حقوق و قضا
غریب آبادی در نشست شورای حقوق بشر:

گزارش هیأت حقیقت یاب فاقد وجاهت قانونی و حقوقی است

گزارش هیأت حقیقت یاب فاقد وجاهت قانونی و حقوقی است

به گزارش حقوق و قضا، دبیر ستاد حقوق بشر ایران با اشاره به اینکه هیات به اصطلاح حقیقت یاب حقایق را وارونه جلوه دادگفت: ایران در جریان اغتشاشات سال ۱۴۰۱ اقدامات گسترده ای برای صیانت از حقوق مردم انجام داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در نشست شورای حقوق بشر در ژنو با اشاره به اینکه هیأت به اصطلاح حقیقت یاب در نتیجه لابی گری ها و بده بستان های سیاسی برخی کشورهای غربی بوجود آمد و گزارش آن هم تحت فشار این کشورها به نگارش درآمده است، خاطرنشان کرد: نقش اصلی در این کارزار سیاسی را دولت آلمان، همان کشوری که رژیم صدام را به سلاح کشتار جمعی شیمیایی مجهز کرد و در اثر استفاده از این سلاح ها، بیشتر از سیزده هزار نفر شهروند ایرانی شهید و بیشتر از یکصد هزار نفر هم مصدوم شدند، برعهده داشت. وی افزود: کشورهای مدعی حقوق بشر مانند آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، کانادا و … در حالی به بهانه فوت یکی از شهروندان ایرانی ژست حقوق بشری به خود گرفته و با تشکیل مکانیسم سیاسی هیأت حقیقت یاب خویش را بعنوان حامیان زنان و کودکان ایرانی معرفی می کنند که با تصویب و اجرای تحریم های ظالمانه و غیرقانونی یکجانبه، به صورت جدی حقوق ده ها میلیون ایرانی را نقض کرده اند و در برابر کشتار بیشتر از ۱۰۳ هزار نفر انسان بی گناه و انهدام کاملِ صدها هزار ساختمان در نوار غزه توسط رژیم اشغالگر قدس سکوت اختیار کرده و ناتوان از هرگونه اقدامی هستند. معاون امور بین الملل قوه قضاییه بیان نمود: از طرفی این کشورها از تروریست هایی که جان بیشتر از ۱۷ هزار انسان بی گناه شامل زنان و کودکان در ایران را گرفته اند، حمایت کرده و آنها را در سرزمین های خود جای داده اند. آیا این ها جز جنایت ضد بشریت است؟! غریب آبادی با تکیه بر این که داده ها و اطلاعات موجود و شواهد و قرائن نشان داده است که مخالفان ایران از مدّت ها پیش از آغاز ناآرامی ها در شهریورماه سال گذشته، مترصّد بهانه ای برای بحران¬زایی در کشور بوده اند، تصریح کرد: بر این اساس در کوتاه ترین زمان ممکن بعد از پخش خبر فوت یک شهروند ایرانی، وارد مرحله موج آفرینی شده و با به دست گرفتن فضای تبلیغاتی، پروژه خویش را آغاز کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با ابراز تأسف نسبت به این که هیأت به اصطلاح حقیقت یاب به علت وابستگی اساسی که به برخی کشورهای غربی داشته، فاقد حداقل میزان استقلال و بی طرفی بوده است، اظهار نمود که در سراسر گزارش هیأت اثری از نقش کشورهای خارجی، رسانه های خارجی و ضد ایرانی، شبکه های اجتماعی و گروهک های تروریستی در ایجاد و توسعه اغتشاشات که مستندات آنها طی گزارشات مختلف در اختیار سازوکارهای حقوق بشری قرار گرفته است، یافت نمی گردد. وی ضمن اشاره به گزارش کمیته ویژه ناآرامی های ۱۴۰۱ که از جانب رئیس جمهور کشورمان تشکیل شد، اضافه کرد: در همین رابطه، کمیته ویژه بررسی ناآرامی های سال ۱۴۰۱ که در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ از جانب رئیس جمهوری اسلامی ایران و با هدف شفاف سازی، بررسی دقیق و بی طرفانه و رفع و جبران هرگونه تضییع حق و حقوق شهروندان در جریان این ناآرامی ها تشکیل شد، در گزارش خود که ۱۲ روز قبل به رئیس جمهور عرضه نمود، اعلام نمود: «جمهوری اسلامی ایران سال قبل با تجمعات مسالمت آمیز مواجه نبوده است، بلکه صدمات زیاد به نیروهای مجری قانون، خسارات بالای وارده به اموال و اماکن خصوصی و عمومی، آشوب های سازمان یافته و دخالت و حمایت برخی کشورهای خارجی از آشوبگران و تحرکات و خرابکاری های آنها حاکی از اینست که ایران با اغتشاشات تمام عیار مواجه بوده است». معاون امور بین الملل قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مایه تأسف است که این هیأت وصف حقیقت یابی به خود اطلاق نموده؛ اما عامدانه چشم خویش را به نقض حقوق ۷۹ نفر از مردم مدافع امنیت و نیروهای مجری قانون که در نتیجه خشونت گسترده اغتشاش گران و آشوب طلبان جان خویش را از دست داده و همینطور بیشتر از ۷۰۰۰ نیروی مجری قانون که مصدوم شدند، بسته و به ورود بیشتر از ۲۰ هزار میلیاردریال خسارات گسترده مالی به اماکن و اموال عمومی و خصوصی توجهی نکرده است. وی خاطرنشان کرد: هیأت به اصطلاح حقیقت یاب گرچه مدعی است که به دنبال بررسی دقیق حادثه و کشف حقیقت بوده است، اما با انتشار یک گزارش غیر مستند و غیر حرفه ای آشکارا نشان داد که جز سرپوش نهادن بر حقیقت ها و وارونه جلوه دادن آن، مأموریت و هدفی نداشته است. غریب آبادی با اشاره به اینکه گزارش این هیأت، در واقع، واگویی و مشروعیت بخشی به ادعاهای بی اساسی است که مکرراً در رسانه های ضد ایرانی و از تریبون های برخی دولت های غربی مطرح گردیده است و فاقد هرگونه منبع مستند است، خاطرنشان کرد: تمام این بازی سیاسی در شرایطی صورت گرفت که جمهوری اسلامی ایران در جریان اغتشاشات سال ۱۴۰۱ اقدامات گسترده ای را برای صیانت از حقوق مردم و مبتنی بر مسئولیت پذیری انجام داده است. وی خاطرنشان کرد: در این راستا، کمیته ویژه منتخب رئیس جمهور در یافته های خود با تأیید مسئولیت پذیری و اقدامات صیانتی دولت ج. ا. ایران در جریان اغتشاشات سال گذشته، اعلام نمود: «نتایج تحقیقات کمیته ویژه تأیید می کند که نهادهای حاکمیتی ذیربط ازجمله دستگاهای انتظامی، امنیتی و نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران در رویارویی با ناآرامی های سال ۱۴۰۱ مسئولانه عمل کرده اند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از صدور دستورالعمل های فوری و بموقع دستگاههای انتظامی و امنیتی برای کنترل ناآرامی ها با پایین ترین میزان توسل به زور و مبتنی بر خویشتنداری، استفاده از نیروهای آموزش دیده، تلاش دستگاه قضایی برای به حداقل رساندن تعداد پرونده های تشکیلی، عفو گسترده متهمان و محکومان در رابطه با ناآرامی های سال ۱۴۰۱ در قالب فرمان عفو مقام معظم رهبری، رسیدگی به شکایات مردمی درمورد نحوه رفتار مجریان قانون و ضابطان قضایی در جریان ناآرامی ها و برخورد با متخلفان ناشی از قصور یا تقصیر، پرداخت خسارات مالی و دیه به بازماندگان و وراث جانباختگان، پرداخت خسارت به مصدومین و زیان دیدگان ناآرامی های سال ۱۴۰۱ و همینطور پرداخت خسارت اموال و اماکن عمومی و خصوصی ناشی از ناآرامی ها، بعنوان جلوه هایی از این مسئولیت پذیری یاد کرد. وی تصریح کرد که گزارش هیأت به اصطلاح حقیقت یاب، فاقد وجاهت قانونی و حقوقی بوده و از اعتبار است و جمهوری اسلامی ایران آنرا کاملا رد می نماید. غریب آبادی خاطرنشان کرد: این هیأت که توسط برخی کشورهای غربی و با پول اهدایی آنها و بعد از شکست پروژه بی ثبات سازی داخلی در ایران به وجود آمد، با انتشار مجموعه ای سازمان یافته از تحریف واقعیات و دروغ پردازی ها، نه تنها حقیقت یابی نکرده، بلکه حقایق را به شکل هدفمندی هم وارونه جلوه داده است.


منبع:

1403/01/01
13:43:37
5.0 / 5
180
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد