لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

كار و بار سكه سالن های غیرقانونی عقد در بحبوحه كرونا

كار و بار سكه سالن های غیرقانونی عقد در بحبوحه كرونا

به گزارش حقوق و قضا در این روزهای كرونایی كه بنا بر دستور ستاد مقابله با كرونا تالارهای پذیرایی و رستوران ها از برگزاری مراسم و عرضه خدمات به مهمانان منع شده اند، مجموعه هایی تحت عنوان دفتر ازدواج در حال برگزاری مراسم به همراه پذیرایی ناهار وشام هستند. ازاین رو در چند روز گذشته ایسنا  با انتشار گزارشی ضمن بیان شرایط موجود، علت برگزاری چنین مراسمی را از دفاتر ازدواج جویا شد؛ گزارشی كه با واكنش كانون سردفتران ازدواج و طلاق در خصوص غیر قانونی بودن این مجموعه ها و جعل عنوان سردفتران در جهت مشروع جلوه دادن فعالیتشان مواجه گردید.به گزارش ایسنا، سالن های عقد این چنینی که عمده فعالیت تبلیغاتی آنها در فضای مجازی شکل می گیرد، نه رَسته ای از اتحادیه تالارهای پذیرایی محسوب می شوند و نه حتی دفترخانه ازدواج! با این وجود بعضی از این سالن ها با اسم و درمواردی با تابلوی جعلی سردفتران در حال فعالیت هستند، برخی دیگر اما فعالیت شان مشابه صنف تالارداران است اما زیرمجموعه آنها نیستند و در این روزهایی که به سبب شیوع کووید ۱۹ تالارها و رستوران ها از برگزاری مراسم منع شده اند، این سالن های عقد به سبب عدم تعلق به ارگان و اتحادیه ای به صورت خودمختار در حال فعالیت هستند، آن هم نه با شش، ۱۰ و یا ۲۰ میهمان بلکه گاهی بعضی از آن هاا تا ۷۰ میهمان را پذیرا هستند.

برخی از آنها حتی شعبه هم دارند! در پیج اینستاگرام بعضی از این سالن ها نوشته شده است "دفتر ازدواج و عقد با دو سالن متفاوت". برخی دیگر اما شعارشان "برگزاری خاص ترین مراسم عقد همراه با آتلیه اختصاصی و پذیرایی ناهار و شام" است.

همچنین هرچه به تاریخ ۹۹.۹.۹ نزدیک می شویم به سبب رُند بودن تاریخ، تبلیغات این سالن ها نیز برای جذب مشتری داغ تر می شود. یکی از این سالن ها در پیج اینستاگرام خود چنین نوشته است: «در روف گاردن ما دو جای خالی شام در ایام قبل و پس از تاریخ ۹۹.۹.۹ قابل رزرو است. توجه کنید اگر قبل و پس از ۹۹.۹.۹ نیز مراسم خودرا برگزار کنید همان تاریخ ۹۹.۹.۹ برایتان ثبت می شود!» حتی بعضی از این سالن ها برای برگزاری مراسم کامل عروسی در همین تاریخ اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، سوال مهم اما اینجاست که چگونه چنین سالن هایی بدون مجوز و بدون تعلق به ارگان و اتحادیه ای در حال فعالیت هستند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود؟ سالن هایی که به سبب نبود نظارت و پیگیری دقیق حتی در ایام کرونائی هم خودمختارانه در حال برگزاری مراسم و بازی با جان مردم هستند.

فعالیت شش ساله این مجموعه ها بدون هیچگونه مجوز

علی اصغر زارعی - نائب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق - با تاکید بر اینکه به دلیل آسیب چنین مجموعه هایی برای دفاتر ازدواج و سردفتران، نخستین شاکی آن ها کانون سردفتران ازدواج و طلاق است، به ایسنا گفت: بیش از شش سال است که مجموعه هایی تحت عنوان سالن عقد، اتاق عقد، باغ عقد، روف گاردن اختصاصی، خانه عقد و... بدون هیچ نوع مجوزی از هیچ صنف و ارگانی در حال فعالیت هستند. بدین جهت کانون سردفتران در سال ۹۶ طی مکاتبه ای با اتاق اصناف تهران لزوم ساماندهی چنین مجموعه هایی را به اطلاع رساند.

وی افزود: همین طور اتاق اصناف تهران این درخواست کانون را به اتحادیه تالارهای پذیرایی ارجاع داد. از این جهت کانون سردفتران ازدواج و طلاق طی جلسه ای این مساله را با اتحایه تالارها بیان کرد و کانون باتوجه به لزوم ساماندهی چنین مشاغل نوظهور، ایجاد یک رسته جدید در صنف تالارهای پذیرایی را به اتحایه تالارهای پذیرایی پیشنهاد نمود تا این مشاغل بتوانند مطابق با دستورالعمل های خاص از اتحادیه تالارهای پذیرایی مجوز بگیرند و فعالیت قانونی داشته باشند.

شکایت کانون سردفتران به سبب "جعل عنوان"

پلمب چهار مجموعه متخلف

زارعی در ادامه اظهار داشت: به جهت فعالیت غیر قانونی این مجموعه ها، علاوه بر رفتارهای ایجابی نیازمند رفتارهای سلبی نیز بوده ایم. بدین جهت دادخواستی را در دادسرای سعادت آباد -با توجه به اینکه اغلب این مجموعه ها در مناطق غرب تهران مشغول به فعالیت هستند - طرح کردیم و حدود ۲۳ مجموعه متخلف را در نخستین فهرست به دادسرا اعلام و شکایتی تحت عنوان "جعل عنوان" تنظیم کردیم چونکه بعضی از این مجموعه ها با واگذاری دفتر توسط سردفتران و یا سو استفاده و جعل عنوان، شماره و یا تابلو سردفتران در حال فعالیت هستند تا اینطور به کار خود مشروعیت ببخشند.

نائب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق افزود: از طرف دیگر با دستور ویژه نماینده دادستان سعادت آباد، اماکن مطابق با قانون نظام صنفی، موظف به پلمب این مجموعه ها شد. بدین جهت اماکن درباره مجوز چهار مجموعه از آن ۲۳ مجموعه، از کانون سردفتران استعلام و هر چهار مجموعه را به سبب نداشتن مجوز و فعالیت با جعل عنوان سردفتران پلمب کرد.

پاسخ اتحادیه تالارهای پذیرایی به استعلام اماکن چه بود؟

وی با اشاره به استعلام سایر مجموعه ها از اتحادیه تالارهای پذیرایی به جهت ماهیت فعالیت شان اظهار داشت: متاسفانه با وجود صحبت های قبلی کانون با اتحادیه تالارها و در جریان بودن آنها از فعالیت غیر قانونی این مجموعه ها، اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران در پاسخ به استعلام اماکن درباره مجوز فعالیت چنین مجموعه هایی گفته بود که این مجموعه ها در حال تشکیل پرونده هستند و با این پاسخ تمامی اقدامات کانون دراین زمینه را کور و ابتر کرد.

غیرقانونی بودن فعالیت مجموعه هایی که مدعی ثبت موسسه هستند

نائب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با اعلان اینکه بررسی و رسیدگی به تخلفات خیلی از این مجموعه ها به سبب ماهیت شان در حیطه کار کانون نیست، اظهار نمود: بعضی از این مجموعه ها مدعی هستند که موسسه ثبت شده دارند اما در اساسنامه همان موسسات نیز آمده است: « در صورت ضرورت قانونی، انجام موضوعات بعد از ستاندن مجوزهای لازم انجام شود» بدین سبب فعالیت این مجموعه ها بدون ستاندن مجوز غیر قانونی می باشد.

زارعی در ادامه اظهار داشت: کانون سردفتران ازدواج و طلاق در حیطه وظایف خود بعد از بازرسی های گوناگون از تخلفات سردفتران در واگذاری دفتر به اشخاص دیگر، فهرست مجموعه ها و سردفتران متخلف را جهت رسیدگی، اعلام نظر و اعمال ماده های۳۲ و ۴۲ به دفتر ریاست عالی سازمان ثبت ارسال کرده است.

تبلیغات برگزاری مراسم نامتعارف در اینستاگرام

چرا پلیس فاتب پاسخگو نیست؟

وی افزود: اغلب این مجموعه ها در فضای مجازی در حال فعالیت تبلیغاتی برای مجموعه خود هستند. گاهی بعضی از مراسم غیر متعارفی که حتی اشخاص در خانه خود امکان برگزاری آنرا ندارند، در سالن های این مجموعه ها انجام می شود. بدین جهت کانون این فعالیت ها را به پلیس فاتب اعلام نموده است اما تا کنون رسیدگی به آنها انجام نشده است همین طور نمی توان از کانون سردفتران توقع داشت که به سبب سو استفاده بعضی از این مجموعه ها از تابلو، شماره و نام سردفتران به فعالیت تمامی این مجموعه ها رسیدگی کند بلکه ما در حیطه مسئولیت خود از فعالیت بعضی از مجموعه ها جلوگیری کرده ایم اما باتوجه به ماهیت سایر مجموعه ها، جلوگیری از آنها در اختیار کانون سردفتران ازدواج و طلاق نیست.

به گفته نایب رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، قانون نظام صنفی، این اجازه را به اماکن داده است که بطور مستقل و بدون نیاز به اقدامی از طرف اتحادیه های مربوطه برای جلوگیری از فعالیت غیرقانونی این مجموعه ها اقدام نماید.

نصب تابلوی دفتر ازدواج به مفهوم فعالیت قانونی نیست

وجود شعبات برای دفتر ازدواج تخلف است

زارعی تاکیدکرد: مردم باید توجه نمایند که به صرف نصب تابلوی دفتر ازدواج در مجموعه ای، آن مجموعه به صورت قانونی کار نمی کند بلکه برای اطمینان از مجموعه های قانونی باید ابلاغ سردفتری آن مجموعه را مشاهده کنند و بدانند مطابق با ابلاغ سردفتری، دفاتر ازدواج تنها حق فعالیت در یک مکان مشخص را دارند و وجود شعبات گوناگون برای دفتر ازدواج غیر قانونی می باشد همین طور سردفتردار موظف است شخصا در دفتر ازدواج حضور داشته باشد.

اعلام آمادگی کانون سردفتران برای همکاری با نهادهای نظارتی

وی در آخر با تاکید بر اینکه فعالیت چنین مجموعه هایی منجر به کم کاری و گاهی ورشکستگی و استعفای سردفتران و لطمه جدی به این صنف شده است، اظهار نمود: باتوجه به رشد بیش از پیش و فعالیت غیر قانونی چنین مجموعه هایی، در صورتیکه اقدام درستی برای ساماندهی آنها انجام نشود، در آینده ای نزدیک شاهد وارد آمدن صدمات جدی به مردم و اصناف مرتبط خواهیم بود. بدین جهت کانون سردفتران ازدواج و طلاق آمادگی خودرا جهت همکاری با مراکز نظارتی و تداوم و پیگیری اقدامات پیشین خود اعلام می کند و در صورت نیاز می تواند فهرست مجموعه های غیرقانونی را در اختیار مراکز نظارتی قرار دهد.1399/08/24
14:21:12
5.0 / ۵
1455
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد