لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
دیوان عدالت اداری رای داد؛

مقرره مطالبه خسارت تاخیر در پرداخت مطالبات شهرداری باطل شد

مقرره مطالبه خسارت تاخیر در پرداخت مطالبات شهرداری باطل شد

هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مقرره شورای اسلامی شهر تهران در مورد مطالبه خسارت تاخیر در پرداخت مطالبات شهرسازی و شهرداری را باطل كرد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، مقرره شورای اسلامی شهر تهران در مورد مطالبه خسارت تأخیر در پرداخت مطالبات شهرسازی و شهرداری را باطل کرد.
با شکایت از شورای اسلامی شهر تهران با خواسته ابطال تبصره ۱۱ مصوبه شماره ۱۵۰۴۹-۲۴۷۱-۱۶۰ مورخ ۹۷/۵/۳۰ تحت عنوان نحوه دریافت مطالبات حوزه شهرسازی و شهرداری تهران، بعد از بحث و بررسی در جلسه هیأت عمومی با توجه به این که در آرا مختلف دریافت کارمزد و جریمه دیرکرد از بدهی شهرداری ها مغایر قانون تشخیص داده شده است، مقرره مذکور هم مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات بوده و باطل شد. همینطور طی نظریه شماره نامه ۹۹/۱۰۲/۱۶۸۲۰ مورخ ۹۹/۲/۲۱ شورای نگهبان در خصوص حکم به دین بودن عوارض در مصوبه مذکور و ترتیب آثار دین بر آن، همچون خسارت تأخیر تادیه که واجد احکام و شرایط خاصی است، خلاف شرع شناخته شد.
در تبصره ۱۱ مصوبه شماره ۱۵۰۴۹-۲۴۷۱-۱۶۰ آمده است؛ در صورت عدم پرداخت بموقع هر یک از اقساط توسط مودی، بدهی ناشی از قسط مذکور تبدیل به دین حال شده وفق ماده واحده قانون استفساریه تبصره الحاقی به ماده دوم قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ ۷۷/۹/۲۱ که مقرر می دارد خسارات تأخیر تادیه بر اساس نرخ تورم از تاریخ چک تا زمان وصول آنکه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و هزینه دادرسی و حق الوکاله بر مبنای تعرفه های قانونی می باشد، مشمول خسارت تأخیر تادیه خواهد بود.


منبع:

1399/06/23
13:09:24
5.0 / ۵
2007
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد