حقوق و قضا
دبیر ستاد حقوق بشر با حضور در سفارت افغانستان:

راهكار واقعی مبارزه با تروریسم، همكاری دولت های منطقه است

راهكار واقعی مبارزه با تروریسم، همكاری دولت های منطقه است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اظهار داشت: راهكار واقعی مبارزه با تروریسم، همكاری دولتهای منطقه بدون دخالت بیگانگان است، چونكه با ورود بیگانگان، مبارزه با تروریسم به بازی سیاسی میان قدرت ها و میدان تبادل امتیازهای سیاسی و امنیتی تبدیل می شود.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (چهارشنبه) با حضور در سفارت افغانستان در تهران، در دیدار «عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در ایران، ضمن ابراز تأسف از حادثه تروریستی که منجر به کشته و مجروح شدن تعداد قابل توجهی از مردم خصوصاً جوانان دانشگاهی در کابل شد، گفت: «این حادثه سبب تألم و تاثر همه ملت ایران شد و بنده به نمایندگی از طرف رئیس قوه قضائیه و بعنوان دبیر ستاد حقوق بشر مراتب همدردی و تسلیت دستگاه قضایی و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را به دولت و ملت افغانستان ابلاغ می کنم».

وی با اعلان اینکه دو ملت ایران و افغانستان در مبارزه با تروریسم کم هزینه نداده اند، اظهار داشت: «دشمنان به سبب ناکامی در مقابل ملت های ما بزدلانه از "سلاح کشتارجمعی تروریسم" بهره برده و می کنند».

باقری اشاره کرد: «تروریسم "فناوری جنایت و کشتار غرب وحشی" است که هیچ ارزشی حتی برای جان انسان ها قائل نیست».

دبیر ستاد حقوق بشر اشاره کرد: «امریکا و برخی کشورهای غربی برای پیشبرد سیاست هایشان از هر ابزاری همچون سلاح های کشتار جمعی استفاده می نمایند، به همین دلیل امریکا سلاح اتمی را در ژاپن به کار برد و هزاران انسان را از بین برد، برخی کشورهای اروپایی سلاح شیمیایی را در اختیار صدام قرار دادند و بدین سان هزاران شهروند و سرباز ایرانی را شهید و مصدوم کردند، حالا نیز امریکا و برخی قدرت های غربی با سلاح کشتار جمعی تروریسم می خواهند ملت های منطقه را وادار به تسلیم در مقابل زورگویی های خود کنند».

وی با تاکید بر اینکه بین ما و آنها تفاوتی به نام منافع وجود دارد، اظهار داشت: «آمریکایی ها هر آنچه که مقابل منافع آنها باشد تروریسم می نامند. اگر بخواهیم نسبت حقیقی امریکا و تروریسم را درک نماییم، کافی است به این واقعیت توجه گردد که امریکا بزرگترین، شجاع ترین و مقتدرترین فرمانده مبارزه با تروریسم را که هم در پاکسازی خاک لبنان از لوث وجود تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی نقش محوری ایفا کرد و هم در جمع کردن بساط تروریسم تکفیری در عراق و سوریه میدانداری کرد، بزدلانه در تاریکی شب به شهادت رساند».

باقری با اشاره به نقش آفرینی مؤثر و منطقه ای شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم، اظهار داشت: «شهید سلیمانی و مکتب او، سرمایه ارزشمندی برای همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم چه در شکل دولتی آن (رژیم صهیونیستی) و چه در شکل تکفیری آن.

دبیر ستاد حقوق بشر اشاره کرد: «در کارزار میان تروریسم و ملت های منطقه همچون لبنان و عراق و سوریه، امریکا تمام قد در کنار تروریست ها ایستاده و ناتوانی های خودرا با جنایت پیشگی و درنده خویی، به زعم خود با ترور سردار سلیمانی جبران کرد و ملت های منطقه را داغدار و تروریست های صهیونیستی و تکفیری را شادمان نمود، اما راه سلیمانی تا ازاله ریشه تروریسم که حضور متجاوزانه امریکا در منطقه است، ادامه دارد».

وی افزود: «امریکاییها برای پیشبرد منافع نامشروع شان از یکسو با بهره گیری از "تیغ تروریسم"، تلاش دارند تا ملت های آزادیخواه را وادار به تسلیم کنند و از طرف دیگر با "سپر حقوق بشر"، به عملیات تروریسم-شویی مبادرت کرده و درصدد پاک کردن پرونده سیاه و پر از جنایت تروریست ها هستند. بدین جهت در قاموس سیاست های کلان و راهبردی امریکایی ها، تروریسم و حقوق بشر دو روی سکه زور و تزویر آنها هستند».

باقری با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی افغانستان و ایران، اظهار داشت: «سرنوشت دو ملت ما با هم گره خورده است. ما سابقه ایستادگی در مقابل این فشارها و دشمنی ها را داریم. دشمنان ما وقتی که دیدند نمی توانند استقامت ملت ایران را درهم بشکنند، تروریسم اقتصادی را به جان این ملت انداختند؛ تروریسم اقتصادی سلاح کشتار جمعی امریکا مقابل ملت ایران است».

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم، تصریح کرد: «راهکار واقعی مبارزه با تروریسم، همکاری دولتهای منطقه بدون دخالت بیگانگان است، چونکه با ورود بیگانگان، مبارزه با تروریسم به بازی سیاسی میان قدرت ها و میدان تبادل امتیازهای سیاسی و امنیتی تبدیل میشود و در این میان تروریسم نه فقط مضمحل نمی گردد، بلکه بیش از پیش باورتر و قوی تر هم خواهد شد».

باقری کنی در آخر اشاره کرد: «تا زمانی که کشورهای منطقه به بیگانگان میدان دهند تا درباره تروریسم تصمیم گیری کنند، تروریسم نه فقط ریشه کن نخواهد شد، بلکه روز به روز فربه تر و در اشکال متنوع تر ظاهر خواهد شد و امنیت و اقتصاد و فرهنگ و حتی دین ملت های منطقه را بازیچه اهداف نامشروع خود خواهد کرد».

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران نیز در این دیدار ضمن ابراز تقدیر از همدردی جمهوری اسلامی ایران، خصوصاً رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: «تروریست های تکفیری هیچ ارزشی برای انسان قائل نیستند، تنها با نام دین بهترین مسلمانان را ترور می کنند».

سفیر افغانستان در ادامه از اقدامات و همکاری ستاد حقوق بشر درباب مسائل مهاجرین افغانستانی، بیان کرد: «نگاه مشترک ایران و افغانستان به مسایل مهم منطقه ای و بین المللی، توشه ارزشمندی برای همکاری دو طرف در عرصه های دوجانبه و جهانی است».

وی اضافه کرد: «متاسفانه با یک سلسله گروه های تروریستی مواجهیم که امنیت تمام منطقه را با خطر مواجه کرده اند. مساله امنیت منطقه ای بسیار مهمست و باید در حفظ امنیت با جمهوری اسلامی ایران که یکی از مهمترین کشورهای منطقه است، همکاری کنیم».
1399/08/16
19:01:00
5.0 / 5
1272
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد