لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس سازمان بازرسی كل كشور خبر داد:

برقراری خط ارتباطی دریافت شكایات مردمی بین سفارت ایران و عراق

برقراری خط ارتباطی دریافت شكایات مردمی بین سفارت ایران و عراق

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان بازرسی كل كشور با رئیس كمیسیون درستكاری عراق به صورت ویدئو كنفرانسی گفتگو و بر افزایش همكاری ها تاكید كرد


به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در نشست ویدئوکنفرانسی با قاضی علاء جواد رئیس کمیسیون درستکاری عراق ضمن اشاره به یادداشت تفاهم همکاری که قبلاً بین سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی و کمیسیون درستکاری عراق به امضا رؤسای قبلی این دو سازمان رسیده بود اظهار داشت: یکی از مواردی که برای هر دو کشور بسیار حائز اهمیت می باشد، وجود شفافیت، پاک دستی و تربیت مدیران سالم برای اداره امور اجرایی کشور است که از راه دستگاههای سالم و شفاف محقق می شود. همه می دانیم که ویروس فساد در هر شرایطی تلاش می کند مدیران و دستگاههای تحت امرشان را با مشکل مواجه کند. ازاین رو ما بعنوان عالی ترین دستگاه نظارتی در کشورهای خود باید تمام توان خویش را برای رسیدن به هدف شفافیت و درستکاری به کار ببریم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با عرضه پیشنهادهایی در قالب تفاهم نامه همکاری دوجانبه اظهار داشت: دو سازمان برنامه ریزی های خوبی در گذشته داشته و سمینارهای مشترک آموزشی را در دو کشور ازجمله در شهرهای تهران، بغداد و مشهد مقدس برگزارشده است. با عنایت به همه گیری بیماری کرونا این گونه برنامه ها مجدد می تواند به صورت برخط و از راه ویدئوکنفرانس از سر گرفته شود.
وی افزود: پیشنهاد دوم این است که یک خط ارتباطی مردمی میان سفارتخانه و کنسولگری های دو کشور برای دریافت شکایات شهروندان دو کشور از دستگاههای اجرایی ایجاد شود تا این شکایات در اختیار سازمان بازرسی کل کشور ایران و همینطور کمیسیون درستکاری عراق گذاشته شود و در اسرع وقت رسیدگی و نتیجه آن اعلام گردد.
وی خاطرنشان کرد: این خط ارتباط مردمی در ارتباط با کشور روسیه با ایران در حال انجام می باشد و همینطور در جلسه اخیر کشورهای عضو اتحادیه آمبودزمان اوراسیا این پیشنهاد مطرح و مورد موافقت همه اعضا قرار گرفت.
حجت الاسلام درویشیان ضمن اشاره به راه اندازی سامانه گزارشگران فساد توسط سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور ایران علاوه بر سامانه دریافت شکایات مردمی، اخیراً سامانه گزارشگران فساد را راه اندازی کرده که با استقبال خوبی از جانب مردم روبرو شده و می تواند در مقابله با فساد و شفافیت دستگاه ها تاثیر بسزایی داشته باشد. ما آمادگی داریم هر وقت کمیسیون درستکاری عراق نیاز داشته باشد، فرایند سامانه «دریافت شکایات مردمی» و «گزارشگران فساد» و تجربیات حاصل از آنرا در اختیار شما بگذاریم.
وی ضمن اشاره به عضویت ایران در انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی و آسیایی، به کمیسیون درستکاری عراق پیشنهاد کرد تا این کشور هم به عضویت این دو انجمن آمبودزمانی در بیاید و اعلام آمادگی کرد با عنایت به این که سازمان بازرسی کل کشور خزانه دار انجمن آمبودزمان آسیایی و نایب رییس انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی است حمایت لازم از عضویت عراق را به عمل آورد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تاریخی دو کشور تاکید کرد: ارتباط نزدیک سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون درستکاری عراق می تواند ابعاد ارتباطات دو کشور را ارتقا دهد.
وی ابراز امیدواری کرد دو طرف در آینده همکاریهای بیشتری در حوزه قضائی، بحث قاچاق، مبارزه با تروریسم، حمایت حقوقی و قضائی از سرمایه گذاران و سایر زمینه های پیشگیری و مقابله با فساد داشته باشند.
در ادامه این دیدار، قاضی علاء جواد حمید رئیس کمیسیون درستکاری عراق با تاکید بر اجرای یادداشت تفاهم همکاری میان سازمان بازرسی کل کشور و این نهاد عراقی اظهار داشت: بحث مبارزه با فساد برای هر دو کشور حائز اهمیت می باشد. ویروس فساد اثر گسترده و مخربی در عراق داشته است. این شرایط ایجاب می کند که ما همکاری گسترده تری با طرف های مختلف ازجمله با کشور همسایه خود یعنی ایران داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به عضویت ایران در نهادهای بین المللی مبارزه با فساد اظهار داشت: ما در کمیسیون درستکاری عراق مشتاق هستیم از تجربه های سازمان بازرسی کل کشور ایران در زمینه مبارزه با فساد استفاده نماییم.
رئیس کمیسیون درستکاری عراق با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده از جانب رئیس سازمان بازرسی کل کشور خواهان بررسی چگونگی اجرایی شدن این پیشنهادها در کارگروه های تخصصی بین دو کشور شد.
در آخر مقرر شد مبحث تبادل تجربیات دو کشور در زمینه مبارزه با فساد در چارچوب سمینارهای آموزشی مشترک در کارگروه مشترکی در سطح کارشناسان بحث و بررسی شود.

1399/09/07
13:24:27
5.0 / ۵
1436
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد