لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
محسنی اژه ای:

شهید لاجوردی از افراد منحرف، مبارز در راه انقلاب ساخت

شهید لاجوردی از افراد منحرف، مبارز در راه انقلاب ساخت

به گزارش حقوق و قضا معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: شهید لاجوردی از افرادی كه فریب خورده بودند، منحرف شده بودند و سلاح به روی مردم كشیده بودند، مبارز در راه همین انقلاب ساخت.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت اسدالله لاجوردی در ستاد مرکزی سازمان زندان ها و با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در این مراسم با عرض تسلیت ایام شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: آنچه در کربلا واقع شد زیبایی، کمال انسانیت، کمال توحید، کمال مروت و کمال صبر بود که در مقابل نهایت پستی و رذالت ها خودنمایی کرد.

وی با اعلان اینکه هرآنچه که تا قیام قیامت باید انسان ها بدانند، نمادی از آن در عاشورا اتفاق افتاد، افزود: توحید، شجاعت، صداقت و از خودگذشتگی و تمام فضائلی را که می توان تصور کرد، در کربلا و در روز عاشورا و تاسوعا صورت گرفت.

معاون اول قوه قضایه اشاره کرد: این صف حق و باطل و خوبی و بدی تا قیامت استمرار خواهد داشت. مهم آن است که ما در کدام خط هستیم و تا آخر در کدام خط باقی خواهیم ماند. رفتن در راهی که امام حسین (ع) قدم نهاد سخت است؛ اما سخت تر از آن تا آخر ماندن است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اضافه کرد: امروز برای ما و برای این نسل و برای کسانی که این انقلاب و امام (ره) را درک کردند، پذیرش برخی مسائل آسان است. همه دیدیم در تمام زمانی که نهضت حسینی به پرچمداری امام بزرگوارمان بلند شد، کسانی بودند که با امام (ره) حرکت کردند؛ اما الان کجا هستند؟ تا کجا همراه امام بودند؟

معاون اول قوه قضاییه اشاره کرد: یکی از رهپویان حضرت اباعبدالله الحسین که از ابتدا تا اختتام لبیک گفت و بر این لبیک خود صادقانه ایستاد و یکی از سلاله پاک حسین (ع) سید اسدالله لاجوردی بود که امسال سالگرد او با شروع ماه محرم الحرام مصادف شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اشاره کرد: شهید لاجوردی شخصیتی بود که از نوجوانی در سنین پیش از بلوغ در راه امام حسین (ع) قدم نهاد. پیش از بلوغ عشق امام حسین (ع) در وجود او تبلور یافت و با مومنین و مردم، بسیار مهربان بود و از نوجوانی تا لحظه شهادتش نه انحراف پیدا کرد و نه از رفتن ایستاد.

وی اظهار داشت: شهید لاجوردی همانند خیلی از شهدای بزرگ کربلا صادق و خستگی ناپذیر بود و از شماتت دشمنان در راه دین و مکتبش به هیچ وجه نگران نبود.

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای اشاره کرد: شهید لاجوردی شخصیتی بود که چه در زمانی که زیر شکنجه های طاقت فرسای رژیم منحوس پهلوی و ساواک قرار داشت و چه در زمانی که در این نظام مسئولیت داشت، هیچ تفاوتی نکرد؛ آن موقع خدا را می دید و برای خدا صبر می کرد و در مقطعی هم که در مسند قدرت قرارگرفت، این قدرت را در راه خدمت به مردم و اسلام صرف کرد.

معاون اول دستگاه قضا اضافه کرد: دغدغه شهید لاجوردی در زمانی که در مسند قدرت بود، بیشتر از زمانی بود که زیر شکنجه ساواک قرار داشت و زمانی که در کشور مسئولیت داشت، نگران بود که نکند شیطان و شیطان صفت ها در روح و جسم و فکر او حلول کنند؛ همانطور که در فکر و روح خیلی از افراد دیگر حلول کردند و آنها را از راه بازداشتند.

وی بیان داشت: شهید لاجوردی همانند مقتدای خود امام حسین (ع) که در بحبوحه جنگ به فکر اصلاح و زنده کردن و تربیت کردن بود، در بحبوحه ترورها و قتل های عجیب توسط دشمن از ساختن یک فرد منحرف غافل نمی شد و وقت شخصی خود و خانواده خودرا با جوانی که احساس می کرد فریب خورده است، صرف می کرد و گاهی تا بامداد با آن فرد صحبت می کرد تا او را بازگرداند.

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای با اعلان اینکه شهید لاجوردی در بحبوحه جنگ مسلحانه تمام عیار داخلی مسئولیت دادستانی را برعهده گرفت، اظهار داشت: شهید لاجوردی در مقطعی مسئولیت دادستانی را بر عهده گرفت که مواجه بود با آغاز ترور شخصیت های بزرگ و جنگ مسلحانه تمام عیار داخلی و جنگ خارجی در ایران. در مقطع مسئولیت شهید لاجوردی عوامل استکبار و تروریست ها در شرق و غرب کشور جولان می دادند و با سلاح گرم به روی مردم عادی شامل بازاری، کشاورز، دانشجو و استاد آتش می گشودند.

معاون اول دستگاه قضا اظهار داشت: شهید لاجوردی در مقطعی مسئولیت دادستانی را پذیرفت که یک مسئول وقتی از خانه بیرون می آمد، نمی دانست عصر به خانه باز می گردد یا نه و هر آن احتمال می داد که خود یا وسیله نقلیه اش مورد انفجار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این سخن که اگر کسی یک فرد منحرف را نجات دهد، گویی همه انسان ها را نجات داده، در شخص شهید لاجوردی تبلور پیدا می کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اشاره کرد: شهید لاجوردی از همین افرادی که فریب خورده بودند، منحرف شده بودند و سلاح به روی مردم کشیده بودند، مبارز در راه همین انقلاب ساخت.

معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: او کسانی را ساخت که به جبهه اعزام شدند و به شهادت رسیدند؛ کسانی را ساخت که تا همین امروز و تا الان در خط مستقیم باقی ماندند.

وی با اعلان اینکه شهید لاجوردی شخصیتی فروتن و متواضع بود، اظهار داشت: زندانیان وقتی شهید لاجوردی وارد یک بند می شد، نمی دانستند که ایشان دادستان است و باور نمی کردند؛ چونکه می دیدند یک شخص عادی مثل همه و بدون داشتن چند محافظ وارد زندان می شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اشاره کرد: شهید لاجوردی بسیار حساس نسبت به بیت المال و آگاه نسبت به زمان بود؛ فریب نمی خورد؛ نفوذ ناپذیر بود؛ به شدت مقلد و متعبد بود و از خودش اجتهاد نمی کرد. او فقه خوانده بود و اهل مطالعه بود؛ ولی مثل برخی نبود که آنجا که باید تقلید کرد، از خودش اجتهاد کند و فتوا دهد.

معاون اول قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و آرزوی محشور شدن آنان با امام حسین(ع) عنوان کرد: عاملی که شهید لاجوردی را ماندگار و ممتاز کرد، علاوه بر این که صبور، صادق، بصیر، شجاع و شکنجه شده بود و شماتت دشمنان نیز دنبال وی بود، دو چیز بود: اول اینکه از شروع نوجوانی تا لحظه شهادت یک لحظه منحرف نشد و یک لحظه دست از مقتدای خود برنداشت و همیشه پشت سر امام، مکتب، مرجع تقلید و ولی فقیه خود حرکت کرد و این چیزی بود که لاجوردی را ممتاز کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه اظهار داشت: نکته دوم این است که شهید لاجوردی یک لحظه از تلاش و مجاهدت در راه خدا بازنماند. او بسیار با خانواده خود مهربان بود و برای خدا، کار خانه را انجام می داد؛ برای خدا لبخند می زد و برای خدا گریه می کرد و یک لحظه از مجاهدت دست نکشید و خستگی ناپذیر بود.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه اشاره کرد: کسانی بودند که چه بسا بیش از شهید لاجوردی شکنجه شدند؛ اما الان کجا هستند و چه می کنند؟

وی افزود: کسانی بودند که مبارزه کردند و ادعای کمک به خلق را داشتند و چه بسا واقعا در این راه قرار گرفتند؛ اما حالا مسیر آنها جداست.

در این مراسم با اهدای تابلوی ضریح شش گوشه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به خانواده سید اسدالله لاجوردی، از همسر و فرزندان او، قدردانی به عمل آمد.

همچنین با حضور رئیس و مسئولان سازمان زندان ها به همراه خانواده شهید لاجوردی در مقابل درب ورودی سازمان زندان ها، از تندیس شهید سید اسدالله لاجوردی رونمایی گردید.

بر اساس گزارش قوه قضاییه، شهید اسدالله لاجوردی از شاگردان شهید بهشتی و شهید مطهری بود. او از اعضای مرکزی جمعیت مؤتلفه اسلامی و حزب جمهوری اسلامی بود. در اعدام انقلابی حسنعلی منصور، نخست وزیر محمدرضا پهلوی نیز همکاری داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی به ریاست زندان اوین رسید و سپس دادستان تهران شد. ایشان تلاش فراوانی جهت مبارزه با گروه های جنگ طلب و چپ گرا مثل سازمان منافقین، سازمان پیکار و... در دوران دادستانی و ریاست زندان اوین داشت. گروهک تروریستی منافقین اول شهریورماه ۱۳۷۷ شهید اسدالله لاجوردی را در بازار تهران و در صورتیکه بنا به درخواست خودش هیچگونه محافظتی نیز از وی نمی شد، ترور کردند.منبع:

1399/06/01
22:50:53
5.0 / ۵
1755
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد