حقوق و قضا

صلح وجه مشترک نیاز جامعه جهانی در تغییرات بنیادین

صلح وجه مشترک نیاز جامعه جهانی در تغییرات بنیادین

به گزارش حقوق و قضا، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و کمیسر اخلاق فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی با اعلان اینکه مددکاران اجتماعی بدنبال «به زیستن اجتماعی» هستند که تحقق این هدف فقط از  طریق ترویج «صلح» و نهادینه شدن آن با همکاری همه ظرفیت ها خواهد بود، اظهار داشت: آموزش، مهم ترین راه ارتقاء فرهنگ صلح در جامعه جهانی است که استمرار در این راه می تواند موثر باشد.


سید حسن موسوی چلک در گفتگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری نشست روز جهانی مددکار اجتماعی و با اشاره به اینکه در این جلسه تمرکز اصلی بر اهمیت صلح و دوستی و مهربانی در جامعه جهانی بود، چونکه معتقدم «صلح» وجه مشترک نیاز جامعه جهانی در تغییرات بنیادین خواهد بود، اظهار داشت: در جامعه ای زندگی می نماییم که در سطح جهان شاهد جنگ ها و خشونت های مختلف نسبت به مردم هستیم و از ظلم ها و استثمارهای مختلفی می شنویم. بنابراین صلح نیاز جامعه فعلی و آینده مشترک همه جوامع است و باید رقابت ها و دعواها به همکاری ها تبدیل شوند.

وی افزود: مددکاران اجتماعی همچون متخصصینی هستند که بواسطه مهارت های مختلف از قبیل میانجی گری، مداخله در بحران، تاب آوری، ارتباط اجتماعی، گفتگو و... می توانند در این راه اثرگذار باشند.

عضو هیات رییسه منطقه آسیا- اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی همین طور اضافه کرد: بدون شک برای تحقق صلح، مشارکت همه مردم و ذی نفعان، دارای اهمیت است که می تواند مسیر صلح را هموارتر و ادامه راه را پایدارتر کند. در راه مشارکت ضروری است از همه ظرفیتهای موجود در هر جامعه شامل دولتی به ویژه نهادهای آموزشی و فرهنگی، مردمی، تشکل های مدنی، انجمن ها، رسانه ها، نخبگان، مشاهیر و.... استفاده نمود. این شرایط کمک می نماید تا تبعیض و ظلم کمرنگ تر شود و حقوق همه شهروندان در جامعه جهانی مورد توجه قرار گیرد. هزینه های اداره کشور ها کمتر شود و افراد با تفاوت هایی که از نظر زبان، دین، نژاد، رنگ و... دارند می توانند با آرامش کنار هم باشند و ضمن احترام متقابل به حقوق همدیگر زندگی با نشاطی را تجربه کنند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه بیان نمود: با ترویج صلح در جامعه جهانی تعارضات به ویژه تعارضاتی که منجر به خشونت می شوند کمتر خواهد شد، حتی اگر به طور کامل در کوتاه مدت از بین نروند، همه انسان ها از این نظر در امنیت خواهند بود. البته این مستلزم اینست که دولت ها در این راه فعالانه تر عمل کنند چونکه اگر این گونه عمل نکنند تحقق صلح در جامعه جهانی تحقق نخواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: مددکاران اجتماعی به دنبال «به زیستن اجتماعی» هستند که تحقق این هدف فقط از راه ترویج صلح و نهادینه شدن آن با همکاری همه ظرفیت ها خواهد بود.

موسوی چلک اعتقاد دارد که راه نجات جامعه جهانی از وضعیت فعلی تمرکز بر نهادینه کردن صلح است و باید تهدیدهایی که در این راه وجود دارد را شناخت و با تدابیر مناسب برای تبدیل آنها به فرصت ها برنامه ریزی نمود. تهدیدهایی از قبیل فقر، توسعه بی رویه و غیر معمول قدرت های نظامی و اعمال خشونت نسبت به کشورها و مردم ضعیف، نابرابری، تبعیض، نادیده گرفتن حقوق همه شهروندان و... می توانند بعضی از این تهدیدها باشند.

به نقل از ایشان، آموزش، مهم ترین راه ارتقاء فرهنگ صلح در جامعه جهانی است که استمرار در این راه می تواند اثرگذار باشد.

منبع:

1402/12/22
08:49:01
5.0 / 5
181
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد