

بدون بخشایش با مقصران آبگرفتگی خوزستان برخورد شود

بدون بخشایش با مقصران آبگرفتگی خوزستان برخورد شود

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: مبحث آبگرفتگی در استان خوزستان برای چندمین بار است که اتفاق می افتد و لازم است به صورت جدی مبحث پیگیری شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز شورایعالی قوه قضائیه با تجلیل از شخصیت علمی و انقلابی مرحوم آیت الله یزدی در همراهی با امام و رهبری عنوان کرد: آیت الله یزدی در دوره ۱۰ ساله مدیریت دستگاه قضا، مخلصانه و دلسوزانه گام های ماندگاری برداشتند که قدردان زحمات ایشان هستیم.

رئیس قوه قضائیه، آیت الله یزدی را فقیهی پارسا و زمان شناس توصیف کرد که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به مبارزه با حکومت ستمشاهی بعنوان انکر المنکرات پرداخت و پس از پیروزی انقلاب هم با همه وجود از جمهوری اسلامی بعنوان اعرف معروفات حمایت کرد و هر جا لازم بود، با احساس مسئولیت و غیرت دینی و انقلابی وارد میدان می شد.

رئیسی ضمن اشاره به شخصیت ساده زیست آیت الله یزدی اشاره و خاطرنشان کرد: آیت الله یزدی پس از ۹۰ سال زندگی شرافتمندانه و متعهدانه و با وجود مسئولیت های مختلف، اندوخته ای از دنیا نداشت و حتی تنها منزل مسکونی خویش را وقف حوزه علمیه قم و کرد و حقیقتاً دلداده اسلام و خدمتگزار ملت و کشور بود.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به فرا رسیدن «هفته پژوهش» از تحقیق و پژوهش بعنوان یکی از پایه های مهم تحول در نظام قضائی یاد کرد و اظهار داشت که در دوره تحول قضائی می توان خیلی از مسائل حقوقی را با نگاهی نو شناخت و حل کرد.

رئیسی اضافه کرد: اگر یک قاضی در کنار صدور رأی به تبیین استدلال و مستندات آن رأی پرداخت و کار پژوهشی کرد، این اتفاق لازم است که مورد توجه و تقدیر مدیران دستگاه قضائی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: بعضی از احکام به لحاظ قوت کار حقوقی و پژوهشی انجام گرفته، می تواند بعنوان مبحث یک رساله دکتری مورد توجه نخبگان حوزه و دانشگاه و محققان و دانشجویان علم حقوق قرار گرفته و الگویی برای همه همکاران دستگاه قضا باشد.

رئیس قوه قضائیه ایده پردازی و تدوین نظام مسائل برای رسیدن به راهکارهای جدید در حل مسائل قضائی را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید بررسی نماییم که با چه روش های نوینی می توان به پرونده های جنایی و دعاوی خانواده، دعاوی مالی و مباحث در ارتباط با اسناد و املاک رسیدگی کرد که هم به مبانی قرآنی و فقهی نزدیک بوده و هم کارآمدتر باشد.

رئیسی دقت در آمار و ارقام در فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی را هم مورد تاکید قرار داد و با رد برخی آمار مطرح شده درباره ورودی پرونده های قضائی اظهار داشت: اینکه برخی رقم پرونده های ورودی به قوه قضائیه را ۱۷ میلیون پرونده عنوان کرده اند درست نیست و مجموع پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف و دادگستری ها حدود ۹ میلیون فقره است.

رئیس دستگاه قضا متذکر شد «آمار ۱۷ میلیونی پرونده های قضائی در واقع در ارتباط با فرآیند رسیدگی به ۲ میلیون پرونده وارده به شوراهای حل اختلاف و ۷ ملیون پرونده مفتوح در دادگستری هاست که در یک چرخه از بازپرسی و محاکم تا دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار می گیرند».

رئیسی با اشاره به اینکه نتایج مطالعاتی حاصل از آمار نادرست، درست نخواهد بود، از محققان و پژوهشگران خواست که در صدمه شناسی مسائل اجتماعی و بررسی مسائل در ارتباط با جرم شناسی هم به آمار دقیق مجرمین و بزه دیدگان توجه کنند؛ نه آمار نادرستی که بعضاً مطرح می شود.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با ابراز خرسندی از اعلام پیروزی مردم کشورهای مختلف منطقه بر عناصر تکفیری ساخته و پرداخته آمریکا و اروپا و رژیم صهیونیستی اظهار داشت که این پیروزی غرورآمیز، ثمره مجاهدت ها و خون پاک حاج قاسم سلیمانی و هزاران شهید جبهه مقاومت است.

رئیسی درس بزرگ پیروزی جبهه مقاومت بر تکفیری ها و عناصر تروریست داعش را «پیروزی گفتمان مقاومت» عنوان نمود و اظهار داشت: مقاومت راهبرد و سیاست قطعی جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا و اروپا و دشمنان است و هزینه ایستادگی کمتر از سازش و تسلیم خواهد بود.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: سخن روشن جمهوری اسلامی و پیام ملت بزرگ ما مقاومت و تاکید بر اهداف مقدس نظام اسلامی است و دشمن باید به جای کوشش برای دو قطبی سازی و ایجاد چندصدایی در ایران به تعهدات خود پایبند باشد و به تعهداتش عمل کند.

تأکید بر برخورد بدون بخشایش با عوامل قاصر و مقصر در مبحث آب گرفتگی خوزستان

رئیس قوه قضائیه در واکنش به گزارش حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با تشکر از حضور میدانی و سرکشی وی در استان خوزستان اظهار داشت: نفس حضور مسؤلان در میان مردم در زمان مشکلاتشان باعث می شود مردم بدانند عده ای پیگیر مسائل آنها هستند و همین مساله باعث آرامش خاطر آنها می شود.

رئیسی تاکید کرد: مبحث آب گرفتگی در استان خوزستان برای چندمین بار است که اتفاق می افتد و لازم است به صورت جدی مبحث پیگیری شود و اگر قصور، تقصیر و ترک فعل افرادی باعث بروز این شرایط شده، بدون هیچ گونه رودربایستی و بخشایش برخورد شود.

رئیس دستگاه قضا به مدیران دستگاههای موظف در استان خوزستان هم اخطار داد که باید بدانند ملزم به اجرای توافقات و پیشنهادات عرضه شده برای حل مشکلات مردم هستند.


منبع:

1399/09/25
12:18:50
5.0 / ۵
1182
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد