لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
در گزارش حقوق و قضا مطرح شد؛

تبلیغ وكلا برای دریافت طلاق بدون مشاوره بهزیستی تخلف در قسم است

تبلیغ وكلا برای دریافت طلاق بدون مشاوره بهزیستی تخلف در قسم است

به گزارش حقوق و قضا دادستان انتظامی مركز وكلا، كارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه از برخورد با وكلای متخلف در ارتباط با تبلیغ اخذطلاق توافقی بدون رفتن به بهزیستی خبرداد.


کمال رئوف در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برخی تبلیغات وکلا جهت تسریع در امر طلاق توافقی اظهار داشت: اخیراً مشاهده شده که تعداد اندکی از وکلا مبادرت به تبلیغات در زمینه تسریع در طلاق توافقی می کنند که این مورد از چند جنبه قابل بررسی است. وی به ابعاد این بررسی اشاره و خاطرنشان کرد: از جنبه تخلفات انتظامی که باید گفت به اصطلاح اینگونه تبلیغات که معمولاً مشاهده شده اعلام می کنند بدون رجوع زوجین به مشاوره بهزیستی در تسریع گرفتن حکم طلاق و کوتاه کردن آن مقررات مربوط به طلاق توافقی در دادگاه های خانواده است بحث اینکه وکیل تبلیغ کند که طلاق توافقی را بدون رفتن به مشاوره بهزیستی می گیرد این مورد تخلف در قسم است. وی ادامه داد: چون وکیل دادگستری قسم خورده که تشریفات قانونی و ضوابط و عدالت را زیر پا نگذارد، اگر وکیلی ادعا کند بدون مشاوره حکم می گیرد این مصداق تخلف در قسم است. دادستان انتظامی مرکز وکلای قوه قضائیه تصریح کرد: در ارتباط با تخلف قسم اگر وکیلی در تبلیغات خود این مورد را استفاده نماید و در شبکه های اجتماعی و نزدیکی دادگاه های خانواده تبلیغ کند این کار از جنبه اینکه تبلیغات یا تحصیل وکالت از راه وسایل فریبنده و اغوا کننده است هم تخلف به حساب می آید. رئوف اضافه کرد: این کار از منظر اجتماعی هم امر پسندیده ای محسوب نمی گردد چون سنت ها ما را تشویق به طلاق نمی کند و همواره بر نقش صلح و سازش میان موکل و شاکی تاکید گردیده است خصوصاً این مورد در دعاوی مربوط به خانواده اهمیت ویژه دارد ازاین رو وظیفه اساسی یک وکیل ابتداً توجه به مبحث صلح و سازش است
دادستان انتظامی مرکز وکلا کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضائیه افزود: الان با عنایت به تصویب آیین نامه مربوط به تعرفه حق الوکاله مصوب ۱۳۹۸ این مورد مطرح می شود که برای یک وکیل چنانچه پرونده ختم به صلح شود برای آن حق الوکاله در نظر گرفته شده و اینکه برخی وکلا اعلام می کنند چنانچه در مورد صلح اصرار نماییم حق الوکاله به ما نمی رسد غیر حرفه ای است و این مصوبه فصل الخطاب است. وی ادامه داد از منظر شرعی هم میدانیم که در مورد اختلافات زناشویی قرآن بر اصلاح ذات البین تاکید کرده است که اگر زوجینی گرفتار اختلاف شدند وظیفه مشاور و به شکلی ریش سفیدان ابتدائا تمرکز بر اصلاح ذات البین است و خصوصاً وقتی زوجین و حتی یکی از آنها به مشاوره رجوع می کند، مشاور باید دلسوزانه و بی طرفانه تلاش بر صلاح و سازش کند.
این مقام قضائی خاطرنشان کرد: اینگونه عملکردها و تبلیغات هم از نظر اخلاقی و هم اجتماعی و شرعی ناپسند است و از نظر قانونی اینگونه تبلیغات تخلف انتظامی محرز است و دادسرای انتظامی وکلا کارشناسان و مشاوران خانواده این را وظیفه خود می داند که برای حفظ کیان خانواده و شأن سایر وکلا با اینگونه تخلفات برخورد کند.

1399/03/18
13:54:32
5.0 / ۵
2430
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد